FETÖ'nün HSYK adayı ile eşine hapis cezası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETO/PDY) tarafından 2014 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) uyeliği için aday gosterilen eski hakim Ayşe Neşe Gül 10 yıl, eşi eski savcı Cevat Gül ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 12 Temmuz 2019 17:11, Son Güncelleme : 15 Ağustos 2021 19:01
FETÖ'nün HSYK adayı ile eşine hapis cezası

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Cevat Gül, Ayşe Neşe Gül ile avukatları katıldı.

Duruşmada esasa ilişkin savunma yapan sanık Cevat Gül, haklarındaki suçlamaları reddederek, geçmiş yıllarda aldıkları görevlerin suçlanmalarına neden olduğunu savundu. Kendisiyle aynı eğitimi alan ve görevlerinin başında bulunan arkadaşları olduğunu belirten sanık Gül, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Sanık Ayşe Neşe Gül ise meslek hayatı boyunca ülke menfaatlerini şahsi menfaatlerinin üzerinde tuttuğunu kaydederek, "Hiçbir örgüte bağlı değilim. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanığın örgüt içerisindeki konumu, örgüte olan bağlılığı, olayın özelliği ile suç konusunun önem ve değerini dikkate alarak Cevat Gül'ü "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Sanığın fiilden sonraki ve yargılama aşamasındaki davranışlarını göz önünde bulunduran mahkeme, bu cezayı 8 yıl 9 aya düşürdü.

Aynı nedenlerle sanık Ayşe Neşe Gül'e de "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan, önce 12 yıl hapis cezası veren heyet, sanığın yargılama aşamasındaki davranışlarını göz önünde bulundurarak cezayı 10 yıla düşürdü.

Heyet, her iki sanığın "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "TC Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarını işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle bu suçlardan beraatlerine karar verdi.

Heyet, her iki sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, eski hakim Ayşe Neşe Gül ile eşi eski savcı Cevat Gül'ün, "Anayasa'yı ihlal", "cebir ve şiddet kullanarak Turkiye Cumhuriyeti hukümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya gorevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye tesebbus" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıl kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber