1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kaymakam adaylığı sınav yönetmeliğinde yapılan değişiklikler

İçişleri Bakanlığı, 29 Haziran 2019 tarihi itibariyle kaymakam adaylığı sınav yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Sınav yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, Bakanlığın kısa bir süre içinde yeni ilan yayımlanacağını göstermektedir.
30 Haziran 2019 20:28
Yazdır
Kaymakam adaylığı sınav yönetmeliğinde yapılan değişiklikler

İçişleri Bakanlığı, 29 Haziran 2019 tarihi itibariyle kaymakam adaylığı sınav yönetmeliğinde değişiklik yaptı.

Yapılan değişiklerin önemli bir kısmı teknik düzeyde değişikliklerdir. Örneğin, encümen ibaresi çıkarılmış "Değerlendirme Komisyonu" ifadesi konulmuştur. Yine Değerlendirme Komisyonu ve Sınav hazırlık komisyonunun kimlerden oluşacağı belirlenmiştir. Tez değerlendirme komisyonu üyeleri değiştirilmiştir.

Yönetmelikteki en önemli değişiklik ise kaymakam adaylığı sınavına girecek bölümlere ilişkindir.

1 sayılı CBK'nın 274/A maddesi hükmü şu şekildedir:

Kaymakam adaylarının 9/6/1930 tarihli ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununda belirtilen şartlar yanında, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından yönetmelikle düzenlenir.

Yönetmeliğin ile getirilen yeni hüküm ,seşu şekildedir:

"(4) Kaymakam aday adaylarının, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir. Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

DEĞERLENDİRME

Kaymakam adaylı sınavına girecek bölüm mezunları 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 274/A maddesinde düzenlenmişti. Bu düzenlemeye yukarıuda yer verilmiştir. Yönetmelikle, CBK'da yer alan düzenlemeye ek olarak, sayılmayan bölüm mezunu olup da mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının %80'ine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan eşdeğerlik belgesi alanların da sınava başvurma hakkı tanınmıştır. İçişleri Bakanlığı bu yaptığı düzenlemeyle YÖK'e yöneli bir iş yükü eklemiştir. Zira bir bölümün 274/A'da sayılan bölüm dersleriyle %80 oranında benzeşip benzeşmediğini belirlemek gerekecektir.

Diğer taraftan, yönetmelikle, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adaylarının ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorunluluğu getirilmiştir.

Yönetmelik değişikliğinin ta metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:58 - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC'de00:31 - Ankara Büyükşehir'de, CHP- İyi Parti gerilimi, istifa getirdi00:26 - İHH arama kurtarma ekipleri selin esir aldığı Düzce'ye gitti00:16 - İlk 80 binde olup, tekstil mühendisliğini tercih edene, asgari ücret kadar burs00:07 - İmamoğlu: Alevilere borcumuzu ödeyeceğiz00:07 - 'Türkiye, NATO'nun en büyük ikinci ordusudur'00:05 - 20 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:03 - Telsim hukuk bürolarından gelen mesajlar00:02 - 'Terör örgütünün yıktığı, yaktığı şehrimizi iyi bir noktaya getirdik'22:56 - FETÖ'cülerin paraları tavan arasından ve dolaptan çıktı
22:53 - Tarihi Kentler Birliği Malatya'da toplandı22:10 - CHP heyetinden terör kurbanı kardeşlerin ailesine ziyaret22:02 - Kastamonu'da mevlit yemeğinden 50 kişi zehirlendi21:58 - Muş'ta toplantı ve gösteri yürüyüşlerine geçici yasak21:34 - İskenderun körfezinde 'Çevreci Balıklar Sahili Temizliyor' projesi hayata geçti21:16 - 15 Temmuz şehidi emniyet amirinin adı polis karakoluna verildi20:59 - 'Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'ndeki bazı ifadeler yanlış anlaşıldı20:58 - Kılıçdaroğlu'ndan şehitler için başsağlığı mesajı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam