1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Araç muayenesini geç yaptıran memur, cezayı cebinden ödeyecek

Sayıştay, araç muayenesini geç yaptıran memurun cezayı cebinden vermesine karar verdi.
29 Nisan 2019 13:40
Yazdır
Araç muayenesini geç yaptıran memur, cezayı cebinden ödeyecek

Sayıştay verdiği kararda, memurun tedbirsizliği yüzünden idare zarara uğramışsa, bu zararın memur tarafından ödenmesi gerektiğini belirtti.

SAYIŞTAY'IN KARARI ŞU ŞEKİLDE

Araç Muayenelerinin Geç Yapılması Nedeniyle Gecikme Bedelinin Ödenmesi

.... Belediyesine ait taşıtların muayenelerinin zamanında yapılmaması sonucu gecikme ücreti ödendiği görülmüştür.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun "Kamu Zararı" başlıklı 71'inci maddesinde;

"Kamu zararı; kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanan mevzuata aykırı karar, işlem veya eylemleri sonucunda kamu kaynağında artışa engel veya eksilmeye neden olunmasıdır."

denilmektedir.

Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin "Kamu zararının belirlenmesi" başlıklı 6'ncı maddesinin (g) bendinde; kamu idaresinin yükümlülüklerinin mevzuatına uygun bir şekilde yerine getirilmemesi nedeniyle kamu idaresine faiz, tazminat, gecikme zammı, para cezası gibi ek mali külfet getirilmesinin de kamu zararı olduğu ifade edilmiştir.

Aynı Yönetmeliğin "Sorumluluk" başlıklı 5'inci maddesinde ise; kamu görevlilerinin, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, yönetilmesinden, kullanılmasından, korunmasından, kötüye kullanılmaması ve her an hizmete hazır bulundurulması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumlu oldukları belirtilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 12'nci maddesinde;

"Devlet memurları, görevlerini dikkat ve itina ile yerine getirmek ve kendilerine teslim edilen devlet malını korumak ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli tedbirleri almak zorundadırlar.

Devlet memurunun kasıt, kusur, ihmal veya tedbirsizliği sonucu idare zarara uğratılmışsa, bu zararın ilgili memur tarafından rayiç bedeli üzerinden ödenmesi esastır.

..."

denilmektedir.

.... Belediyesine ait taşıtların muayenesinin zamanında yaptırılmaması sonucu belirlenen tutardan fazla ödeme yapılması nedeniyle belediye bütçesine ek mali yük getirilmiştir. Bütçeden ödenen gecikme cezalarının hizmet araçlarının muayene zamanlarının takibini yapmakla yükümlü olan ya da takibinin yapılmasını sağlamayan görevlilere genel hükümler uyarınca rücu edilmek suretiyle tahsil edilmesi gerekirken tahsil edilmemesi sonucu ..... TL kamu zararına neden olunmuştur.

Ancak bu kamu zararı tutarı .... TL'nin, .... TL'sinin .... tarih ve ....sayılı, .....TL'sinin .... tarih ve ....sayılı, .... TL'sinin ..... tarih ve .... sayılı ödeme makbuzlarıyla tahsil edildiğinden ilişilecek husus kalmadığına oy çokluğuyla karar verildi.

Karşı Oy

Üye .....'un karşı oy gerekçesi:

Söz konusu araçların muayenelerinin zamanında yapılmaması halinde takip eden muayene süresi gecikilen süre kadar uzayacaktır. Gecikme süresi için ödenen ceza o süreye karşılık gelen muayene ücreti tutarından düşük olduğu sürece belediye bütçesinden yersiz bir ödeme söz konusu olmaz. Bu nedenle kamu zararı oluşmadığından konu hakkında ilişilecek husus bulunmadığına ve yersiz tahsil edilen .... TL'nin de iade edilmesine karar verilmesi düşüncesiyle çoğunluk görüşüne katılmıyorum.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:04 - Gün ortası döviz fiyatları12:01 - Yayaların arasına giren hakim ve savcı çocuğu sanığa tutukluluğunun devamı kararı11:56 - Kocaeli'de terör örgütü operasyonu: 4 şüpheli serbest11:53 - Üstün yetenekli öğrencilere BİLSEM'le eğitim desteği11:50 - 'Bu coğrafya zayıf devlet kaldırmaz, onun için güçlü olmak lazım'11:45 - Çamaşırlardaki deterjan artıkları astıma neden oluyor11:39 - Öykü Arin'in hayali doktor olmak11:36 - 61 yaşındaki papaz müslüman oldu11:32 - Engelli çalıştırmayanın ödediği ceza, engelliye iş kaynağı oldu11:24 - '95 puan alan mülakatta eleniyor, 75 puan alan kazanıyor'
11:21 - Her engellinin bir 'iş koçu' olacak11:19 - FETÖ'cü Kemal Batmaz'a hücre cezası11:16 - Gram altın 260,5 lira seviyelerinde11:16 - Irak'ın kuzeyine hava harekatı11:10 - Engelli çocuğu olan çalışan anne erken emekli olabilir11:08 - 'Geleceğin meslekleri' YKS tercih kılavuzunda11:01 - Muhtarlar ilk defa bilgisayar başına geçti11:00 - Harran Üniversitesi görevde yükselme sözlü sınavında adaylara haksızlık yapmadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam