1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM'den FETÖ'den tutuklu eski hakimin başvurusuna ret

Yüksek Mahkeme, FETÖ üyeliğinden tutuklu eski hakimin, tek kisilik odada tutulması ve sac tırasının kogus onunde yapılmasına izin verilmesi gerekçesiyle "kotu muamele yasagının ihlal edildigi" yönünde yaptığı bireysel başvuruyu kabul edilemez buldu
01 Haziran 2019 14:38
Yazdır
AYM'den FETÖ'den tutuklu eski hakimin başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi (AYM), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden tutuklu eski hakimin, tek kisilik odada tutulma ve sac tırasının kogus onunde yapılmasına izin verilmesi nedeniyle "kotu muamele yasagının ihlal edildigi" yönünde yaptığı bireysel başvuruyu, açıkça dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle kabul edilemez buldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 15 Temmuz darbe tesebbusu oncesinde hakim olarak görev yapan ve halen Konya Eregli T Tipi Kapalı Ceza Infaz Kurumunda FETÖ üyeliğinden tutuklu bulunan Timur Demir, hem tek kişilik odada tutulması hem de saç traşının koğuş önünde yapılması nedeniyle kötü muamele gördüğü iddiasıyla AYM'ye başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, daha önce ceza infaz kurumlarında hükümlü ya da tutuklu statüsüyle tutulan kişilerin hücre hapsine alınmasının ya da diğer tutulanlardan ayrılmasının tek başına Anayasa'nın 17. maddesine aykırı bir durum oluşturmadığını belirtti.

Anayasa Mahkemesi kararında tek başına tutma tedbirinin sadece güvenlik veya disiplini sağlama kaygısıyla değil, tutukluların devam eden soruşturmalarda hileli iş birliği yapmalarını veya dışarıdakilerle yeni bir suç işlemek için iş birliği yapmalarını önleme gibi amaçlarla uygulanmasının da mümkün olduğu vurgulandı.

Başvurucunun, tutulduğu tek kişilik yaşam odasının fiziki koşullarından şikayet etmediği, bu koşulların Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından kabul edilen "Avrupa Cezaevi Kuralları"na uygun olduğu ifade edilen kararda, ayrıca, başvurucunun kurum kütüphanesinden faydalandığı, odasında televizyon bulundurabilme hakkı olduğu ve belirli tarihlerde düzenli olarak yakınlarıyla açık ve kapalı şekilde görüşmesine izin verildiği de aktarıldı.

Başvurucunun gerekli sağlık hizmetine erişiminin sağlandığı ve ceza infaz kurumu tarafından kendisine iletilen psikolojik değerlendirmeye alınma talebini de reddettiğinin anlaşıldığı vurgulanan AYM kararında, ayrıca her gün diğer tutuklularla açık havaya çıkma imkanından da bir saat süresince faydalandırıldığının tespit edildiği yer aldı.

- Zorla traş edildiğine yönelik bir iddia yok

Basvurucunun, saç traşının kaldıgı kogusun onunde yapılabileceginin belirtilmesinin kotu muamele teskil ettigini ileri surdüğü belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Basvurucu, sac tırasının ceza infaz kurumundaki ozel bir odada yapılmamıs olmasının kendisi uzerinde ne sekilde fiziksel ve ruhsal etkileri oldugu konusunda bir acıklamada bulunmamaktadır. Basvurucunun zorla tıras edildigine veya kotu muamele amaclı olarak belli bir sac modeline zorlandıgına yonelik bir iddiasının da olmadıgı gorulmektedir.

Tüm bu tespitler çerçevesinde yaklaşık 2,5 yıl süreyle tek başına tutulmakla birlikte dış dünyayla ve diğer tutulanlarla bütünüyle irtibatı kesilmeyen, kendisine belirli kolaylıklar sağlanan başvurucu yönünden kişiliğini tahrip edecek nitelikte tam bir duyusal veya sosyal izolasyonun varlığından bahsetmenin olası olmadığı görülmüştür."

Ceza infaz kurumlarında kötü muamele olarak kabul edilecek hususların farklı şekillerde tezahür edebildiği dile getirilen kararda, bu bağlamda tek kişilik bir odada tutulmaya ilişkin koşulların, olayın kendine özgü koşullarına göre kötü muamele yasağı kapsamında gerçek bir sorun olarak ortaya çıkabileceği belirtildi. Bununla birlikte bu koşulların söz konusu uygulamanın niteliğinden kaynaklanan ve özgürlükten mahrum kalmanın doğal sonucu olan kaçınılmaz elem seviyesinin ötesinde asgari bir ağırlık derecesine ulaşmış olması gerektiği aktarıldı.

Kararda, başvurucunun, şikayetine konu uygulamanın kaçınılmaz elem seviyesinin ötesinde asgari bir ağırlık derecesine ulaştığı kanaati oluşturacak bir açıklamada bulunmadığı, olayda tutulma koşulları bakımından asgari eşik derecesinin aşılmadığı sonucuna varıldığı bildirildi.

Yüksek Mahkeme, açıklanan gerekçelerle kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:23 - KOBİ'lerin değişime ayak uydurmasında çeviklik önemli23:22 - Bursa Şehir Hastanesi ulaşım hattı ihale aşamasına geldi23:01 - Türkiye'de her 100 konuttan 55'inin deprem sigortası var22:58 - Batı Karadeniz'in güzelliğiyle cezbeden koyu: Gideros22:57 - 'Türkiye'nin Maldivleri'nde bilimsel çalışmalar artırılacak22:55 - TBMM Başkanlığından Kovid-19 vakalarına ilişkin açıklama
22:52 - Tüm acil numaralar 112 çatısı altında toplanacak22:16 - ABD'de 'riskli' diye yapılmadı, Türkiye'de tedavi edildi22:12 - Vali aracının durdurup talimat verdi! İhtiyaçlarını karşılayın22:07 - PCR testi ücretlerinde değişiklik! 250 liraya çıkartıldı22:02 - LGS Türkiye 1'incisinin örnek başarı hikayesi!21:53 - Bursa'da ambulans ile ticari araç çarpıştı: 3 yaralı
21:19 - 7 ilde daha 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması21:14 - Evde izolasyona uyulmayınca 'caydırıcılık' tedbirleri alındı21:11 - Bodrum'da 36 saat su kesintisi yaşanacak20:51 - Eylem hazırlığındaki terörist 37 kilogram TNT ile yakalandı20:40 - Çocukları için kariyerini bırakıp masal kitapları yazdı
20:34 - Son 45 gündeki en yüksek vaka sayısına ulaşıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam