1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KHK'yla ihraç olanlar, seçmen olamaz mı?

Ak Parti dün YSK'ya sunduğu ek dilekçeyle, KHK'yla ihraç olanların oy kullanmayacağını belirtti. Peki bu iddianın dayanağı nerden geliyor?
21 Nisan 2019 01:10
Yazdır
KHK'yla ihraç olanlar, seçmen olamaz mı?

Seçim işlemleri 298 sayılı Kanununa göre yürütülmektedir.

Bu Kanunun 8. maddesine göre seçmen olamayacaklar iki gruptur:

1. Kısıtlı olanlar,
2. Kamu hizmetinden yasaklı olanlar.

,

Uygulamada, kanundaki bu ibarelerin tam olarak neyi kast ettiğini gösteren bir alt düzenleme bulunmamakta olup, süreç YSK kararları ve diğer yargı organlarının kararlarıyla şekillenmektedir.

Ak Parti, KHK'yla ihraç olanların da, "seçmen olamayacaklar" arasında olması gerektiğini yönünde ek dilekçe vermiştir.

Ancak idare hukukunda önde gelen akademisyenler, hem kısıtlıların hem de kamu hizmetinden yasaklı olanların sadece mahkeme kararıyla belirlenmiş olması gerektiğini belirtmektedir. Örneğin Prof. Metin Günday, "Kamu hizmetlerinden yasaklı olmak, bir yargı kararıyla yasaklı olmayı ifade eder." şeklinde bir açıklamayı daha geçen hafta yapmıştır.

YSK'nın, verilen ek dilekçe üzerine vereceği karar, bu konudaki tartışmaları sonlandıracaktır.

AK Parti'den YSK'ya KHK'lı seçmen dilekçesi KHK ile ihraç edilenler muhtar ve belediye başkanı olamayacak
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
46 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam