1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB Bakan Yardımcısı: İlkokul öncesi sınav yapacağız

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç: Okul öncesine gidemeyen çocuklara yönelik 9 haftalık çok yoğun bir eğitim vereceğiz. 20 bin Türk, 20 bin Suriyeli çocuk birlikte oynayacaklar, şarkılar söyleyecekler. Türkçeyi öğrenecekler. İlkokul öncesi sınav yapacağız"
19 Haziran 2019 18:04
Yazdır
MEB Bakan Yardımcısı: İlkokul öncesi sınav yapacağız

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, okul öncesine gidemeyen Suriyeli çocuklara yönelik 9 haftalık yoğun bir program başlatacaklarını belirterek, "20 bin Türk, 20 bin Suriyeli çocuk birlikte oynayacaklar, şarkılar söyleyecekler. Türkçeyi öğrenecekler. İlkokul öncesi sınav yapacağız." dedi.

Denemeç, AKDENİZ-PA'nın "Nüfus Hareketleri ile Güvenlik Arasındaki İlişki" konulu toplantının 2. oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki 4,7 milyon mülteciden 3,6 milyonunun Suriyeli olduğunu söyledi.

Son 4 yılda, her yıl 120 bin bebek doğduğunu, bu mültecilerin yakın gelecekte okullaşma için çok büyük yük anlamına geldiğini ifade eden Denemeç, mülteci çocukların yüzde 33'ünün okul öncesi eğitim aldığını kaydetti.

Denemeç, ilkokulda yaklaşık yüzde 95 olan bu oranın, yaş ilerledikçe çocukların aile bütçesine destek sağlamaları nedeniyle düştüğünü anlattı.

Okul dışında kalan çocukları eğitim sistemine dahil etmeye çalıştıklarını dile getiren Denemeç, bu çocukların mülteci kamplarında, çadırlarda değil Türk çocuklarıyla aynı okullarda, aynı sıralarda ders gördüğünü belirtti.

- "Yeni okullara ihtiyaç var"

Denemeç, Kilis'te 100 bin Türk, 100 bin Suriyeli yaşadığını, sınıf büyüklüklerinin arttığını, bu nedenle vardiyalı eğitim yaptıklarını, bunun bir yük olduğunu ifade etti.

Gaziantep ve Hatay'da yeni okullara ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Denemeç, yeni okul inşa etme çalışmalarının zaman aldığını söyledi.

Sosyal uyum yakalamaya, okul öncesi eğitim vermeye çalıştıklarını anlatan Denemeç, entegrasyon için okul öncesi eğitimin önemine işaret etti.

Denemeç, birkaç hafta sonra yeni bir program başlatacaklarını açıklayarak, okul öncesine gidemeyen çocuklara yönelik 9 haftalık çok yoğun bir eğitim vereceklerini, bunu Türk çocuklarla birlikte yapacaklarını bildirdi.

Suriyeli çocukların yaz okulunda Türk arkadaşlarıyla bir araya geleceğini, Türkçe öğreneceğini ifade eden Denemeç, "İlkokul öncesi bu çocuklar için güzel deneyim olacak. 20 bin Türk, 20 bin Suriyeli çocuk birlikte oynayacaklar, bir araya gelecekler, aynı öğretmenlerden ders görecekler. 9 hafta sonrasında bu çocuklar hazır olacak. İlkokul öncesi sınav yapacağız, ilköğrenim boyunca bu çocukları takip edeceğiz, gözlemleyeceğiz. 9 haftalık eğitim alan çocuklar ile alamayanlar arasında fark varsa bu eğitime devem edeceğiz." diye konuştu.

Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine dahil edilmesine yönelik PİKTES programı hakkında bilgi veren Denemeç, 650 bin çocuğun bu çerçevede eğitim gördüğünü belirtti.

Denemeç, PİKTES 1 projesinde Türkçe kursları, telafi, destek dersleri verdiklerini, ulaşım sağladıklarını, kırtasiye desteği verdiklerini, 20 binden fazla öğretmen ve idareciyi eğittiklerini, program kapsamında aile farkındalığı yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu programı tamamladıklarını, PİKTES 2'nin başlayacağını bildiren Denemeç, erken çocukluk yaz okullarını iki hafta içinde başlatacaklarını açıkladı. Denemeç,10-15 gün önce Türkçe sınavı yaparak, çocukların Türkçelerinin hangi seviyede olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

-"300 avro ile yapmaya çalışıyoruz"

Kaynakların yetersizliğine işaret eden Denemeç, AB'den bazı fonlar alındığını, 220 okul yaptıklarını, bazılarının devam ettiğini, 156 bin çocuğun bu okullarda olduğunu ancak sistemde 650 binden fazla çocuğun bulunduğunu kaydetti.

Denemeç, AB'den gelecek 3 milyar avroyu hesapladıklarında bunun Suriyeli başına 68 sent, yılda ise 300 avro yaptığını belirterek, bunun ancak bir mültecinin geri gönderilmesi için bilet parası olduğunu söyledi. Almanya'da bir mültecinin maliyetinin yılda en az 10 bin avro olduğuna, Türkiye'nin aynı şeyi 300 avro ile yapmaya çalıştığına dikkati çeken Denemeç, Avrupa'nın 175 milyon avroyu kestiğini, birçok zorlukla karşı karşıya kaldıklarını, vardiyalı eğitim yapmak zorunda olduklarını, öğretmen ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi.

Çocukların iyi bir eğitim alması halinde bölge ve Türkiye için şans olacağını, insan kaynaklarının çeşitleneceğini vurgulayan Denemeç, "Biz bu çocuklara kaliteli eğitim fırsatı veremezsek, bu mülteci çocukların kaybedecek bir şeyleri yok, bu çocuklar bütün dünya için tehdit olacaktır. Bu çocuklara olabildiğince iyi eğitim vermeliyiz." dedi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:24 - Diyarbakır'da terör operasyonu: 2 kişi tutuklandı00:48 - Kuşadası Körfezi'nde 28'i çocuk 77 kaçak göçmen yakalandı00:46 - Denizde can pazarı: 1 ölü, 1 kayıp, 1 yaralı00:19 - Tekirdağ'da 45 kişi dönerden zehirlendi00:11 - 22 Temmuz 2019 tarihli tarım bakanlığına ait görevden alma kararı yayımlandı00:06 - Yaşı beklemek için istifa eden vefat ederse ne olur?00:03 - 22 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Maltepe Üniversitesi tercih tanıtım günleri başladı23:45 - Dışişleri'nden Pakistan'daki terör saldırısına kınama22:51 - Tekirdağ'da yemekten zehirlenen 45 kişi hastanelik oldu
22:46 - 2. el otomobil piyasası en durgun dönemini yaşıyor22:41 - Türk Eczacıları Birliği'nden işsizlik vurgusu22:36 - Yavuz Oğhan'dan iddialara yanıt22:32 - Şırnak polisi 12/24'e geçti22:31 - İsmail Küçükkaya FOX TV'den kovuldu mu?22:26 - Ömer Çelik'in desteğiyle gitmişlerdi, ikinci oldular22:21 - Okul inşaatından demir çalan kişi tutuklandı22:16 - Adıyaman'da bedelli erbaş ve erler yemin etti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam