1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kök hücre tedavisiyle 18 yıllık evlat hasreti sona erdi

Şanlıurfa'da yaşayan Serpil ve Ferit Kaya çifti, Diyarbakır'da özel bir klinikteki kök hücre uygulaması yöntemiyle, 18 yıl süren bekleyişten sonra evlat sahibi oldu.
25 Nisan 2019 23:48
Yazdır
Kök hücre tedavisiyle 18 yıllık evlat hasreti sona erdi

Şanlıurfa'da yaşayan Serpil ve Ferit Kaya çifti, uzun yıllar çocuk sahibi olabilmek amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri denedi. Bebek sahibi olmak için beş kez başvurdukları tüp bebek yönteminden sonuç alamayan çift, umudunu yitirdi.

Tüp bebek ve akupunktur uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer'e başvuran Serpil Kaya'ya kök hücre tedavisi uygulandı. Tedavi sonrası hamile kalan Kaya, 40 gün önce erkek bebek dünyaya getirdi.

Prof. Dr. Çoksüer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kliniğe başvuran çift ile ilgili detaylı incelemeler sonucunda, erkekte azosperm (hiç sperm olmayan) faktörü, eşinde de yumurtalığın az çalışması ve rahim duvarında tutunma problemi olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Çoksüer, "Kaya çifti beş defa başarısız denemeden sonra çok umutsuzdu. Onlara yeni tedavi yöntemlerini anlattık ve kök hücre tedavisini uygulamaya karar verdik. Kök hücre tedavisi Avrupa'da artık yavaş yavaş uygulanmaya başlayan bir yöntem. Fakat Türkiye'de kök hücre uygulaması tüp bebekte ilktir." dedi.

Kök hücre uygulamasının hasar gören dokuda, dokunun yenilenmesini sağladığını anlatan Çoksüer, Kaya'ya uyguladıkları kök hücreyle hasar gören dokunun yenilenmesini sağladıklarını, umudunu tamamen yitirmiş bir aileye umut olduklarını ifade etti.

Her hastaya uygulanmıyor

Kök hücre uygulamasının ileri yaşlı, düşük over rezervli, erken menopozlu ve azospermli hastalara uygulanabildiğini anlatan Çoksüer, kök hücrenin özelliğinin, verildiği dokuda direkt o dokunun hücrelerine dönüşmesi olduğunu, bu sayede normalde iyileşme şansı bulunmayan dokuların iyileşmesinin sağlandığını aktardı.

Bunu yakın zamanda bilimsel çalışma haline de getireceklerini söyleyen Çoksüer, şunları kaydetti:

"Beklediğimizden daha iyi sonuçlar olduğunu görüyoruz. Bunun bebek isteyen çiftler için önemli bir umut ışığı olacağını, bu nedenle gelişen teknolojiyle bu uygulamaların Türkiye'de daha iyi yer edineceğini düşünüyoruz. Her hastaya bu tedavileri uygulayamıyoruz. Seçilmiş hasta grubu olması gerekiyor. Bu konuda deneyimli ekip de çok önemli. Kök hücre ayrıştırılmasının da profesyonel ekip tarafından yapılması lazım. Serpil Hanım umudu yitirmişti. Gebelik sonucunu aldığında gerçekten inanamıyordu. Çocuğunu kucağına aldı. Kök hücre uygulamasının bu kadar etkin olacağına kendisi de inanamıyordu. Allah çocuk sahibi olmak isteyen bütün çiftlere bu mutluluğu nasip eder inşallah."

"Hamile olduğuma eşim bile inanamadı"

Annelik sevinci yaşayan 36 yaşındaki Serpil Kaya da kök hücre uygulamasına ağlayarak girdiğini anlatarak, bu tedavinin de sonuç vermeyeceğini düşündüğünü belirtti.

"Hakan Hoca çok umutluydu, çok ilgilendi. Tahlil sonunda hamile kaldığımı öğrendiğimde inanamadım. Ağlıyordum. Hamile olduğuma eşim bile inanamadı." diyen Kaya, sonra bebeğinin kalp atışlarını duyduğunda çok farklı duygular hissettiğini aktardı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:59 - Belediye Gelirleri Kanununun Yönetmeliğinde Değişiklik03:58 - Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulunun Görev, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik03:57 - Ulaştırma, Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliğinde Değişiklik03:56 - Mahalli İdareler Uzlaşma Yönetmeliğinde Değişiklik03:55 - Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik03:54 - Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:53 - Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - Mahalli İdareler Bütçe İçi İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik03:51 - Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik
03:50 - Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik03:49 - Kent Konseyi Yönetmeliğinde Değişiklik03:48 - Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:46 - Belediyelerin Konut ve İşyeri Tahsisi, Kiralaması ve Satışına Dair Genel Yönetmelik03:45 - Belediye Zabıta Yönetmeliğinde Değişiklik03:44 - Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam