1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sanal oyun tehlikesine ağır ceza önlemi

Gençler arasında salgın gibi yayılan ve intiharlara neden olan tehlikeli sanal oyunları servis edenlere ağır cezalar verilecek
27 Mayıs 2019 08:55
Yazdır
Sanal oyun tehlikesine ağır ceza önlemi

Hükümet, dünya genelinde internet üzerinden salgın gibi yayılan ve intiharlara neden olan sanal oyunlara karşı dört koldan harekete geçti. Çocukların ve gençlerin sözde oyunlar başta olmak üzere internetin zararlı içeriklerinden korunması amacıyla "Rehberlik ve Araştırma Merkezleri" kuruluyor. Bu oyunlara yönlendiren reklam içerikleri kaldırılırken, Google Türkiye ile çocukların bilinçlendirilmesi amacıyla işbirliği yapıldı. Çocukların ruhsal ve fiziki sağlıklarını güçlendirecek eğitsel oyunların tasarımı ve üretimi desteklenecek. İnternet sağlayıcıları resmi olarak uyarılırken, isteğe bağlı olarak online oyunlar filtrelenebilecek. İçişleri Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca yürütülen çalışma kapsamında oyunları yönetenlere ağır cezalar verilecek.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Mavi Balina, Mariam gibi sözde oyunlardan çocukları korumak için yürütülen çalışmalar Meclis gündemine taşındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan konuya ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta atılan adımları anlattı. Bakan Turhan, servis sağlayıcılar tarafından ücretsiz sunulan güvenli internet hizmetinin tercih edilmesi durumunda, talebe bağlı olarak online oyunların da filtrelenebileceğini söyledi. Turhan, "Milli Eğitim Bakanlığı'nca teknoloji bağımlılığı dahil tüm bağımlılık türlerine ilişkin çeşitli çalışmalar yapılıyor. Mavi Balina gibi sözde oyunlara karşı internet üzerinden oynanan ve çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimin olumsuz etkileyen oyunlara karşı rehberlik öğretmenleri aracılığıyla bilgilendirme çalışmaları yapılıyor" dedi.

OYUN ÜRETİMİ MASADA

Turhan, nisan ayında düzenlenen Dijital Oyunlar Kongresi'nde gerçekleştirilen çalıştaylarda dijital oyunların eğitimde kullanılması, koruma ve rehberlik, üretim süreçleri, oyun sektörü konularını masaya yatırdıklarını belirtti. Bakan Turhan yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: "Risk grubunda olduğu düşünülen öğrenciler için aile görüşmeleri yapılıyor. İhtiyaç durumunda ilgili uzmanlara yönlendiriliyor, bununla birlikte Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı teknoloji bağımlılığı modülü kapsamında öğrenci ve velilere yönelik koruyucu önleyici çalışmalar sürdürülüyor."

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:27 - Yeni askerlik kanunu yayımlandı04:47 - 26 Haziran 2019 tarihli atama kararı yayımlandı01:33 - Rehberlikciler resen görevlendirilemez dilekçe örneği00:56 - Erdoğan ve Gökçek şahit oldu, Mansur Yavaş nikahı kıydı00:51 - Kemal Öztürk: Ali Babacan, 10 gün içerisinde AK Parti'den ayrılacak00:48 - Kılıçdaroğlu: Görüşümüz değişmedi, erken bir seçim talebimiz yok00:46 - Türkiye, dünyanın en çok haber okunan 3. ülkesi00:42 - Kılıçdaroğlu: 800 bin fark beklemiyordum00:39 - Yeni askerlik düzenlemesinin Resmi Gazetede yayımlanacak son hali00:27 - İmamoğlu, eylemci İBB çalışanlarını işten çıkarılacak mı?
00:16 - Ticaret Bakanlığı, mazeret tayinlerinde, taleplerin sadece yarısını karşıladı00:01 - Kurum içi uzmanlık sınavı için Milli Emlak çalışanlarının gözü torba yasada00:01 - 26 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İmamoğlu, Yıldırım'ın açıklamasını dinlerken...00:00 - Jeep ürünleri sadece Trendyol'da üstelik kargo bedava00:00 - %50'ye varan indirim23:51 - Para bulamayınca sucuk ve veresiye defterini çaldılar23:46 - Uzungöl eski görüntüsüne kavuştu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam