1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Atatürk ülkeyi sadece gençlere emanet etmiştir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:- "Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi seçmenlere emanet etmemiştir, orduya emanet etmemiştir, milletvekillerine emanet etmemiştir. Bu ülkeyi sadece ve sadece bu ülkenin gençlerine emanet etmiştir"- "Bir kul hakkı yenmiştir. O hakkı İstanbullular Ekrem İmamoğlu'na yeniden teslim edecektir"
19 Mayıs 2019 21:34
Yazdır
'Atatürk ülkeyi sadece gençlere emanet etmiştir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi seçmenlere emanet etmemiştir, orduya emanet etmemiştir, milletvekillerine emanet etmemiştir. Bu ülkeyi sadece ve sadece bu ülkenin gençlerine emanet etmiştir. " dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile Atakum Belediyesine ait bir sosyal tesiste gençlerle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Samsun'un sıradan bir yer olmadığını, bağımsızlık mücadelesinin bu topraklarda başladığını, Samsun'da Milli Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımlarının atıldığını hatırlattı.

Ataların önce bağımsızlık mücadelesi verdiklerini, "Hiç kimsenin önünde eğilmeyeceğiz", "Mandayı kabul etmiyoruz" dediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, ikinci aşamada Cumhuriyet'in kurulduğuna işaret etti.

Tarihsel süreçlerin unutmaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"İkinci aşamada Cumhuriyeti kurdular. Yani sarayı değil, halkı önemsediler. 1921 yılında yazdıkları ilk Anayasa'nın birinci maddesinde 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' dediler. Üçüncü aşamada çok partili hayata geçtik. Yani demokrasiye ilk adımlarımızı attık. Dördüncü aşamanın içindeyiz. Güçlü bir demokrasi kurmak ve Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak. Dört aşamayı sakın unutmayın. Bağımsızlıktan yola çıktık güçlü bir demokrasiyle Cumhuriyeti taçlandıracağız."

"Eğer mazbata iptal edilmeseydi, demokrasiye olan bağlılığımız bu kadar ateşlenmezdi." diyen Kılıçdaroğlu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Bir haksızlık yaptılar, milli iradeyi bir anlamda yok saydılar. Bir anlamda 16 milyon İstanbullu'ya 'Sen nasıl oy kullanırsan kullan biz nasılsa 7'li bir çete kurduk orada biz bunu iptal edeceğiz.' dediler ve iptal ettiler. Ama ben bu ülkenin insanlarının vicdanına sesleniyorum, ahlakına sesleniyorum, demokrasi anlayışına sesleniyorum, Cumhuriyeti sahiplenmeye sesleniyorum. Eğer bizim oylarımıza, milli iradeye darbe yapılmışsa, demokrasi bağlamında o darbeyi savuşturmak bizim elimizde. Ne zaman? 23 Haziran'da."

- "Genç arkadaşlarınızı arayın milli iradeye sahip çıkmalarını isteyin"

Gençlere çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, "Sizlerden isteğim, bütün gençlerden isteğim, bütün genç arkadaşlarınızı arayın ve cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmalarını, milli iradeye sahip çıkmalarını isteyin. Eğer egemenlik 1921'deki ilk anayasamızın birinci maddesinde olduğu gibi milletinse, bugünkü anayasamızda da aynı kural geçerliyse, biz bu kuralı büyüttüğümüz, yaşattığımız sürece demokrasiyi güçlü hale getireceğiz. Demokrasiyi güçlü hale getirmek sizin elinizde." diye konuştu.

- "Atatürk bu ülkeyi gençlere emanet etmiştir"

Mustafa Kemal Atatürk'ün bu ülkeyi gençlere emanet ettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bir şeyi daha unutmayın. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi seçmenlere emanet etmemiştir, orduya emanet etmemiştir, milletvekillerine emanet etmemiştir. Bu ülkeyi sadece ve sadece bu ülkenin gençlerine emanet etmiştir. Bu ülkenin geçleri, demokrat gençleri, hangi görüşte olursa olsun belli konularda ortak payda oluşturması gerekiyor. Nedir bunlar? Cumhuriyettir, demokrasiye sahip çıkmaktır, yönetici kadrosunda olan kişinin harcadığı her kuruşun hesabını millete vermesidir, kul hakkı yememektir. Bir kul hakkı yenmiştir. O hakkı İstanbullular Ekrem İmamoğlu'na yeniden teslim edecektir." diye konuştu.

- Ekrem İmamoğlu

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da konuşmasında gençlere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Gençlerin kabiliyetlerinden faydalanmak, o muazzam zihinleri ile bu ülkeye katkı sunmalarını sağlamak gerekiyor. Bu şehrin ve bütün Türkiye'nin güvencesi gençler olacaktır. Gençlere çok güveniyorum." dedi.

Türkiye'de demokrasinin korunması gerektiğini, Cumhuriyet ve demokrasinin yan yana olması gerektiğini anlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

"Cumhuriyet ile demokrasiyi yan yana koyduğumuzda dünyanın en seçkin demokrasi kavramlarının yaşatıldığı bir ülkeyi var etmek zorundayız. 21. yüzyılın bana göre Türkiye'ye verdiği en önemli mesaj budur. Özellikle İstanbul seçiminin verdiği en önemli mesaj budur. Ben bunun adını, yeni nesil siyaset, yeni nesil demokrasi anlayışı, yeni nesil yerel yönetim anlayışı diye tanımlıyorum. Bu anlayışla yol yürümeliyiz."

Konuşmaların tamamlanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'yi makamında ziyaret etti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:18 - Çeyrek altın günü 429,00 liradan tamamladı17:15 - Kadın polislere sözlü taciz olayında şüpheliler serbest kaldı17:12 - FETÖ'nün kadın mütevelli heyetine operasyon: 13 gözaltı17:10 - Dolar ve euro'da gün sonu fiyatları17:08 - Bir akademisyen ile eski subaya FETÖ'den gözaltı16:55 - Yüksekova'da sarıkız örümceği görüldü16:50 - İlk kez sıfır itfaiye aracına sahip oldular16:48 - Akıncı Üssü davasında esasa ilişkin savunmalar devam ediyor16:42 - 'Hakim' unvanı kullanan 'Ergenekon' hakimini Mahkeme Başkanı uyardı16:37 - Kartal'daki çöken bina davasında müştekiler dinlendi
16:29 - Bakan Akar ve Akşener S-400 ve F-35'i görüştü16:26 - Soylu: İstanbul'un, valiye 'it' diyen bir belediye başkanı oldu16:23 - Rakamlarla yenilenen İstanbul seçimi16:14 - 'Seçimsiz 4 yıl önemli bir fırsattır'15:59 - Adıyaman'daki FETÖ operasyonunda 6 tutuklama15:54 - DSP'den İstanbul seçimleri açıklaması15:51 - THY 5 ayda taşıdığı yolcu sayısını açıkladı15:42 - Tezkeresine 5 gün kala kaza kurşunu ile şehit oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam