1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

FETÖ, ihanete böyle hazırlandı: İstanbul'daki darbeye hazırlık toplantıları

FETÖ elebaşının talimatının ardından İstanbul'da darbeci askerlerin katılımıyla 3 farklı darbeye hazırlık toplantısı yapıldı
20 Nisan 2019 11:59
Yazdır
FETÖ, ihanete böyle hazırlandı: İstanbul'daki darbeye hazırlık toplantıları

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in talimatının ardından İstanbul'da işgal edilecek yerler ve buralara gidecek askerlerden sorumlu olan darbeci rütbelilerin görevleri, üst düzey FETÖ'cü askerlerin katıldığı 3 farklı darbeye hazırlık toplantısıyla planlandı.

Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş gibi sözde üst düzey FETÖ yöneticilerinin elebaşı Gülen'in darbe talimatını, diğer örgüt yöneticilerine aktarmasının ardından, Ankara Konutkent'teki villada, 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Adil Öksüz başkanlığında, sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeleri eski Tuğgeneraller Mehmet Partigöç, Gökhan Şahin Sönmezateş, Tuğamiraller Ömer Faruk Harmancık, Halil İbrahim Yıldız, Albaylar Murat Koçyiğit, Bilal Akyüz, Hakan Bıyık, Yarbaylar Turgay Sökmen ve Mustafa Barış Avıalan'ın katıldığı toplantı gerçekleşti.

Bu toplantıda, Türkiye genelinde hangi birliklerin kullanılacağı, uçakların bombalayacağı kritik kamu kurumları, alıkonulacak darbe karşıtı generaller ve sözde atamalara ilişkin detaylar belirlendi.

Detayların belirlenmesinin ardından 12-13-14 Temmuz 2016'da darbeci askerler tarafından İstanbul'da Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgı, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlıgı ve Hava Harp Okulu'nda toplantılar düzenlendi.

Bu toplantılar askerlerin yapması gerektiği terör saldırılarına karşı veya güvenlik amaçlı toplantılar değil, bir ülkenin yönetiminin ele geçirilmeye çalışılması ve hükümetin devrilmesine yönelik darbeci askerlerin saldırı planlarını içeren hazırlık toplantılarıydı.

Darbecilerin İstanbul'daki ilk toplantıları Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgı'nda 12-13-14 Temmuz 2016'da gerçekleşti.

Darbeci eski Kurmay Albay Muzaffer Düzenli'nin Ankara'dan gelerek iştirak ettiği toplantıya darbeciler 2. Zırhlı Tugay Komutanı eski Tuggeneral Ozkan Aydoğdu, 1. Ordu Harekat Yarbaskanı eski Tuggeneral Eyyup Gürler, eski Kurmay Albaylar Mehmet Kapan, Uzay Şahin, Ömer Faruk Özköse, Sadık Cebeci, Rıfkı Keser ile Onur Özden, eski Kurmay Yarbaylar Engin Durmaz, İrfan Arat, Fatih Karakaya ile Şakir Çınar, eski Kurmay Binbaşılar Mehmet Murat Celebioğlu ile Murat Yanık ve eski Yüzbaşı Mehmet Karabekir katıldı. Kuleli Askeri Lisesi Komutanı eski Albay Mürsel Çıkrıkçı ise sadece 12 Temmuz'da gerçekleşen toplantıda hazır bulundu.

- İstanbul'daki darbe faaliyetleri Muzaffer Düzenli'nin koordinesinde

İstanbul'daki faaliyetler Ankara'dan gelen Düzenli'nin koordinesinde gerçekleşirken 13 Temmuz'daki toplantıda, birlik komutanları tarafından planlamaya yonelik calısmaların devam ettigi ve herhangi bir problemin olmadıgının ifade edildigi anlatıldı.

Muzaffer Düzenli ve Özkan Aydoğdu'nun önünde iki farklı harita bulunduğu, haritalarındaki bilgileri kontrol edip karsılastırdıkları, bu eslesmede ellerindeki haritalarda iptal edilen bolgelerin planlamadan cıkarıldıgına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca darbe girişimi kapsamında hazırlanan iddianamede yer verildi.

Sorumluluk bölgeleri üzerinden birlik komutanları ile görüşmeler yapılarak, darbe faaliyetinin 15 Temmuz gecesi Muzaffer Düzenli tarafından baslatılıp koordine edilecegi de Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki toplantıda kararlastırıldı.

- Darbecilerin sorumluluk alanları toplantıda belirlendi

Toplantıda Anadolu yakasında hangi birliklerin hangi noktalarda darbe faaliyetleri yürüteceği de belirlendi.

Kopru ayaklarının kontrol sorumlulugunun Kuleli Askeri Lisesi'nde olup 2. Zırhlı Tugay'ın zırhlı araclarla faaliyeti takviye edecegi, Sabiha Gokcen Havalimanı, Uskudar Cevik Kuvvet ile Turk Telekom Genel Merkezi'nin 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgı, TEM ve E-5 baglantı yollarının birinin Samandıra'daki Motorlu Alay Komutanlıgı digerinin ise Piyade Okul Komutanlıgı sorumlulugunda olması toplantıda belirlendi.

Toplantılar sonucu Muzaffer Düzenli, Murat Yanık, Onur Özden, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Uzay Şahin'in irtibat ve koordinasyon timi olması kararlaştırıldı.

Mehmet Nail Yiğit, siyasi-bürokratların gözaltına alınması, Fethi Alpay da Hava Harp Okulu'nun faaliyetleri ve İstanbul'da gerçekleşen uçuşlardan sorumlu oldu.

Özkan Aydoğdu'nun, 1.Tank Tabur Komutanı Sakir Cınar'ı Sabiha Gokcen Havalimanı'nı emniyet altına almakla gorevlendirdigi, 2. Tank Tabur Komutanı Irfan Arat'ı her iki bogaz koprusunun Anadolu yakasının girislerini kontrol altına alma ve Uskudar'daki Cevik Kuvvet Sube Mudurlugu'nun emniyet altına alınması talimatını verdigi belirlendi.

Acıbadem Türk Telekom'u işgal etmesi için Yüzbaşı Mehmet Karabekir'i görevlendirdiği tespit edilen Aydoğdu, Fenerbahçe Orduevi'ne de takviye kuvvet görevlendirdi.

Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya'nın Hasdal 6. Motorlu Piyade Alayı'nın askerlerini AKOM, Istanbul Buyuksehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi, TRT Harbiye Radyo Binası ve TRT Ulus Binası ile Taksim Meydanı işgalinde kullanmaları kararlaştırıldı.

- "Keşif" ve "ateşle karşılık" talimatı toplantıda verildi

Toplantıda, darbeci general Özkan Aydoğdu birlik komutanlarına sorumluluk bolgelerinde sivil sekilde kesif yapmaları talimatı verirken, darbeci Albay Muzaffer Düzenli de ates acana atesle karsılık verilecegini teblig etti.

Birlik komutanlarının sorumluluk bolgeleri ile ilgili ne kadar personel ve aracla nasıl kontrol edecekleri konusunda planlamayı tamamladıkları, bu plan ile ilgili aracların, techizatın bakımı ve personelin hazırlanması gibi hazırlıkların devam ettiginin ifade edildigi, faaliyetin ifsa olmaması icin personelin gorev alanlarına sevki ve yonlendirilmesi sırasında acil olarak nasıl ve hangi neden ileri surulerek cagrılacagının tartısıldıgı, seceneklerden olan alayların kolluk kuvvetlerinin toplumsal olayları destekleme kapsamında teror eylemi suphesiyle birlik personelinin mesaiye cagrılmasına bu toplantıda karar verildi.

Darbeci Tuğgeneral Eyyüp Gürler'in Ankara'dan faaliyet oncesi karargaha hazırlık mesajı gelip gelmeyecegini Muzaffer Düzenli'ye sordugu, personelin bu kalkısmanın hiyerarsik olduguna dair ikna etmek maksadıyla boyle bir mesaj veya emre ihtiyac oldugunu soyledigini, Muzaffer Düzenli'nin ise bu kapsamda bir mesajın hazırlanmasını Ankara'ya dondugunde karargaha iletecegini ve bu yonde bir mesajın yayınlanacagını soyledigi de iddianamelerdeki tespitlere yansıdı.

Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki toplantıların sona ermesinin ardından Muzaffer Düzenli Sadık Cebeci'ye 6. Alay Komutanı Muslum Kaya'ya on bilgilendirmeyi yapmasını, ayrıca Murat Yanık, Uzay Sahin ve Murat Celebioğlu'na benzer bir koordinasyon toplantısının 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlıgı'nda yapılması talimatını verdi.

- İkinci toplantı, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlıgı'nda

14 Temmuz 2016'da öğle saatlerinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlıgı'nda tertip edilen toplantıya Yanık, Şahin ve Çelebioğlu'nun yanı sıra darbeciler Tugay Komutanı eski Tuggeneral Mehmet Nail Yiğit, Komutan Yardımcısı eski Kurmay Albay Yusuf Sarı, eski Kurmay Yarbay Osman Akkaya, eski Kurmay Binbası Ahmet Baykal, eski Kurmay Yuzbası Ozkan Ozgenç, eski Kurmay Yarbay Kadir Yıldız ve eski Kurmay Binbası Fatih Sönmez istirak etti.

Toplantıda Uzay Şahin "faaliyet" olarak ifade ettigi darbe girisiminin 2. Zırhlı Tugay Komutanlıgı'nda teblig edilen tarih olan 15 Temmuz gunu icra edilecegini aktardıgı, herhangi bir yerden ates edildiginde atesle karsılık verilecegi talimatını ilettigi, haberlesme sistemi olarak oncelikle cep telefonu, cep telefonunun cekmemesi durumu olursa telsizle haberlesmenin saglanmasına karar verildigi belirlendi.

- Mesai uzatmak için "silah kaybı" yalanı

Tugay personelinin mesaiye cagrılma veya mesainin uzatılması seceneklerinin toplantıda tartısılması sonucunda tugayın herhangi bir silah kaybı soz konusu oldugunda o silah bulunana kadar tum personelin mesaiyi terk etmeyecegine yonelik onceden verilmis talimatın olmasından dolayı bu secenek uzerinden mesainin uzatılmasının saglanacagına karar verildi.

Toplantıda Mehmet Nail Yiğit tarafından Özkan Özgenç'e kurmus oldugu ekiple Avrupa yakasında gozaltına alacakları personelin bulundugunu, buna yonelik de ekibin ve hazırlıgının gerekli koordinelerinin yapıldıgını anlattığı tespit edildi.

Özgenç konuyla ilgili alınan ifadesinde Yiğit'in, Ahmet Davutoglu, Numan Kurtulmus, Kadir Topbas, Mehmet Muezzinoglu ve Fatih Sarac gibi siyasi-burokratların isimlerinin yer aldıgı bir liste sunarak gozaltına alınmaları talimatı verdigini beyan etti.

- Son toplantı Hava Harp Okulu'nda

İstanbul'daki son darbeye hazırlık toplantısı, 14 Temmuz'da 21.00 sıralarında Hava Harp Okulu'nda başladı.

Toplantının Hava Harp Okulu komutanı Fethi Alpay'ın makam odasının bulundugu kattaki toplantı salonunda icra edildigi, toplantıya Murat Yanık, Uzay Sahin, Mehmet Murat Celebioğlu, Muzaffer Düzenli, Eyup Gürler, Muslum Kaya, Nebi Gazneli, Sadık Cebeci, Onur Ozden, Gokhan Şahin Sönmezateş, Ahmet Gümüş, Rıfkı Keser, Zafer Ozleblebici, Ahmet Zeki Gerehan'ın katıldığı kamera kayıtlarından tespit edildi.

Toplantının koordinatörlüğü Alpay, Sönmezateş ve Düzenli tarafından yapılırken, ucunun 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a baglayan gece 03.00'te darbenin icra edilecegini teblig ettigi belirlendi.

Sözde "Yurtta Sulh Konseyi"nde yer alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini planlayıp saldırıyı yöneten eski Tuğgeneral Sönmezateş burada İstanbul'daki darbe hazırlıklarının dışında ayrı bir toplantı daha organize etti. Sönmezateş'in bu toplantıda suikast planlamalarının yanı sıra, Moda Deniz Kulubu'nde derdest edilecek rutbelilere ilişkin planlamaları yaptığı da ortaya çıktı.

Darbenin İstanbul'daki son hazırlığı ise 15 Temmuz'da 10.00 sıralarında yapıldı.

Murat Yanık, Uzay Sahin ve Mehmet Murat Celebioğlu'nun Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun emir subayı olan Fatih Irmak ile bulusarak ona Bekiroğlu'nun kacırılarak hapsedilmesi gorevini teblig ettikleri, Fatih Irmak'ın gorevi kabul ettigi, sahsın Hadımkoy Askeri Cezaevi'ne goturulmesinin kararlastırıldıgı tespit edildi.

- Darbeci binbaşı, toplantıda gerçekleşenleri itiraf etti

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve ilk ifadesinde toplantılara ilişkin itirafta bulunan eski Kurmay Yarbay Murat Yanık, şu itiraflarda bulundu:

"Aksam yapılan toplantıya belirttigim gibi Muzaffer Düzenli de Ankara'dan gelip istirak etti. Bu toplantıda bulunan 2. Zırhlı Tugaya baglı olmayan birlik komutanlarının ise Muzaffer Düzenli tarafından cagrıldıklarını dusunuyorum. Gerek 2 gerekse 66. Zırhlı Tugay'da yapılan toplantılarda alay ve tabur komutanlıgının seviyesinde bulunan personele onceden belirlenen, emniyet altına alınacak hususlar ayrı ayrı teblig edildi. Yalnızca 2. Zırhlı Tugay'da yapılan toplantıda Muzaffer Düzenli ile Ozkan Aydoğdu ile birlikte degerlendirme yaparak emniyet altına alınacak bazı bolgeleri revize ettiler. Darbe girisimi gunu toplantılarda kontrol altına alınması teblig edilen tum noktalar kontrol altına alınmaya calısıldı."

Yanık, Hava Harp Okulu'nda gerceklestirilen toplantı ile ilgili olarak, Gokhan Şahin Sönmezateş'in basında bulundugu ekibin yaptıgı toplantıda Istanbul ili faaliyetleri konusulmadığını söyledi.

Kendisinin içerisinde yer aldığı ekibi Fethi Alpay'ın koordine ettiğini ifade eden Yanık, "Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan, aynı yerde ogretim elemanı olan Zafer Ozleblebici ile birlikte bir planlama yapıp ogrencileri grup grup dagıtacagını ifade etti. Takviyenin amacı yetismis rutbeli personel olan akademinin ogrencilerinin sevk ve idarede gorev alarak faaliyetin kolaylastırılmasıydı. Kara Harp Akademisi ogrencilerine faaliyetin olay gunu haber verildigini degerlendiriyorum." seklinde beyanda bulundu.

- Darbe girişimi planlanandan erken başladı

Yapılan toplantılarda faaliyetin 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a baglayan gece 03.00'te baslaması kararı alınmasına ragmen 20.00 sıralarında Muzaffer Düzenli, cep telefonuyla Murat Yanık'ı arayarak "Faaliyet bir saat icerisinde baslayacak birlik komutanlarına bilgi verin." talimatını verdi.

Bunun uzerine Murat Yanık, Uzay Sahin ve Mehmet Murat Celebioğlu'nun birlik komutanlarını tek tek arayarak Muzaffer Düzenli'nin talimatını ilettigi, bu konusmadan yaklasık 10 dakika sonra Düzenli'nin bu sefer Çelebioğlu'nu arayarak faaliyetin fiilen baslaması talimatını verdigi, bunun uzerine sahısların faaliyetin baslaması talimatını ilettikleri tespit edildi.

15 Temmuz darbe girişimi öncesi FETÖ'cü hainlerin yaptığı bu toplantılarda, İstanbul'daki kontrol noktaları da belirlendi.

Hain darbe girişiminde İstanbul'da 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım'dan 16 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçok'a, ev hanımları Türkan Türkmen Tekin ve Ayşe Aykaç'tan akademisyen İlhan Varank'a, foto muhabiri Mustafa Canbaz'dan reklamcı Erol Olçok'a kadar pek çok kişi şehitlik mertebesine erdi.

Vatandaşlarla vatansever kolluk kuvvetlerinin destansı mücadelesi sonucu darbeciler hain emellerine ulaşamadı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
14:33 - Barış Pınarı'nın başarısı terör örgütünde çözülmeye neden oldu14:26 - Gündemdeki hareketlilik, vatandaşın kredi talebini etkilemedi14:21 - İzne gelen polis, arkadaşını başından vurdu14:13 - 'Türkiye, böyle bir hadsizliği hiçbir zaman kabul etmemiştir'14:06 - '3-5 yıla, emekli maaşları e-devletten bağlanacak'14:02 - Sayıştay, 5 rektör yardımcısı atayan üniversiteyi uyardı14:00 - 'Milletimiz adalete daha fazla güvenmek istiyor'13:55 - 'Algı operasyonlarına en güzel cevabı halkımız veriyor'13:53 - Bakan Yardımcısı: Volkswagen yatırımı devam edecek13:50 - YPG/PKK'nın yalanını gerçek Zeliha çürüttü
13:44 - YÖK, MAKÜ'deki cinsel taciz ile ilgili karar verdi13:40 - Başkentliler en çok bu ürünü tüketti13:37 - Palamut tezgahlarda 'seyirlik' oldu13:34 - Beşiktaş'ta o isim başkan adaylığından çekildi13:29 - FETÖ zanlısı Valinin cezası arttırıldı13:24 - Samsun'da FETÖ'den 7 kadına adli kontrol13:21 - Terör örgütünün kış üslenmesine fırsat verilmiyor13:21 - A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Abdullah Avcı'yı ziyaret etti.
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam