1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Burada yaşayan yaşlanmıyor! Yerli turist akın etti

Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'na göre; Türkiye'nin en uzun ömürlü ve sağlıklı 10 yeri arasında yer alan Ordu'nun Gölköy ilçesi ortalama yaşam süresinin 82 yıl olarak belirlenmesinin ardından, bilimsel çalışmalar başlatıldı.
11 Temmuz 2019 22:26
Yazdır
Burada yaşayan yaşlanmıyor! Yerli turist akın etti

Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'na göre; Türkiye'nin en uzun ömürlü ve sağlıklı 10 yeri arasında yer alan Ordu'nun Gölköy ilçesi ortalama yaşam süresinin 82 yıl olarak belirlenmesinin ardından, bilimsel çalışmalar başlatıldı. Bazı üniversite görevlileri ve akademisyenler, ilçede uzun yaşamın sırrını araştırıyor. Sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını anlatan Gölköylüler, süt, yoğurt, yumurta gibi besinlerle beslendiklerini, organik doğal ürünleri tercih ettiklerini söylüyor.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü tarafından çıkarılan 'Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'nda, Türkiye'nin en uzun ömürlü ve sağlıklı 10 yeri arasında Ordu'nun Gölköy ilçesi de yer aldı. Türkiye'de en uzun ömürlü insanların yaşadığı Gölköy ilçesinde ortalama yaşam süresinin 82 yıl olarak belirlenmesinin ardından, ilçede bilimsel araştırmalar da başlatıldı. Bazı üniversite görevlileri ve akademisyenler, ilçede uzun yaşamın sırrını araştırıyor. Akademisyenler, insanların yaşamlarını izliyor, yeme içme alışkanlıklarından uyku saatlerine kadar titiz bir araştırma yürütüyor. Sanayi tesisi olmayan ilçede ahşap evlerde yaşayanlar, kendi ürettikleri organik ürünleri tüketiyor.

En uzun ömürlü insanların yaşadığı Gölköy ilçesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Özellikle yaz döneminde ziyaretçi akınına uğrayan ilçede, doğal güzelliği ile büyüleyen Ulugöl rağbet görüyor. Sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını anlatan Gölköylüler, süt, yoğurt, yumurta, turşu gibi besinlerle beslendiklerini, organik doğal ürünleri tercih ettiklerini söylüyor.

Gölköy Belediye Başkanı Fikri Uludağ, ilçenin keşfedilmesiyle dünyanın her tarafından bilim adamlarının burada araştırma yapmaya başladığını söyledi. Yörede yaşayan vatandaşların doğal organik ürünlerle beslendiğini söyleyen Uludağ, İlçemiz Türkiye'nin en uzun ömürlü ve sağlıklı 10 yeri arasında gösteriliyor. Yapılan araştırmalarda ortalama yaşam süresi 82 yıl olarak belirlendi. Bu nedenle buraya yoğun ziyaretçi akını var. İlçemizi ziyaret edenler yaşlılarımızdan uzun yaşamın sırlarını öğreniyorlar. Tamamen organik olan yoğurt, süt, yumurta, bal, fındık, ceviz, kara lahana, turşu gibi ürünler yoğun olarak tüketiliyor. Ayrıca bunların satışı da yapılıyor. Yaylalarla iç içe olan ilçemize ilginin büyük olması bizleri de mutlu ediyor dedi.

'İLÇEMİZ DOĞAL'

Gölköy ilçesinde ise en fazla Ulugöl'ün ziyaret edildiğini, özellikle Arap turistlerinde buraya rağbet gösterdiğini kaydeden Başkan Uludağ, İnsanlarımız burada organik doğal ürünlerle yaşıyorlar. Doğayla iç içe yaşıyorlar. Sanayi yok, 30 mahallemizin hepsinde bitkisel ürünler var. Doğada yetişen ürünleri pişirip yiyorlar. İlçemizde bulunan Ulugöl tamamen doğasıyla duruyor, betonlaşma yok. Burayı da bozmayacağız. Bu doğayı koruyacağız. Doğasıyla örtüşmüş bir Ulugöl var. İlçemiz yaylalara da yakın. Köylerde üretilen yöresel ürünlerin standlarda satılması için çalışma yapacağız. Turizm odaklı yapacağımız bu çalışmayla köylülerimizde gelir elde edecekler. Tatilciler ilçemizi gezip dolaşıyor, burayı tercih ediyorlar. Eksikliklerimiz varsa bunları gidereceğiz. Evsel çöp atıklarına da dikkat ediyoruz. Çevre kirliliği olmamasına da özen gösteriyoruz. Gölköy ilçesi olarak yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazırız şeklinde konuştu.

'ORGANİK ÜRÜNLERİ YERİZ'

İlçede yaşayanların yöresel yemekleri tercih ettiğini belirten Cemal Güneş (46), Burada insanlarımız lahana, turşu, fasulye gibi organik ürünler yiyor. Ailemizde uzun ömürlü, babam 82 yaşında. Allah uzun ömürler versin. Lokantalara gideriz büyüklerimiz normal yemek yemez. Hep köy organik yemekleri yerler dedi.

'TURŞU BİZİM MİLLİ YİYECEĞİMİZ'

Yedikleri doğal ürünleri kendilerinin yetiştirdiğini anlatan Salih Akdoğan (80) ise, Küçükten beri hayvancılıkla uğraştığımız için yoğurt, süte alışmışız bunla devam ediyoruz. Kendimiz ürettiğimiz sebzeyi çok tüketiyoruz. Köyle iç içe olduğumuz için yiyeceklerimizi kendimiz hazırlıyoruz. Misafirlerimiz gelince onlara da aynı şekilde ikram ediyoruz diye konuştu.

Mustafa Türkeş de (85) yağlı yemeklerden uzak kalınması tavsiyesinde bulunarak, İnsan vücuduna en yararlı ıhlamur. Süt ve yoğurt yeriz, böylece kemiklerimizde güçlü olur. Yağlı yemeklerden uzak kalacaksınız. Elimden geldiği kadar doğal organik yemeklerden ayrılmayı istemem ifadelerini kullandı.

Yöresel organik turşu hazırlayan Bircan Akkaya da Yaptığımız turşularda kullandığımız her şey organik. Hem türetiyoruz hem satıyoruz. Turşu bizim milli yiyeceğimiz. Turşunun yanı sıra fındığımız, cevizimiz, patatesimiz, fasulyemiz, peynirlerimiz, meyvelerimiz var. Turşumuzun özelliği ise her şeyinin doğal olması, suyunun da yayla suyu olması diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullarda cep telefonu yasaklanmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam