1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2 öğretmen köy köy gezerek yetenekli öğrencileri arıyor

Iğdır'da görev yapan iki öğretmen, bisikletleriyle gezdikleri köy okullarında, çocuklara zeka oyunları eğitimleri verip yetenekli çocukları tespit ediyor.
20 Nisan 2019 11:53
Yazdır
2 öğretmen köy köy gezerek yetenekli öğrencileri arıyor

Kentte bulunan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğretmenlerinden matematik öğretmeni Engin Kuas ve teknoloji tasarım öğretmeni Erhan Acar, dezavantajlı okullarda eğitim gören öğrenciler için "Aklımı Yolda Buldum" isimli bir proje geliştirdi.

Proje kapsamında, bisikletle köylere giden öğretmenler, beraberlerinde taşıdıkları çeşitli zeka oyunlarını köy çocuklarına öğretip onlarla oyunlar oynuyor.

Yapılan çalışma sayesinde, öğrenciler hem eğitiliyor hem de eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanıyor.

Çocuklarda bisiklet sürme alışkanlığının edinilmesinin de hedeflendiği projede ayrıca yetenekli çocuklar tespit edilerek BİLSEM bünyesine kazandırılıyor.

BİLSEM Müdürü Selahattin Pamuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu projeyle öğrencilere çabuk karar verme, sonraki aşamaları düşünme ve öngörme, olasılıkları hesaplama, mantığı etkili ve yetkin şekilde kullanma yeteneği kazandırma amacında olduklarını söyledi.

Proje ile çocukların kötü alışkanlıklar edinmelerine engel olup planlı hareket etmelerini sağlamanın yanı sıra hızlı ve doğru karar vermelerini öğretmeyi hedeflediklerini belirten Pamuk, "Zeka oyunları yüksek konsantrasyon gerektirdiğinden, çocuk bu oyunları oynarken dikkatini yoğunlaştırma ve bir tek işe konsantre olma becerisi edinir. Okullarda yaptığımız grup oyunları sayesinde, çocuklar birlikte hareket etme, hızlı ve doğru karar verme becerilerini geliştiriyor." dedi.

Matematik öğretmeni Engin Kuas da "Proje kapsamında bisikletlerimize römork taktık. Bu römorklarımıza 70 farklı akıl-zeka oyunu yükledik. Pedal çevirerek gittiğimiz köylerdeki ilkokul, ortaokul ve liselerde bu oyunları çocuklara öğretip farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar gittiğimiz okullarda çok olumlu tepkiler aldık." dedi.

- 30 öğretmen çocuklar için pedal çevirecek

30 kişilik öğretmen grubuna akıl-zeka oyunları eğitimi verildiğini belirten Kuas, "Önümüzdeki süreçte köy okullarına 30 kişilik bisikletli gruplarla gitmeyi hedefliyoruz. Bu projede bir diğer amacımız da coğrafi yapısı itibarıyla düz bir ova olan Iğdır'da çocuklara, öğretmenlere ve toplumun her kesimine bisiklet kültürünü aşılamak." diye konuştu.

Teknoloji tasarım öğretmeni Erhan Acar da projeyle köylerdeki yetenekli çocuklara fırsat verildiğini aktararak, şunları söyledi:

"Normalde okullara bir şekilde ulaşarak akıl-zeka oyunları oynayabilirsiniz ama biz farkındalık oluşturabilmek için bisiklet kullanarak gidiyoruz. Bisikletin sağlıklı araç olduğunun, motorlu araçlar yerine bisikletin tercih edilebileceğinin insanlarca farkına varılmasını istiyoruz. Proje çerçevesinde bütün okullara gitmeyi planlıyoruz. Pedallarımız döndüğü kadar projeyi sürdüreceğiz."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:36 - İlber Ortaylı: En çok kaçak kazı yapılan il Uşak16:30 - Başsavcılık, haksız tahrik indirimi yapmayan Emine Bulut kararını istinafa götürecek16:27 - Adana'da suya indirim yapılacak16:17 - 'Taciz ve saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerli'16:14 - AÜ'de 'Ustasından Öğren' e-sertifika programı16:12 - Simit Oxford Sözlüğü'ne girdi16:07 - Eski HDP Erzincan İl Başkanı, tutuklandı15:58 - Belediye, önceki dönem alınan milyonluk helikopteri satacak15:48 - 'E-Belediye' ile yılda 3 milyar TL tasarruf15:41 - İstanbul'da 3 ilçede su kesintisi yapılacak
15:40 - Belediye Başkanı, muhtarlara tabut hediye edecek15:27 - Silah kaçakçılığından gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı15:23 - Bakan Akar: Müttefiklerimiz YPG'yi desteklemeye başladı15:16 - 3.200 sözleşmeli öğretmen, kadroya geçiyor15:14 - Trafikten sorumlu il emniyet müdür yardımcısına otomobil çarptı15:11 - 'Pat pat'a 5 bin TL'lik ışık ve ses sistemi taktı15:09 - Hazine 5,1 milyar lira borçlandı15:06 - İmar Barışı'ndan elde edilen toplam gelir açıklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Lojmanların, öncelik hakkı oturan memurlarda olması kaydıyla, satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam