1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni yargı paketi ifade özgürlüğünü artırıyor

18 madde olacağı belirtilen yargı paketinde, öncelikle düşünce özgürlüğünü kuvvetlendiren düzenlemeler yer alacak. İnsanların, eleştirisinden dolayı cezaevine girmesinin önü kapatılacak. Gazeteci dövenlere en az bir ay tutukluluk şartı getirilecek.
20 Haziran 2019 07:41
Yazdır
Yeni yargı paketi ifade özgürlüğünü artırıyor

Bugünlerde Meclis Başkanlığı'na sunulması beklenen ve yaklaşık 18 madde olacağı belirtilen yargı paketinde, öncelikle düşünce özgürlüğünü kuvvetlendiren düzenlemeler yer alacak. Türkiye'nin, düşüncesinden dolayı kimsenin cezaevine girmeyeceği bir iklime ulaşması için önemli bir adımı oluşturacak olan düzenlemeyle, insanların, eleştirisinden dolayı cezaevine girmesinin önü kapatılacak.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Pakette yer alması planlanan düzenlemelerden bir bölümü de "uzun tutukluluk" eleştirilerini sonlandırmaya dönük maddelerden oluşacak. Özellikle savcılık aşamasındaki soruşturma süreçlerinde tutukluluk halinin sınırlı tutulması, yargılamada esas olanın "tutuksuz yargılama" olması konusunda güçlendirici düzenlemeler yer alacak. Hem savcılık, hem de yargılama aşamasıyla ilgili sınırlama konularak, tutukluluk halinin uzun tutulamayacağı hükme bağlanacak. Ayrıca tutukluluk haline ilişkin, "kuvvetli şüphe"nin yanı sıra "delil" aranması da tutukluluğu zorlaştıracak bir unsur olarak yasaya konulacak.

AVUKATLARA YEŞiL PASAPORT

Paket ile ayrıca, avukatlara yeşil pasaport verilmesi de planlanıyor. Söz konusu düzenlemeyle meslekte 15 yılını dolduran avukatlar ile eş ve 18 yaşını doldurmamış çocuklarının yararlanabileceği öngörülüyor.

15 GÜN TUTUKLU KALMA ŞARTI

Tutukluluk halinin sınırlanmasına yönelik düzenlemeler getirilirken, diğer yandan da toplum vicdanında tartışmalara yol açan bazı olayların faillerinin de elini kolunu sallayarak dışarı çıkmasının önüne geçilecek düzenlemelere yer verilmesi planlanıyor. Gazetecilerin dövülmesi, siyasilere fiziki saldırılar başta olmak üzere toplumda infial uyandıran, ancak ağır bir sonucu olmadığı için ceza alt sınırından dolayı tutuksuz yapılan yargılamalarda, savcılık aşamasında 15 gün tutuklu kalması koşulu getirilecek. Bu sürenin bir defa da uzatılabileceği hükmüyle en az bir ay tutukluluk şartı getirilecek.

  • ŞERİFE GÜZEL

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:48 - Kuşadası Körfezi'nde 28'i çocuk 77 kaçak göçmen yakalandı00:46 - Denizde can pazarı: 1 ölü, 1 kayıp, 1 yaralı00:19 - Tekirdağ'da 45 kişi dönerden zehirlendi00:11 - 22 Temmuz 2019 tarihli tarım bakanlığına ait görevden alma kararı yayımlandı00:06 - Yaşı beklemek için istifa eden vefat ederse ne olur?00:03 - 22 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Maltepe Üniversitesi tercih tanıtım günleri başladı23:45 - Dışişleri'nden Pakistan'daki terör saldırısına kınama22:51 - Tekirdağ'da yemekten zehirlenen 45 kişi hastanelik oldu22:46 - 2. el otomobil piyasası en durgun dönemini yaşıyor
22:41 - Türk Eczacıları Birliği'nden işsizlik vurgusu22:36 - Yavuz Oğhan'dan iddialara yanıt22:32 - Şırnak polisi 12/24'e geçti22:31 - İsmail Küçükkaya FOX TV'den kovuldu mu?22:26 - Ömer Çelik'in desteğiyle gitmişlerdi, ikinci oldular22:21 - Okul inşaatından demir çalan kişi tutuklandı22:16 - Adıyaman'da bedelli erbaş ve erler yemin etti22:11 - Maddi hasarlı kazada yumruklar havada uçuştu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam