1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğrencilere 'yapay zeka' ile kariyer koçluğu

Eğitim uzmanları, rehberlik öğretmenleri, psikologlar ve yazılımcılardan oluşan 50 kişilik ekibin 3 yıllık çalışması sonucunda öğrencilerin mizaç, yetenek ve gelişim süreçlerini tespit ederek kariyerlerine rehberlik eden "yapay zeka" teknolojisi geliştirildi
30 Haziran 2019 11:27
+Aa- Yazdır
Öğrencilere 'yapay zeka' ile kariyer koçluğu

Eğitimci ve yazılımcıların iş birliğinde öğrencilerin mizaç, yetenek ve gelişim süreçlerini tespit ederek kariyerlerine rehberlik eden "yapay zeka" teknolojisi geliştirildi.

Ankara'da özel bir eğitim kurumunda görevli eğitim uzmanları, rehberlik öğretmenleri, psikologlar ve yazılımcılardan oluşan 50 kişilik ekibin 3 yıllık çalışması sonucunda oluşturulan yapay zeka teknolojisi, öğrencilere mizaçları, yetenekleri, gelişim süreçleri ve istedikleri alana yönelik derslerdeki başarıları doğrultusunda kariyerlerini doğru biçimlendirme imkanını sağlıyor.

Proje Müdürü Serdar Turan, bir yıllık pilot uygulamanın tamamlanmasıyla eylül ayından itibaren aktif olarak kullanımına başlanacak yapay zeka modeline ilişkin bilgi verdi.

Yapay zeka modeliyle kişiye özel eğitim sürecinin belirlendiğini anlatan Turan, "Bu modelin temelinde kişinin öğrenme karakterinin keşfiyle başlıyoruz. Her öğrencinin öğrenme, unutma hızı, yetenekleri, ilgi alanları gibi birçok değişken vardır. Biz bunları belli testlerle detaylı şekilde ölçerek bir öğrenme kimliği çıkarıyoruz. Yapay zeka bu kimlik sonuçlarına göre eğitim programlaması yapan bir model." ifadelerini kullandı.

Uygulamanın şu an lise öğrencileri için başlatıldığını ama anaokuluna kadar indirilmesinin planlandığını belirten Turan, çoğunlukla genelgeçer tekniklere dayalı ilerleyen ders çalışma metotlarının aslında her öğrenci için aynı başarıyı sağlayamadığına işaret etti.

- "Bir yol haritası çıkarıyoruz"

Geliştirdikleri yapay zeka teknolojisinin her öğrenciyi kendi içinde değerlendirme imkanı tanıdığını ve önce öğrenmeyi öğrettiğini vurgulayan Turan, sistemle her öğrencinin öğrenme düzeyi, karakteri ve buna uygun meslek hedeflerine yönelik verimli ders çalışma programının çıkarıldığını söyledi.

Sistemle mizaç analizi testlerinin yapıldığını, buradan çıkan sonuçlarla öğrencinin seçmeyi planladığı mesleğe uygun olup olmadığının belirlendiğini ve bu doğrultuda ailelerle de görüşerek kariyer planlamasının oluşturulduğunu aktaran Turan, yapay zeka ile öğrenme kimliğinin yanı sıra içe kapanık olan bir öğrencinin hangi aktivitelere katılması, tatillerde ne gibi etkinliklerde yer alması gibi saptamaların da gerçekleştirilebildiğini ifade etti.

Turan, "Yapay zeka ile bütün doneleri aldıktan sonra hedefe götüren, hedef, süre, seviye gibi bütün kavramları tüm algoritmalarla denetleyen buna göre kararlar alan bir yol haritası çıkarıyoruz. Bu analizler sadece başlangıç. Analizlerin dışında hedefe giderken bir yapay zeka var. Yapay zekanın en büyük güç aldığı nokta hedefleri, dersleri, öğrenciyi çok iyi bilen ve takip eden bir düzende sürekli bütün verilerden yeni kararlar alabilmesi. Sistem bütün sorunların gerekçelerine iniyor." bilgisini paylaştı.

- "Yapay zekalı eğitimde dünyada birinci sırayı hedefliyoruz"

Serdar Turan, yapay zeka sisteminin yazılımları ile geniş veri içeriğinin tamamlandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekleştirdiğimiz pilot uygulamaların da başarı olmasıyla, özellikle öğrenciye rehber olması, neyi yapıp neyi yapamacağını önermesi, hayatına dokunması anlamında başarımızı da görünce hızımızı 3-4 kat artırdık. Eylül ayı itibarıyla tüm Türkiye'de bu yapay zeka teknolojisini öncelikle eğitim kurumlarımızda aktif olarak kullanacağız. Türkiye olarak yapay zekalı eğitimde dünyada birinci sırayı hedefliyoruz. Bu konuda iş birliklerine, bizden destek almak isteyen eğitim kurumlarına da açığız. Çünkü her okula göre şekillenebilen analiz merkezleri de kuruyoruz."

"Yapay zeka projesi ile öğrencilerimiz kendilerinin bile farkında olmadıkları özelliklerini bilecekler." diyen Turan, sistemin aynı zamanda öğrencilerin öğrenme hızını da derecelendirerek, öğrenciye bu öğrenme hızına uygun testlerin, soruların belirlendiğini aktardı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
08:47 - CHP'den, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Belediye Başkanına inceleme08:44 - Pandemi ile birlikte mobilyada döşeme trendi08:41 - Gönüllü olan Prof. Dr. Ünal: Umarım benim aşı boş değildir08:37 - Erdoğan'dan MKYK'da talimat: Hayvan hakları yasası gelsin08:36 - Adalet Bakanı Gül: AYM kararları bağlayıcıdır08:33 - Dolar kritik seviyede, gözler Merkez Bankasında
08:29 - Ankara'da otomobil, çöp kamyonuna ok gibi saplandı: 1 ölü08:23 - Gülen, Altaylı'yı Gül'e danışman yapmak istemiş08:19 - Korona virüse karşı Aspirin umudu: Ölüm riskini yüzde 50 azaltıyor08:17 - Hatay'da orman yangını sürüyor08:14 - 2021'e 2.2 milyarlık 2 projeyle başlıyor08:12 - Kadın üniversitesi 2021'de kurulacak
08:11 - Manisa'da, Türk bayrağının yola serilmesine soruşturma08:10 - İYİ Parti'de kritik 'disiplin' haftası08:08 - 50 bin muhtardan sadece bini kadın08:07 - Çoğunluk salgın bitmeden okulların açılmasına karşı08:05 - Hava kirliliği Kovid-19 riskini 7 kat artırıyor
08:03 - PKK'lı teröristlerin 'paramotor' oyunu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam