1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nden hatalı araştırma görevlisi ilanı!

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi mevzuata aykırı olarak araştırma görevlisi kadrosunda yüksek lisans mezunu şartı aradı.
12 Temmuz 2019 11:10
Yazdır
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nden hatalı araştırma görevlisi ilanı!

09 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanları Üniversiteler tarafından doğrudan Resmi Gazete'de ilan edilmeye başlamıştır. Memurlar.net olarak zaman zaman kişiye özel ilanları zaman zaman da mevzuata aykırı ilan edilen kadro ilanlarını sizlerle paylaşmamıza rağmen Üniversiteler maalesef ilgili yönetmelik hükümleriyle örtüşmeyen ilan vermeye ısrarla devam etmektedir.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından 11.07.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ve aşağıda belirtilen araştırma görevlisi ilanını incelediğimizde mezkür yönetmeliğin 7 nci maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan; "Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir. Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda tezli yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik eğitimi öğrencisi olmak şartı aranır." hükmüyle uyuşmadığı apaçık görülmektedir. İlanda lisansüstü eğitime devam açışından herhangi bir öğrencilik şartı bulunmamaktadır.

Öte yandan; 2547 sayılı Kanunun Ek 38 inci maddesinde yer alan; "Yükseköğretim kurumları araştırma görevlisi kadrolarına atamalar, 33 üncü maddede belirtilen usule uygun olarak 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında yapılır." hükmü 1.01.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Aynı Kanunun 50 inci maddesinin (d) fıkrasında "Lisansüstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her defasında bir yıl için olmak üzere araştırma görevlisi kadrosuna da atanabilirler." açıklamaları bulunmaktadır.

Dolayısıyla ilan ve atama süreçlerini bütün olarak ele aldığımızda hem ilan edilme yönünden ilan hem de ilan süreci sonrası atama kapsamındaki mevzuat hükümleriyle aykırılık içeren yukarıda belirtilen araştırma görevlisi ilanının hukuki süreçlerde sıkıntı yaşamaması adına Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından acilen iptal edilmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:46 - Koronavirüs kadınlarda daha hızlı yayılıyor21:41 - İçişlerinden 'orman yangınları' genelgesi21:34 - Bakan Süleyman Soylu 'düğün salonu' denetimine katıldı21:23 - Avrupa'yı gezmek için 'Doğan'ını da götürdü21:20 - Fahrettin Altun: Türkiye diz çöktürülecek bir ülke değil21:06 - Sinemalar 'mesafeli' açıldı
20:49 - 'Yoğun denetimin'in sonuçları belli oldu20:45 - Balya makinesinden sıçrayan kıvılcımlar orman yangınına neden oldu20:34 - Bir ilde daha maske takmak zorunlu oldu20:31 - Yeni vaka sayısı üç gündür 1000'den fazla20:26 - Bartın'da plajlara kısıtlama getirildi20:22 - Yeni ilçe milli eğitim müdürlerini AK Parti İl Başkanı açıkladı
20:18 - Şifreler kırılıyor, FETÖ çözülüyor20:08 - AB seyahat listesini güncelledi... Türkiye yine yok19:59 - 'Dur' ihtarına uymayan sürücü, 11 yaşındaki Esma'ya çarptı19:53 - Borsa İstanbul'da yeni uygulama: Endeks bazlı devre kesici19:44 - Osmaniye'de üç okul için yıkım kararı
19:36 - ÇAYKUR'dan 'virüs' açıklaması: Münferit vakalar var
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam