1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli çalışan, sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir mi?

Sözleşmeli büro personeli olarak çalışan, öğretmenlik unvanı öğrenimle kazanıldığı ve ek 4 sayılı cetvelde yer aldığı için, sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir, atanmaya hak kazandığında da sözleşmesini fesih edip öğretmenliğe geçebilir
31 Mayıs 2019 14:03
Yazdır
Sözleşmeli çalışan, sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilir mi?

SORU: 2019'dan beri İşkur bünyesinde 4/B Sözleşmeli Büro Personeli olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda öğretmenlik mezunuyum. KPSS'ye daha iyi çalışabilmek adına bu noktada Sözleşmemi tek taraflı olarak fesh edip istifa etsem ve KPSS'den de yeterli puanı aldığım takdirde süre engeli olmadan öğretmenliğe atamam gerçekleşir mi..? Yoksa 1 yıllık engele takılır mıyım? Teşekkür ederim..

CEVAP: Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların Ek 1. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez."

Bu hükme göre sözleşmesini fesih eden bir yıl boyunca hiçbir kamu kurumunda yeniden 4/B'li sözleşmeli olarak görev alamamaktadır.

Ancak bu düzenlemenin 3 istisnası yer almakta olup bunlardan biri de "Öğrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara ek 4 üncü madde çerçevesinde atanmak suretiyle unvan değişikliği yapanlar,"dır.

Yani, eğer, öğrenimle kazanılan başka bir unvana atanılacaksa, 1 yıl kuralı uygulanmamaktadır. Öğretmenlik hem öğrenimle kazanılan bir unvandır hem de cetvel ekinde yer almaktadır. Yine öğretmenlik, soru özelinde belirtecek olursak, sözleşmeli büro personeli unvanına göre başka bir unvandır.

Bu bağlamda, sözleşmeli büro personeli olarak çalışan birisi, sözleşmeli öğretmenliği kazanması halinde, büro personeli hizmet sözleşmesini fesih edip öğretmenliğe geçebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:26 - ABD'den Türkiye'ye F-35 tehdidi23:21 - Göz tümörüne yakalanan orman işçisinin yardım feryadı23:16 - Tarım Bakanlığından 'karaçam ağaçları' açıklaması23:11 - Karadeniz'deki tüneller vatandaşın aklını başından aldı23:06 - Kaymakamın iki oğlu bıçaklı kavgada yaralandı23:01 - Emekli oldu kendini fidan dikmeye adadı22:56 - Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yangın22:51 - Türkiye'de ilk... Otomotivin yolculuğu bu müzede22:46 - Google Takvim uygulamasından gelen büyük tehlike22:41 - En fazla haber okuyan ülkelerin listesi açıklandı!
22:36 - Mangalda pişiriliyor... Lezzet severlerin ilgisini çekiyor22:31 - Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı yardımcısı mı olacak?22:26 - Dünya Bankası'ndan Türkiye'nin programına övgü22:21 - Bu dersin sınavı yok22:16 - Aydın, LGS'de 5 Türkiye birincisi çıkardı22:11 - 475 sanıklı Akıncı Üssü davasına devam edildi22:06 - Muğla'da iki otomobil çarpıştı: 2 ölü, 6 yaralı22:02 - Balıkesir'de FETÖ'den 2 astsubay gözaltına alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam