1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bin yıllık 'Türk çadırı' kümbetler

Kayseri ve çevresinde geçmişi yaklaşık bin yıla uzanan kümbetler, yapıları ve süslemeleriyle tarihin izini yansıtıyor
15 Haziran 2019 23:51
Yazdır
Bin yıllık 'Türk çadırı' kümbetler

Asya'dan Anadolu'ya kadar Türklerin geçtiği her yerde rastlanan, bezemeleriyle Türk mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan ve "Türk çadırı" olarak adlandırılan kümbetler, bin yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutuyor.

Kümbetler, Anadolu'nun Türklüğünü belgeleyen ata mezarları olmalarının yanında, Türk çadır sanatının taşa yansıyan en güzel örnekleri olarak kabul ediliyor.

Selçuklu döneminden bugüne gelen ve hala ihtişamını koruyan "Türk çadırı" kümbetler, gövdeleri yuvarlak veya çok köşeli şekillerinin yanında bezemeleri ve süslemeleriyle görenleri hayran bırakıyor.

Genel olarak iki katlı olan kümbetlerin alt katını mezar kısmı oluşturuyor, yapının üst katı ise ibadet mekanı olarak kullanılabiliyor. İçlerinde ibadet edilecek yerlerinde bulunduğu kümbetlerin Kayseri merkezinde 30 civarında örneği bulunuyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celil Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kümbetlerin Türk çadırı olarak adlandırıldığını söyledi.

Kümbetlerin mimarisiyle insanı etkileyen bir özelliğe sahip olduğunu belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Kümbetler Türk kültür sanatında, hayatında, mimarisinde köklü bir geçmişi olan bir yapı türüdür. Kümbet ve türbeler, ileri gelen şahsiyetler için yapılmış olan mezar anıtlarıdır. Aslında Türklerde İslamiyet öncesinde başlayan bir olgudur bu. Kurgan dediğimiz bir mezar geleneği vardır. Kurganlara bir mezar odası diyebiliriz. İslamiyet'te ölünün nasıl defnedileceği ayet ve uygulamalarda ortaya konmuştur. Genel itibarıyla şatafatlı mezar anıtı yapımı geleneği çok görülmez. Ancak Türkler İslamiyet'i kabul ettikten sonra, İslam öncesi inanç ve gelenekleri İslamiyet sonrasında İslami bir üslup içerisinde devam ettirmişlerdir."

Türklerin geçmişte göçebe bir yapısının olduğunu anımsatan Arslan, mimari form olarak bakıldığında, Türklerin, mezarlarını yaparken çadıra benzettiğini aktardı.

Arslan, kümbetlerin Anadolu'da ileri gelen şahsiyetler için yapıldığını hatırlatarak, Kayseri'nin merkezinde Döner, Çifte, Alaca ve Han Cami Kümbeti gibi 30'a yakın kümbetin yer aldığını ifade etti.

Türk mimarisindeki süsleme sanatının kümbetlerde uygulandığını vurgulayan Arslan, kadınlar için yapılan türbe ve kümbetlerin daha süslü olduğunu kaydetti.

Arslan, mimari olarak tarihi yapıların koruma altına alınması, toplumun bu eserlerin değerlerini bilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:48 - Virüs ile mücadelede yeni dönem: Salgın Denetim Merkezi kuruldu15:43 - İçişlerinden 81 il valiliğine 'yoğun denetim' genelgesi15:35 - Akşener'den, Bahçeli'nin 'evine dön' çağrısına yanıt15:31 - Çöpleri yakmak isterken Aydos Ormanı yangınını başlatmış15:18 - Eşi benzeri yoktu, koruma altına alındı15:11 - Koronavirüsün aşısından önce kumaşı üretildi
15:06 - Letgo'da filmlere konu olacak dolandırıcılık hikayesi14:59 - Kuyumculardan uyarı: Aklı olan altınını bozdurmasın14:57 - Validen uyarı: Bizi daha fazla ceza yazmak zorunda bırakmayın14:56 - Galatasaray, Arda Turan ile anlaşmaya vardı14:54 - Türk lirasının değeri Temmuz'da azaldı14:41 - Bireysel kullanım talebi, otomotivdeki hareketi artıracak
14:32 - Vakaların arttığı Başkentin ilçe ilçe virüs haritası14:28 - Koronavirüse rağmen, feribotla taşınan tatilci sayısı arttı14:21 - 15 Temmuz gazisi Tümgeneral, Erzincan'a atandı14:16 - Belediye başkan yardımcısı karantinaya alındı14:09 - Türk milleti adına verilen kararlardan, milletin haberi yok!
14:08 - Evde ya da işyerinde koronavirüs testi başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam