1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Millileşme ile tasarruf geldi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, envanterindeki yabancı menşeli ürünleri yerli muadilleriyle değiştirerek millileştirme hamlesinde öncü oldu. 2012 yılından itibaren kullanılan Yerlileştirme Faaliyetleri Takip Modülü'nde tamamlanan ve devam eden 488 yerlileştirme çalışma sonucunda toplam 27 milyon dolarlık tasarruf sağlandı
22 Nisan 2019 07:00
Yazdır
Millileşme ile tasarruf geldi

Kıbrıs çıkarmasını geciktiren ambargolar üzerine kendi araştırma merkezini kuran ve aynı zamanda mühendis olan kadrosuyla MİLGEM'i üreten Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, yerlileştirme faaliyetlerinde atılım yaptı. İhtiyaçların yerli ve milli imkanlarla üretilmesi ve karşılanmasında son 2 yılda yüzde 350 artış oldu. Savaş gemileri üzerindeki on binlerce malzeme, Envanter Kontrol Merkez Komutanlığı'na verilen talimatla yerli ve milli ürünlerle değiştirildi.

ÖNCE YERLİ ÜRETİM

2012'den itibaren kullanılan Yerlileştirme Faaliyetleri Takip Modülünde tamamlanan ve devam eden 488 yerlileştirme çalışması sonucunda toplam 27 milyon dolar tasarruf edildi ve Türkiye ekonomisinin kazanç hanesine yazıldı. Özellikle son 2 yılda ihtiyaçın yerli ve milli imkanlarla üretilmesi ve karşılanmasında yüzde 350 artış kaydedildi. Halen Envanter Kontrol Merkezi Komutanlığı'nda envantere kayıtlı 1 milyon 600 bin parçanın on binlercesi yerli muadilleriyle değiştirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Envanter Kontrol Merkezi Komutanlığı, gemiler ve silahlarda kullanılan malzemeler için parça değişimi gerekliliği bildirildiğinde önce sistem üzerinden bu ürünün yerli imkanlarla üretilip üretilemediğini kontrol ediyor. Ticaret odalarının da bağlı olduğu sistemle gerekli kontrol sağlandıktan sonra yerli muadili varsa yerli ürün temin ediliyor, yoksa yurt dışı alıma çıkıyor.

KOMUTA KONTROL YERLİ

Deniz Kuvvetleri'nde en önemli millileşme hamlesi komuta kontrol yazılımlarında sağlandı. Halen ihraç fırkateynlerde kaynak kodları verilmediği için komuta kontrol yazılımları milli olanlarıyla değiştirildi. Türk kadınının mühendislik eseri olan Genesis yazılımıyla dışı eski bu gemilerin içindeki teknoloji tamamen yeni nesil haline getirildi. Yine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 'Savaş Yönetim Sistemi' ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen Milli Savaş Yönetim Sistemi'nin (ADVENT SYS) ilk sürümü yayınlandı ve fabrika kabul testleri tamamlandı.

İLKİ TCG KINALIADA'DA

ADVENT SYS yazılımı, Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılarak geliştirildi. İlk kez MİLGEM'in 4. gemisi olan TCG Kınalıada'ya kurulması beklenen yeni nesil milli savaş yönetim sistemi, Türkiye'nin ilk uçak gemisi TCG Anadolu'da ve gelecekte inşa edilecek diğer milli savaş gemilerinde de kullanılacak.

  • Denizcilik terimleri Türkçeleşiyor
  • Askeri denizcilikte millileşme hamlesini sürdüren Deniz Kuvvetleri, denizcilik terimlerini de Türkçeleştiriyor. Şu ana kadar 700'den fazla askeri denizcilik terimi tamamlandı. Düzenlenen çalıştaylar kapsamında, Osmanlı döneminden günümüze intikal etmiş ve Türk gemici dilinin parçası olmuş Lingua Franca kökenli terimler kapsam dışı bırakılarak; özellikle 1950'li yılların başından itibaren yurt dışından tedarik edilen su üstü ve su altı platformları ile birlikte Deniz Kuvvetleri eğitim-öğretim malzemelerine, resmİ dokümanlarına, gemi etiketlerine Türkçe imla ile yerleşen İngilizce, Fransızca ve Almanca terimlere karşılık arandı.

Kıymet Sezer

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:59 - Belediye Gelirleri Kanununun Yönetmeliğinde Değişiklik03:58 - Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulunun Görev, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik03:57 - Ulaştırma, Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliğinde Değişiklik03:56 - Mahalli İdareler Uzlaşma Yönetmeliğinde Değişiklik03:55 - Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik03:54 - Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:53 - Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - Mahalli İdareler Bütçe İçi İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik03:51 - Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik
03:50 - Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik03:49 - Kent Konseyi Yönetmeliğinde Değişiklik03:48 - Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:46 - Belediyelerin Konut ve İşyeri Tahsisi, Kiralaması ve Satışına Dair Genel Yönetmelik03:45 - Belediye Zabıta Yönetmeliğinde Değişiklik03:44 - Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam