1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ÖTV indirimli engelli araçları için emsal '0 kilometre' kararı

İzmir'de engelli kardeşi için özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanarak 0 kilometre yeni bir araç almak isteyen kişinin talebi yerel mahkeme tarafından çeşitli gerekçelerle reddedildi. Şahıs bu kez Anayasa Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, emsal bir karar vererek yargılamanın yeniden yapılmasına hükmetti.
16 Mayıs 2019 11:28
Yazdır
ÖTV indirimli engelli araçları için emsal '0 kilometre' kararı

- İzmir'de engelli kardeşi için özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanarak 0 kilometre yeni bir araç almak isteyen kişinin talebi yerel mahkeme tarafından çeşitli gerekçelerle reddedildi. Şahıs bu kez Anayasa Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, emsal bir karar vererek yargılamanın yeniden yapılmasına hükmetti. İzmir'de yaşayan bir şahıs, fiziksel engelli kardeşi için kullandıkları araçlarının ihtiyacı karşılamaması üzerine, ÖTV indiriminden yararlanarak 0 kilometre yeni bir araç almak istedi. Ancak yerel mahkeme, "ikinci el bir araç alınmasının mümkün olmasına karşın, 0 kilometre araç alınmasının kısıtlının yararına olmayacağı, herhangi bir trafik kazasına karışması halinde kısıtlının mal varlığında eksilmeye yol açacağı" gerekçesiyle talebi reddetti. Şahıs bu kez Avukat Mehmet Harun Elçi aracılığıyla Anayasa Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, bu konuda emsal bir karar vererek mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ve yargılamanın yeniden yapılmasına hükmetti. "Emsal karar" Kararla ilgili bilgi veren Avukat Mehmet Harun Elçi, "Devletin pozitif koruma yükümlülüğü kapsamında engelli bireylere özel tüketim vergisinden muaf olmak suretiyle bir araç alma imkanı sağlanmıştır. Bu kapsamda mental ve fiziksel çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle kısıtlanan müvekkilin ihtiyaçlarını gidermek bakımından kendisine bir araç alınması ve özel tüketim vergisinden muaf olmasından faydalanmak üzere mahkemeye müracaatta bulunulmuştur. Ancak vesayet makamı tarafından yapılan müracaat, olumsuz değerlendirmek suretiyle talep reddedilmiştir. Ret gerekçesi ise, ikinci el bir araç alınmasının mümkün olmasına karşın, 0 kilometre araç alınmasının kısıtlının yararına olmayacağı, herhangi bir trafik kazasına karışması halinde kısıtlının mal varlığında eksilmeye yol açacağı şeklinde açıklanmıştır. Bu ret kararı üzerine başvuru neticesinde denetim makamı da talebimizi kabul etmeyince Anayasa Mahkemesine müracaatta bulunduk. Anayasa Mahkemesi tarafından da emsal nitelikte bir karar verildi.

Devletin; bilhassa engelli bireylerin haklarını korumak noktasında daha pozitif koruma yükümlülüğü olduğu ve mülkiyet hakkının özüne dokunma anlamına gelecek bu kararın yeniden değerlendirmek üzere gözden geçirilmesi ve yargılamanın yeniden yapılmasına karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesi, vermiş olduğu bu kararla engelli bireylerin özel tüketim vergisinden muafiyetini sağlayan yasal düzenlemeler karşısında 0 kilometre araç almak istemeleri halinde mahkemeler tarafından dikkatli bir değerlendirme yapılmasını ve çeşitli soyut gerekçeler gösterilerek bu başvuruların reddedilmesinin mülkiyet hakkının ihlali şeklinde değerlendirileceğine imza atmıştır" dedi.

"Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcı niteliktedir" Müvekkilinin, hayatını kendi başına idame ettiremeyecek bir kişi olduğunu kaydeden Elçi, şöyle konuştu: "Çeşitli ekipmanlar takılmak suretiyle engelli vatandaşların daha konforlu bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştireceği ve bu vesileyle de toplumsal hayata daha aktif şekilde katılacakları gerçeğinden hareketle ailesi tarafından kendisine 0 kilometre bir araç istenmişti. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bu kararla, yerel mahkemenin kararını yeniden gözden geçirmesi ve yargılamanın yeniden yapılması hükmedilmiştir. Böylelikle, engelli bireyler tarafından yerel mahkemelere yapılan müracaatlarda aracın kazaya karışması ihtimaline binaen ya da '2. el araç alma imkanı varken niçin 0 kilometre araç alınıyor?' şeklinde yerel mahkemeler tarafından ret gerekçesi oluşturulmasının önüne geçilmiştir. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen yeniden yargılama kararı neticesinde kararın bir örneği yerel mahkemeye gönderilmiştir. Yerel mahkeme, usul ve yasa gereği dosyayı yeniden değerlendirecektir. Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcı nitelikte olduğundan, yerel mahkemenin talebimizi kabul edeceği kanaatindeyiz. Engelliler karardan memnun Konu hakkında değerlendirmede bulunan Ege Zihinsel Engelliler Yardımlaşma, Dayanışma ve Koruma Derneği Başkanı ve Türkiye Sakatlar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Yaşar da, "Karar yerinde bir karar ve aynı zamanda emsal teşkil eder. Bu, sosyal devlet olmanın da bir gereğidir. Bu hususta engellilerle ilgili yapılan tüm kısıtlamaların da geriye alınması lazım. Bu karar emsal olduğu takdirde, hakkını yitirmiş engellilere, bu hakların devlet tarafından tevdih etmesi gerekmektedir. Bir bedensel engelli denize gitmek istese ne ile gidecek? Arabası olursa, o imkanı elde edecek parası olursa, o aracı da ÖTV indirimiyle alırsa o da insanca yaşamanın zevkini tadacaktır. 'Ben de vatandaşım' diyecektir. Kendini dışlanmış hissetmeyecektir" diye konuştu.

Yaşar, kararı dernek bünyesinde bulunan engelli vatandaşlarla paylaştıklarını ve karardan memnun olduklarını belirtti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:16 - Bitkisel hayattaki esnafın cezasının infazı ertelendi19:13 - Meclis'te YSK tartışması gerginliğe neden oldu19:09 - Tarım Bakanlığı'ndan süt üreticilerine müjde19:07 - Samsun'da pencereden düşen çocuk öldü19:05 - Fiyatı 40 TL'yi bulan Osmanlı Çileği yok satıyor19:02 - 150 yıllık hayal projenin yüzde 80'i tamamlandı18:59 - Dilencinin üzerinden 11 bin 430 TL çıktı18:57 - '11 üyeyi de tebrik ediyorum, özgür kanaatlerini ortaya koydular'18:54 - Öğrenci taşıyan minibüsün çarptığı traktör kanala düştü: 13 yaralı18:47 - Gri liste aranan terörist etkisiz hale getirildi
18:45 - FETÖ'nün Atatürk Havalimanı'nı davası yarın devam edecek18:41 - Koza-İpek Holding davası 6 Ağustosa ertelendi18:33 - Yıldırım: YSK, yapılan tüm seçimlerin patronudur18:30 - 'Seçmen 23 Haziran'da gerekçesini açıklayacak'18:29 - İYİ Parti'nin tüzük kurultayı kapalı oturumla yapılacak18:19 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:14 - Tunceli Belediye Başkanı'ndan 'Dersim' açıklaması18:09 - Bahşili ilçesinin adı TBMM'de 'Bahşılı' olarak değiştirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam