1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul çıkışı arkadaşını öldüren liseliye 20 yıl hapis

Bahçelievler'de aynı lisede okuduğu 15 yaşındaki Mert Emre Karagöz'ü okul çıkışında pompalı tüfekle vurarak öldürdüğü iddia edilen 15 yaşındaki M.K, "kasten öldürmek" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı
27 Haziran 2019 11:17
Yazdır
Okul çıkışı arkadaşını öldüren liseliye 20 yıl hapis

Bahçelievler'de aynı lisede okuduğu 15 yaşındaki Mert Emre Karagöz'ü okul çıkışında öldürdüğü iddia edilen aynı yaştaki M.K'ya 20 yıl hapis cezası verildi.

Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu yargılanan suça sürüklenen çocuk sanık M.K. ile öldürülen Mert Emre Karagöz'ün babası Nihat Karagöz ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada söz verilen baba Nihat Karagöz, olayın planlı ve kasıtlı bir eylem olduğunu ifade ederek, "Olayı yapan kişinin okulun önüne gidip beklediği, soğukkanlılıkla sanki silahı eğitim almış gibi kullandığı ortadadır. Daha sonra da silahı sakladığı bir gerçektir. Planlı yaptığı apaçık ortadır. Çocuğum bunu hak etmemişti." dedi.

Cumhuriyet Savcısı Hikmet Gültekin, M.K'nin Mert Emre Karagöz'ün "çocuğu tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Son savunması sorulan M.K, silahı silahlara olan merakı ve asker uğurlamalarında kullanmak üzere aldığını, bu silahla ne Mert Emre Karagöz'ü ne de başkalarını vurup öldürmeyi düşünmediğini savunarak, "Suç işlemek istemedim. Olay günü tesadüfen yolda görünce arkadaşlarıyla yaptıkları aklıma geldi. Sinirlendim, onu korkutmak istedim. Bu gayeyle yanına giderek ateş ettim. Ben silah kullanmasını bilen birisi değilim. Nasıl olduğunu anlamadım. Çok pişmanım. Bir an düşüncesizce yaptığım hata neticesinde hayatımı kararttım. Adaletinize sığınıyorum." diye konuştu.

Mahkeme, M.K'yi Mert Emre Karagöz'ü av tüfeğiyle ateş etmek suretiyle kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. M.K'nin eyleminde tasarlama unsurunun oluşmadığı kanaatine varan mahkeme, bu maddenin ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme, M.K. suç tarihinde 15-18 yaş grubunda olduğundan, yaşının küçük olması, suçun işleniş biçimi ve suç kastının yoğunluğunu dikkate alarak, cezayı 20 yıla düşürüp sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Duruşma bittikten sonra Mert Emre Karagöz'ün annesi Nurgüzel Karagöz, "Ceza verirken çocuk da silahı alırken çocuk muydu? Benim masumumun kanı yerde kaldı. O bir kişiyi değil, 5 kişiyi öldürdü. Beni öldürdü, ağabeyini öldürdü, ablasını öldürdü, babasını öldürdü. Hepimizi öldürdü. Ben pırlanta gibi üç tane evlat yetiştirdim. Bu adalet değil." ifadelerini kullandı.

- İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, olay tarihinde 15 yaşında olan, suça sürüklenen çocuk M.K'nin, 7 Kasım 2018'de pompalı tüfekle aynı okulda okuduğu maktul Mert Emre Karagöz'ü, üç kez ateş ederek öldürdüğü belirtildi.

Tespit edilemeyen bir nedenle M.K'nin husumet beslediği maktulü, yapmış olduğu plan çerçevesinde, satın aldığını iddia ettiği pompalı tüfekle tasarlayarak öldürdüğü anlatılan iddianamede, pompalı tüfeğe de ulaşılamadığı kaydedildi.

İddianamede, M.K'nin, "çocuğu veya beden, ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiyi tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:03 - Gün ortası döviz fiyatları12:02 - Sosyal medyadan polise hakarete gözaltı12:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını verecek11:50 - Çavuşoğlu'ndan yaptırım yorumu: Çok da ciddiye almaya gerek yok!11:46 - Gayrisafi gelir tespiti yöntemine açıklık getirildi11:38 - Darbeciler durum tespiti için İHA uçurmuş11:37 - YDS/2 başvuru kılavuzu yayımlandı11:37 - Şule Çet'in ölümüyle ilgili davada bilirkişi incelemesi yapılacak11:22 - Darbeyi öven CHP'li serbest bırakıldı11:19 - Şehitler Köprüsündeki darbe yargılaması hükümleri onandı
11:17 - 1 kökte 15 soğan yetişti, sebebi stres ve sıkıntı11:15 - 'Türk sanayisinde dijital dönüşüm konusunda farkındalık yüksek'11:10 - POMEM'de, taban puanlar önlisans mezunları için düşecek mi?11:09 - Bu öğretmenlere Pilotluk Sertifikası verilecek11:07 - Böcek yemek kanserden koruyabilir11:03 - Dev yapı market zincirine konkordato kararı alındı11:00 - 70 milyonluk piyango talihlisi 7 ay sonra ortaya çıktı10:59 - Hava Kuvvetleri'nde FETÖ'den 48 kişiye gözaltı kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam