1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Nükleer Düzenleme Kurumunun teşkilat yapısı belirlendi

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Türkiye'deki radyasyon kaynak ve dozunu kaydetmek, nükleer maddelerin sayım ve kontrolünü gerçekleştirmek için sistemler kuracak ve işletecek
25 Nisan 2019 10:56
Yazdır
Nükleer Düzenleme Kurumunun teşkilat yapısı belirlendi

NDK'nin Teşkilat Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre NDK, Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili diğer mevzuat ile kendisine verilen görevleri yerine getirmek ve yetkileri bağımsız olarak kullanmak üzere kurulan, idari ve mali özerkliğe sahip bir kamu tüzel kişisi olarak, kurul ve başkanlıktan oluşacak.

Kurum kararları yerindelik denetimine tabi tutulamayacak ve hiçbir organ, makam, merci veya kişi, kurum kararlarını etkilemeye yönelik emir ve talimat veremeyecek.

NDK, görev ve yetki alanına giren konularda yetkilendirme yapabilecek, verilen yetkileri kısıtlayabilecek, askıya alabilecek, sonlandırabilecek, iptal edebilecek ve yetkilerinin süresini değiştirebilecek.

Kurum, yetkilendirilen kişilerden gerekli gördüğü tüm bilgi ve belgeleri isteyebilecek, değerlendirebilecek, bu bilgi ve belgeleri gizlilik derecesi koşuluna uygun olarak kullanabilecek.

Ulusal radyasyon izleme faaliyetinin yürütülmesinin temininden de sorumlu olacak NDK, Ulusal Radyasyon Kaynakları Kayıt Sistemi, Ulusal Merkezi Doz Kayıt Sistemi ve Ulusal Nükleer Madde Sayım ve Kontrol Sistemi'ni kuracak ve işletecek.

Kurum, düzenleyici faaliyetlerini desteklemek amacıyla güvenlik ve emniyet alanında ihtiyaç duyduğu araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yaptırabilecek.

Öte yandan kurumun başkanlık teşkilatı başkan, iki başkan yardımcısı ve hizmet birimlerinden oluşacak.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:58 - Dört ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı17:54 - Bakan Albayrak paylaştı: Taşın altına elimizi değil yüreğimizi koyuyoruz17:45 - İzmir'de bir müze açacak kadar tarihi eser ele geçirildi17:40 - Vali açıkladı: 4 cihazla günlük 3 bin test yapılacak17:37 - Çeyrek altın haftayı 748 TL'den tamamladı17:26 - Dolar haftayı yükselişle kapattı
17:23 - Ankara'da orman yangını, ekipler müdahale ediyor17:15 - Havası en temiz ve en kirli iller açıklandı17:08 - Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdüründen 'ilahiyat' açıklaması17:06 - Öğretmenlerin mesleki çalışması 24 Ağustos'ta başlayacak17:00 - Tapu çalışanlarının sağlığı risk altında16:50 - İllerde kurulacak Karantina Denetim Ekiplerinde; öğretmenler, polisler, muhtarlar ve site yöneticileri olacak
16:38 - Fenerbahçe'de sonuçları pozitif olan isimlerin ikinci testi negatif çıktı16:30 - KKKA aşısında sona gelindi, insanlar üzerinde denenecek16:24 - MB'nin faiz kararı ne olacak? İşte ekonomistlerin tahmini16:20 - Komşularını uyarmak için bu yazıyı astı16:13 - Ardahan'da askeri araç kaza yaptı, 5 asker yaralandı
16:06 - 17 yaşındaki Duygu'nun sır ölümü... Sevgilisi gözaltında
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam