1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Suriyelileri tarım sektörüne kazandıracağız

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünce "İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Mültecilerin Özyeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 8 ilde Suriyeliler ve Türk vatandaşlarından oluşan 815 kişiye tarımsal iş başı eğitimleri verilecek
23 Mayıs 2019 10:20
Yazdır
Suriyelileri tarım sektörüne kazandıracağız

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülecek "İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Mültecilerin Özyeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi Projesi" başladı.

FAO yetkilisi Sheikh Ahaduzzaman, Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğünde gerçekleştirilen projenin açılış töreninde, çalışma kapsamında 8 ilde 815 kursiyere tarımsal iş başı eğitimi verileceğini söyledi.

Ahaduzzaman, projeyle Suriyeliler ve Türklerin mesleki becerilerini geliştirerek istihdam olanaklarının artırılmasının amaçlandığını belirtti.

Uyguladıkları projelerde yüzde 20-30 istihdam sonuçları elde ettiklerini anlatan Ahaduzzaman, Suriye'deki savaştan kaynaklanan 8 yıllık krizi insani yardımlarla çözmenin mümkün olmadığını, daha uzun vadeli müdahalelerde bulunmak gerektiğini vurguladı.

Kişilerin kendi ayakları üstünde durmalarını sağlayabilmenin önemine işaret eden Ahaduzzaman, "FAO burada daha uzun vadeli bakış açısıyla bir rol üstlenip geçim kaynaklarını geliştirmeyi amaçlıyor. FAO olarak önümüzdeki iki yılda benzer projelerle 10 ilde 4 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla mesleki becerileri geliştirme, istihdam olanaklarını artırmanın yanı sıra birlikte paylaşma kültürünü geliştirmeyi ve entegrasyonu da önemsiyoruz." dedi.

- Kursiyerler günlük 50 lira ve yemek yardımı alacak

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül de bu sene Bursa'da 60'ı Suriyeli, 15'i Türk 75 kişiye "fırıncılık", "meyvelerde hasat ve muhafaza" ve "zeytin yetiştiriciliği" eğitimleri verileceğini aktardı.

Sektörleri seçerken Bursa'nın ihtiyaçlarını ve Suriyelilerin istihdamlarına imkan verecek alanları belirmeye çalıştıklarını söyleyen Aygül, "Sivil toplum kuruluşları, fırıncılar odası gibi örgütlerle görüşerek onların da görüş ve isteklerini aldık. Dolayısıyla projemiz sahadaki ihtiyaçlarla örtüşen bir proje." ifadelerini kullandı.

Aygül, kursiyerlere FAO destekli olarak günlük 50 lira ödeme, 25 liraya kadar da yemek yardımı yapılacağını belirtti.

Teorik bilgilerin yanı sıra iş yerlerinde, bağ ve bahçelerde uygulamalı eğitimler verileceğini dile getiren Aygül, "Bu projeyle Bursa'nın ihtiyaç duyduğu sektörlerde kalifiye iş gücünü de kazandırmış olacağız. Aynı zamanda Suriyelilerin kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, kendi ekmeklerini kazanabilmeleri için de bir fırsat olacak." diye konuştu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:10 - Erciş'te terör soruşturması: 8 tutuklama02:09 - Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de00:04 - Geliştirme ödeneğinde görevlendirme süreleri00:03 - 22 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Simfer ile az enerji, çok ısı23:47 - 3 bin yıllık 'Asur mührü' kazılarda ortaya çıktı23:40 - Türkiye'den Lübnan'a seyahat uyarısı23:33 - Eski futbolcuların demanstan ölme riski daha fazla23:27 - Altın Top adayları açıklandı23:21 - Herkes merakla bekliyordu! Talihli parasını teslim aldı
23:16 - Konya'da minibüs otomobille çarpıştı : 2 ölü, 11 yaralı23:11 - Bingöllü çocuklar 'ana dillerini' okulda öğreniyor23:06 - Okulların 2020 yılı pansiyon ücretleri belirlendi23:01 - Kapıkule'den günlük araç çıkış sayısı rekora ulaştı22:56 - Polisin kolunu ısırmıştı, şimdi de hakaret etti22:50 - Kırmızı bültenle aranan firari eski savcı 'özel bir sitede' yakalandı22:44 - AK Parti'den, CHP'li Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki22:38 - Kars'a şehit ateşi düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam