1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

CHP'li vekil: Şehir hastaneleri sistemi insanımızın sağlığına zararlıdır

"Şehir hastaneleri sistemi insanımızın sağlığına zararlıdır, bundan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor"
16 Temmuz 2019 12:59
Yazdır
CHP'li vekil: Şehir hastaneleri sistemi insanımızın sağlığına zararlıdır

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, "Şehir hastaneleri sistemi insanımızın sağlığına zararlıdır, bundan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor." dedi.

Şahin, beraberindeki CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ile Mecliste düzenlendiği basın toplantısında, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerinde, daha önce ticari sır olarak saklanan şehir hastanelerinin kira bedellerinin dövizle ödendiğini öğrendiklerini dile getirdi.

Şehir hastanelerinin, işletme sözleşmelerindeki yetersizlik ve eksiklikleri tespit ettiklerini belirten Şahin, "Yasa teklifi sağlık alanında da aldatılmışlığın itirafı niteliğindeydi. 'Biz şehir hastanelerine yüklü miktarda döviz bazında ödemeler yaptık, kamuyu yüksek oranda zarara uğrattık. Şimdi bu ödemelere sözleşme bedeli altında üst limit getirmek istiyoruz ve kamunun zararını hiç olmazsa bu şekilde azaltmaya çalışıyoruz' diyorlar. Yanlış ve yetersiz yaptıkları sözleşmeleri de düzeltme çabası içindeler." diye konuştu.

Şehir hastanelerinin, "yap-işlet-devret" modeliyle yapıldığını ifade eden Şahin, "Görüyoruz ki şehir hastanelerinin kira bedelleri dövizle ödenmiş ve kamu uzun zamandan bu yana yüksek oranda zarara uğratılmış. Bu hastanelerde hizmetin odak noktası insan sağlığı değil, hastane şirketlerinin kar etmesi yönünde yani sağlık hizmeti, kamu hizmeti alanının dışına taşınmış adeta ticari bir hizmet alanı haline dönüştürülmüştür." görüşünü dile getirdi.

Kanun teklifiyle, sağlık yönetimi öngörüsü zayıf ve liyakatsız kişilerin elinde olduğunun ortaya çıktığının savunan Şahin, şöyle devam etti:

"Şehir hastanelerine yapılan ödemelerin dövizle olması bir çelişkiyi de karşımıza getiriyor. Yerli ve milli olduğunu, enflasyonla mücadele ettiğini iddia eden ve Türk lirasını güçlendirmek isteyen bir iktidarın, sağlık ödemelerini döviz bazında yapmasını yadırgıyoruz. Dövizle ödemelerden bir an önce vazgeçin, bu ödemeleri Türk Lirası'na çevirin. Şehir hastaneleri sistemi insanımızın sağlığına zararlıdır, bundan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor."

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da "Adı şehir hastanesi ama şehrin dışına yapılıyor. Şehir hastaneleri, emperyalist güçler için bir mıntıka temizliği." dedi.

Şehir hastanelerinin bir Dünya Bankası projesi olduğunu iddia eden Arık, bu modelin, İngiltere ve Kanada'da terk edildiğine işaret etti.

Sağlık sisteminin, insana hizmet eden bir sağlık anlayışından çıkarıldığını, sağlığın meta haline dönüştürüldüğünü öne süren Arık, "Artık hastaneler ticarethane, doktorlar tüccar, hastalar da müşteri olarak görülmeye başlandı. Türkiye, bu sistemden derhal çıkmalı. Eğitim gibi anayasal hak olan sağlık hizmeti ücretsiz verilmeli. Şehir hastanelerinden de derhal vazgeçilmeli. Hastane acil bir durumda en kolay ulaşılabilir olmalıdır, şehir hastaneleri bundan çok uzak." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:04 - Doğum yapan eşini bıçakladı12:52 - 35 haneli mahalleden 25 doktor çıktı12:50 - Polis aracı kaza yaptı: 1 şehit, 5 yaralı12:38 - Yangın bitti 'nöbet' devam ediyor12:38 - 'Emine Bulut'un katiline övücü sözler nedeniyle suç duyurusu12:25 - Düzce'de silahlı kavga : 1 ölü 1 yaralı12:16 - Mersin'de silahlı saldırı: 1 ölü, 3 yaralı11:58 - 'İtfaiye birimleri İçişleri Bakanlığına bağlansın' önerisi11:53 - Kızını GPS ile takip edip öldüren baba, 2 araca daha GPS yerleştirmiş11:52 - Ehliyetine el konulan sürücü trafik kazasında öldü
11:50 - Türk jandarması 23 ülkenin kolluk kuvvetini eğitti11:36 - İnternette en çok müzik klipleri izleniyor11:24 - Teknopark İstanbul genişliyor11:23 - Yeni sezon, alışverişe başla11:21 - Emniyet KOM birimleri suç örgütlerine nefes aldırmıyor11:05 - Belediye başkanına dinleme cihazı olayında 2 gözaltı11:03 - Arabuluculuk sınavına rekor başvuru10:59 - Cinayete tanık olmak bir çocuğun psikolojisini nasıl etkiler?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam