1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

C vitamini tedavisiyle kanseri yendi

YAKLAŞIK bir yıl önce mide kanserine yakalanan 53 yaşındaki TSM sanatçısı Ayla Çağlar, genetik kanser haritasıyla uygulanan tedavi ile kanseri yendi. Çağlar, akıllı ilaçlar ve yüksek doz C vitamini kullanılarak kişiye özel belirlenen tedavi süreciyle yeniden sağlığına kavuştu.
27 Mayıs 2019 22:16
+Aa- Yazdır
C vitamini tedavisiyle kanseri yendi

Türk Sanat Müziği (TSM) sanatçısı Ayla Çağlar, şiddetli mide ağrısı şikayeti ile doktora gitti. Yemek yemekte ve su içmekte zorlanan Çağlar'a, yapılan endoskopinin ardından mide kanseri teşhisi konuldu. Başlangıçta sadece midede bulunan tümör, karaciğere de sıçradı. Hekimlerin de kendisine umut vermediğini dile getiren Çağlar, hayat mücadelesinden vazgeçmedi. Ayla Çağlar, Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Demiray tarafından gerçekleştirilen tümörünün genetik haritası çıkarılarak kişiye özel uygulanan tedaviyle kanseri yendi.

ŞARKILAR BANA TESELLİ OLDU

Kanser teşhisi koyulduğu ilk anda yanında 19 yaşındaki kızı olduğunu söyleyen Çağlar, durumu soğukkanlılıkla karşılamasına rağmen, içsel korkularından kaçamadığını söyledi.

53 yaşındaki sanatçı, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

"İlk duyduğumuzda kızım yanımdaydı ve baygınlık geçirdi. Ben soğukkanlılıkla karşıladım ama içsel korkularımı saklayamadım. Biri 31, diğeri 19 yaşında iki kızım var. İlk aklıma gelen eşim ve çocuklarım oldu. 19 yaşında olan kızımın bensiz hayatına nasıl devam edeceğini düşündüm, ölüm korkusunu o gün yaşadım, nasıl öleceğimi düşündüm. Zihnim karardı birdenbire. Ertesi gün ağlama krizine girdim. Arkadaşlarımla görüştüm onlarla vedalaşır gibi konuştum. Teşhisim konulduktan iki gün sonra konserimiz vardı, konsere çıkıp şarkılar söyledim. Şarkılar bana büyük teselli oldu."

AMELİYAT OLMADAN ESKİ SAĞLIĞIMA KAVUŞTUM

Çağlar, Prof. Dr. Mutlu Demiray ile tanışmasıyla hayatını yeniden kazandığını belirtti.

"Mutlu hoca beni ameliyata gerek kalmadan iyileştireceğini söylemişti" diyen sanatçı "Uyguladığı tedaviyle eski sağlığıma kavuştum. Şimdi sahnede Mucize şarkısını söyleyeceğim, çünkü gerçekten bir mucize oldu. Ameliyat olmadan eski sağlığıma kavuştum. Bu arada besteler yaptım, şiirler yazdım, kitap yazdım. Şimdi kitabımı derleyip çıkartacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

328 GENİN ANALİZİ YAPILDI

Çağlar'ın tedavisini gerçekleştiren Medicana International İstanbul Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Demiray, kanserde önemli rolü olan 328 genin tamamının analizinin yapıldığı geniş genomik profilleme yapıldığını ifade etti.

Demiray, uyguladıkları tedavi sürecini şöyle anlattı:

"Ayla hanımın başlangıçta çok ciddi bir tümör yükü mevcuttu. Karaciğerde çok yaygın bir tutulum olması nedeniyle ilk başta tedaviye kemoterapiyle birlikte başlamayı planladım. Çünkü hızla tümör yükünü azaltmalı ve hastanın karaciğer yetmezliğine girmesini engellemeliydim. Tümör yükünü azalttıktan sonra kalan tümör hücrelerinden tekrar biyopsi yaparak genetik haritalama yapılması ve kişiye özgü tedavi dizayn edilmesini planladım.

Tek başına kemoterapi yerine yüksek doz vitamin C'nin tedaviye eklenmesini önerdim. Çünkü bilimsel kanıtlar yüksek doz vitamin C'nin tedaviye eklenmesinin hem güvenli hem yan etkileri azalttığı hem de ciddi düzeyde etkinliği arttırdığını göstermekteydi. 25 gr sık vitamin C preparatları FDA dahil neredeyse dünyanın yarısında onaylanmış bir tedavidir."

İLK KEMOTERAPİDEN SONRA ETKİSİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK

Ayla Çağlar'a, haftada 3 gün yüksek dozda vitamin C ve 2 haftada bir kemoterapi şeklinde tedavi etmeye başladıklarını söyleyen Demiray, ilk kemoterapidcen sonra karaciğer enzimlerinde düşme ve fonksiyonlarında iyileşme saptandığını söyledi.

3. kemoterapiden sonra küçülme sağlandığını ancak yeterli olmadığını söyleyen Çağlar, "Ayla Hanıma tekrar biyopsi ve genetik haritalama önerdim. Çünkü bu kalan hücreler kemoterapiye rağmen ölmemiş hücrelerdi. Taktik değiştirmek ve bu tümöre özel bir tedavi seçeneği üretmemiz gerekiyordu. Tekrar biyopsi aldık ve kanserde önemli rolü olan 328 genin tamamının analizinin yapıldığı geniş genomik profilleme yapıldı. Bu analize tümörün DNA onarımından sorumlu sistemde hata olduğunu ve bu noktadan saldırırsak tümörü yenebileceğimizi gördük. Tümörün Aşil Topuğunu bulmuştuk. DNA hasarını onarımını tamamen devre dışı bırakacak yani tümörün elini kolunu bağlayacak akıllı ilaçlar yeni geliştirilmişti, bu akıllı ilacı önerdim" diye konuştu.

GELENEKSEL VE MODERN TIBBI BİR ARADA KULLANDIK

"Akıllı ilçlar kanserin eli kolu bağlanmış olacaktı" diyen Demiray, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2. bir darbeye daha ihtiyaç vardı. Bu darbe sadece tümör hücrelerinin DNA'sına hasar vermeli, normal hücreleri etkilememeli, hatta korumalıydı. Böylece tedaviyi akıllı ilaç ve yüksek doz vitamin C olarak belirledik. Ayla Hanım her gün bir tablet alıyor ve ilk başta haftada 3-4 sonrasında 2 olmak üzere vitamin C almakta. Tamamen normal yaşamına dönmüş durumda. Yaptığımız kontrollerde de tümörde belirgin gerileme saptadık. Bu tedavi en modern tekniklerle kişiye özel tedavilerin önemini ve en yeni tedavilerle geleneksel tedavilerin birlikte çok daha başarılı olabileceğini göstermektedir.

Hastada neredeyse tümör kalmamış durumdadır. Midede ve karaciğerde tümör neredeyse tamamen yok oldu. Kanser tümörüne nokta atışı yapan akıllı ilaçlar ve yüksek doz C vitamini kullanılarak kişiye özel belirlediğimiz tedavi süreciyle iyileşti."

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:40 - Yerli ve milli yazılım kartı döviz kaybını engelleyecek12:36 - Aynı aileden 5 kişi virüsü yendi: Çektiğimiz acıları yaşamayan bilmez12:31 - FETÖ operasyonunda dikkat çeken isimler: Başhekim de var profesör de12:25 - Çapa'da sağlık çalışanını darp eden şahıs cezaevinden izinli çıkmış12:23 - İki kızı aynı hastalıktan ölen annenin feryadı: Yıldız yaşasın12:19 - Fahrettin Altun: CİMER sürecinin kısalması için gayret sarf ediyoruz
12:14 - İmamoğlu, gazete satış büfelerini boşaltmak için %500 zam yaptı12:13 - 'Genç hastaların nefes alamadıklarını görmek travma yaratıyor'12:10 - Kars'taki Karahamza köyü karantinaya alındı12:08 - 'Doğal sit alanlarının statülerinin değiştirildiği' iddialarına yalanlama11:57 - Entübe durumdaki babasına hasret kalan yoğun bakım hemşiresinden uyarı11:56 - Gasp edip 7 metreden dereye attılar
11:47 - Uzaktan eğitim bilgisayar tamiri ve ikinci el satışa rağbeti arttırdı11:39 - Erdoğan'dan Deniz Kuvvetleri Günü mesajı11:37 - Genç cerrah, hastalarına 'nefes' olmanın mutluluğunu yaşıyor11:35 - FETÖ'nün avukat yapılanması operasyonda tutuklu sayısı 33'e yükseldi11:32 - Esenyurt'ta taksi durağında silahlı sopalı kavga: 2 ölü 5 yaralı
11:27 - Down sendromlu yüzücüden fark yaratan üniversite başarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam