1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, il dışı atamada yine iptal hakkı verecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, il dışı öğretmen atamalarında sonuçları 24 Haziran 2019 tarihi itibariyle açıkladı. Şimdi sorun, her yıl verilen ve sistemi bozan iptal hakkının bu yıl da verilip verilmeyeceği...
25 Haziran 2019 12:04
Yazdır
MEB, il dışı atamada yine iptal hakkı verecek mi?

Her yıl "sonradan çıkan özre bağlı durumlar hariç iptal edilmeyecektir" ibaresi yer alır duyuruda.

Fakat her yıl atama iptal hakkı verilir.

Bu yıl ataması (özre bağlı) iptal edilen öğretmenin eski görev yerinde boş kadro olmaması durumunda kurumlarında norm fazlası olacaklardır. Yani puanları fazla olsa da norm fazlası olacaklardır.

Aslında bu alan biraz sıkıntılı çünkü mevzuatta bu yönde bir düzenleme yok. Geçmiş uygulamalar eski görev yerinde boş kadro yoksa boş kadro olan başka bir kuruma atanması yönünde.

Bu yıl duyuruda iptal ile ilgili madde şöyle:

"26. İller arası görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak bunlardan yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra Yönetmelikte belirtilen mazeretlerden biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ancak atama işlemini iptal ettirmeleri nedeniyle önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, hizmet puanına bakılmaksızın norm kadro fazlası öğretmen olarak belirlenecektir. Öğretmenlerin atama iptali istekleri sırasında bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir."

Sonradan özrü oluşanlar (evlenme, sağlık...) iptal hakları var. Onlar için de norm fazlası olma kuralı var.

MEB özrü olmayana iptal hakkı verecek mi?

MEB'in il dışı atamalarda iptal hakkı vermesinde aslında kamu yararı da var devlet en azından yolluk/ harcırah ödememiş olacak.

Burada asıl sorun bu kurumları tercih ettiği halde puanı yeterli olmadığı için atanamayanların engellenmesi.

MEB aslında iptal başvurusunu kabul edip ayrıca bir ilke imza atarak iptallerden boşalacak kadrolara atama yapabilir.

İsteğe bağlı il dışı atamalarda öğretmenin boşalttığı kadroya atama yapılmadığından iptal işlemi çok da zor değil.

Ciddiyet yönünden eleştiri konusu edilebilir fakat bunun yolunu her yıl açan bakanlık yada siyasi mekanizmalar.

Gelecekte bu durumlar yani keyfi iptaller için 1-2 yıl yer değiştirme talebinde bulunamama gibi yaptırımlar değerlendirilebilir. Yani düzenleme yapılarak evet iptal hakkınız var ama gelecek yıl başvuru yapamazsınız denilebilir. Fakat bunun hukuki alt yapısı kurulmalıdır. Bu yıl uygulanması mümkün değildir çünkü önceden konulmuş kural yoktur.

MEB iptal hakkı verecekse bir an önce açıklamalıdır.

Öğretmenler tatile girmeden tebliğ edilmeli yazışmaya kağıt israfına gerek kalmadan MEBBİS üzerinden açılacak bir buton ile başvuru alınmalıdır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
74 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:12 - Komandonun yürekleri ağza getiren paraşütle atlayışı19:05 - Başkentte izinsiz gösteri girişiminde bulunan 21 kişi gözaltında19:00 - ASELSAN, polisi yeni teknolojilerle konuşturacak18:56 - Sekiz ilin bazı bölgeleri karantinaya alındı18:54 - CHP'li Öztrak: Bilim Kurulunun kararları kamuoyuna açık olmalı18:43 - Bu ilçede ilk defa koronavirüs vakası görüldü18:37 - İletişim Başkanı Altun'dan, Barış Çakan açıklaması18:30 - Günlük vaka sayısı inecek tahminini Anadolu bozuyor18:22 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:18 - Yüksek sesle müzik dinleme kavgasının görüntüleri ortaya çıktı
18:13 - Başsavcılık, Barış Çakan cinayetinde Kürtçe müzik iddiasını yalanladı18:06 - Sanayi Bakanlığı, karekodlu kronik hastalık belgesi istedi17:46 - Bolu Valisi: 3 günde 17 vaka tespit edildi17:39 - Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işgal girişimi davası yarına ertelendi17:31 - Oğlu dolandırdı babası sakladı17:22 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:18 - Vali açıkladı: Virüs kontrol altında, birkaç vaka var17:15 - Dövizde gün sonu fiyatları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam