1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Veterinerlerden 'köpek besleyenler kayıt altına alınsın' talebi

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu:- "Başta kedi ve köpek olmak üzere evcil hayvan satışı yapanlar ve evde hayvan besleyenler kayıt altına alınmalı. Hayvanların durumu sürekli izlenmeli. Beslediği hayvanı sokağa bırakanlar ya da bırakmak isteyenler tespit edilip, bir daha hayvan beslemelerine izin verilmemeli"
27 Haziran 2019 11:32
Yazdır
Veterinerlerden 'köpek besleyenler kayıt altına alınsın' talebi

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, evde hayvan besleyenlerin kayıt altına alınması gerektiğini savunarak, "Beslediği hayvanı sokağa bırakanlar ya da bırakmak isteyenler tespit edilip, bir daha hayvan beslemelerine izin verilmemeli." dedi.

Son dönemde sokak köpeklerinin saldırılarıyla gündeme gelen "sokağa bırakılan hayvanlar" sorunu, hem mağdurlar hem hayvanseverler hem de ilgili kuruluşlarca tartışılmaya devam ediyor.

Konunun önemli taraflarından Türk Veteriner Hekimleri Birliği, önemli bir öneriyi gündeme getirdi.

Birliğin Merkez Konseyi Başkanı Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de sokağa atılan evcil hayvan ve süs hayvanı sayısının birçok ülkeye kıyasla yüksek düzeyde olduğuna dikkati çekti.

Bu hayvanların birçoğunun özenti veya hevesle sahiplenildiğini ya da hediye edildiğini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

"Gerek bakımlarının sorumluluk istemesi gerek maliyeti gerekse de sahiplenenlerin hevesinin geçmesi nedeniyle hayvanlar sokağa bırakılıyor. Bunlar arasında özel ırka sahip çok sayıda hayvan da bulunuyor. Böyle olunca da sokaklarımız adeta uluslararası kedi köpek ırkları kataloğu gibi oluyor. Bunlar, sokakta doğan, yaşayan ve buradaki zorlu hayata alışkın hayvanlar değil. Maalesef zor şartlara uyum sağlayamayan yüzlerce hayvan hayatını kaybediyor."

- "Caydırıcı cezai yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz"

Evcil hayvan ve süs hayvanı sahiplenmelerinin okulların tatile girdiği yaz döneminde arttığına dikkati çeken Eroğlu, bu hayvanların tatilin bitimiyle de sokağa bırakıldığını ifade etti.

Eroğlu, "Başta kedi ve köpek olmak üzere evcil hayvan satışı yapanlar ve evde hayvan besleyenler kayıt altına alınmalı. Hayvanların durumu sürekli izlenmeli. Beslediği hayvanı sokağa bırakanlar ya da bırakmak isteyenler tespit edilip, bir daha hayvan beslemelerine izin verilmemeli. Caydırıcı cezai yaptırımların uygulanmasını istiyoruz." dedi.

Evde beslenmek istenen hayvanların "süs eşyası değil birer canlı olduğunu" vurgulayan Eroğlu, hayvanların sağlıklı ve doğasına uygun ortamda yaşama hakkına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:03 - Gün ortası döviz fiyatları12:02 - Sosyal medyadan polise hakarete gözaltı12:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını verecek11:50 - Çavuşoğlu'ndan yaptırım yorumu: Çok da ciddiye almaya gerek yok!11:46 - Gayrisafi gelir tespiti yöntemine açıklık getirildi11:38 - Darbeciler durum tespiti için İHA uçurmuş11:37 - YDS/2 başvuru kılavuzu yayımlandı11:37 - Şule Çet'in ölümüyle ilgili davada bilirkişi incelemesi yapılacak11:22 - Darbeyi öven CHP'li serbest bırakıldı11:19 - Şehitler Köprüsündeki darbe yargılaması hükümleri onandı
11:17 - 1 kökte 15 soğan yetişti, sebebi stres ve sıkıntı11:15 - 'Türk sanayisinde dijital dönüşüm konusunda farkındalık yüksek'11:10 - POMEM'de, taban puanlar önlisans mezunları için düşecek mi?11:09 - Bu öğretmenlere Pilotluk Sertifikası verilecek11:07 - Böcek yemek kanserden koruyabilir11:03 - Dev yapı market zincirine konkordato kararı alındı11:00 - 70 milyonluk piyango talihlisi 7 ay sonra ortaya çıktı10:59 - Hava Kuvvetleri'nde FETÖ'den 48 kişiye gözaltı kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam