1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahkeme kararını uygulamayan DBP'lilere hapis istemi

Van'ın Erciş ilçesinde bulvar ve park isimlerinde yaptıkları değişiklikler hakkında Van 2. İdare Mahkemesinin verdiği "işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması" kararını yerine getirmeyen DBP'li eski belediye başkanı ile belediye başkan vekilleri hakkında dava açıldı- İddianamede, sanıkların "görevi kötüye kullanmak" suçundan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi
16 Mayıs 2019 11:14
Yazdır
Mahkeme kararını uygulamayan DBP'lilere hapis istemi

Van'ın Erciş ilçesinde bulvar ve park isimlerinde yaptıkları değişikliklerin Van 2. İdare Mahkemesince iptal edilmesine rağmen yargı kararına uymayan DBP'li eski belediye başkanı ile belediye yöneticileri hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerince yapılan incelemelerde yargı kararlarına rağmen değiştirdikleri sokak isimlerini eski haline getirmeyen DBP'li eski Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin ile belediye başkan vekilliği yapan Güler Avcı ve Mecit Sargut hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

Van 6. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıkların "görevi kötüye kullanmak" suçundan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, ilçedeki bulvar ve park isimlerinde yapılan değişiklikler hakkında Van 2. İdare Mahkemesinin verdiği "işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması" kararlarının Erciş Belediyesi tarafından uygulanmamasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından ön inceleme yapıldığı belirtildi.

Ön inceleme neticesinde hazırlanan raporda, Van Büyükşehir ile Erciş Belediye Başkanlıklarının farklı tarihlerde, ilçedeki Ebubekir Çiftçi Parkı'nın "Ehmede Hani", Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'nın "Celadet Eli Bedirxan", Zeylan Caddesi'nin isminin "Zilan Caddesi" olarak değiştirilmesi konusunda meclis kararı aldığı bilgisine yer verildi.

Van 2. İdare Mahkemesinin de söz konusu değişikliklerle ilgili "işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması" kararı verdiği kaydedilen raporda, Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin'in 12 Ekim 2015'te görevden uzaklaştırıldığı, bu tarihten 23 Ekim 2015'e kadar belediye başkan vekilliği görevinin Mecit Sargut, 23 Ekim 2015'ten 10 Eylül 2016'ya kadar da Güler Avcı tarafından yürütüldüğü aktarıldı.

- Yasada belirtilen sürede kararları uygulamamışlar

Söz konusu dönemlere mahkemenin kararı doğrultusunda herhangi bir işlem yapıldığına dair belgenin bulunmadığı vurgulanan raporda, şu ifadeler yer aldı:

"Güler Avcı'nın Erciş Belediye Başkanlığı görevinden alınarak Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar'ın Erciş Belediye Başkan Vekilliği görevine başladığı gün, idari yargının 'iptal ve yürütmeyi durdurma' kararlarının gereği olarak isim tabelaları değiştirilmiştir. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 'Kararların sonuçları' başlıklı 28. maddesinde 'Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.' hükmü yer almaktadır. Yasada belirtilen 30 günlük süre içinde yargı kararlarını uygulamayan dönemin Erciş Belediyesi sorumluları hakkında ceza hukuku hükümlerine göre soruşturma açmaya yeterli dayanak bulunduğu tespit edilmiştir."

Hazırlanan rapor doğrultusunda, şüpheliler hakkında İçişleri Bakanlığından alınan izinle soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, Keskin, Sargut ve Avcı'nın Van 2. idare Mahkemesinin verdiği kararın gereğini yerine getirmeyerek kamu zararına neden oldukları vurgulandı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
19:13 - Meclis'te YSK tartışması gerginliğe neden oldu19:09 - Tarım Bakanlığı'ndan süt üreticilerine müjde19:07 - Samsun'da pencereden düşen çocuk öldü19:05 - Fiyatı 40 TL'yi bulan Osmanlı Çileği yok satıyor19:02 - 150 yıllık hayal projenin yüzde 80'i tamamlandı18:59 - Dilencinin üzerinden 11 bin 430 TL çıktı18:57 - '11 üyeyi de tebrik ediyorum, özgür kanaatlerini ortaya koydular'18:54 - Öğrenci taşıyan minibüsün çarptığı traktör kanala düştü: 13 yaralı18:47 - Gri liste aranan terörist etkisiz hale getirildi18:45 - FETÖ'nün Atatürk Havalimanı'nı davası yarın devam edecek
18:41 - Koza-İpek Holding davası 6 Ağustosa ertelendi18:33 - Yıldırım: YSK, yapılan tüm seçimlerin patronudur18:30 - 'Seçmen 23 Haziran'da gerekçesini açıklayacak'18:29 - İYİ Parti'nin tüzük kurultayı kapalı oturumla yapılacak18:19 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:14 - Tunceli Belediye Başkanı'ndan 'Dersim' açıklaması18:09 - Bahşili ilçesinin adı TBMM'de 'Bahşılı' olarak değiştirildi18:04 - Eski askeri lise ve polis koleji öğrencisi hakim karşısına çıktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam