1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısının açıklamasına rağmen üniversiteler pedagojik formasyon ilanı vermeye devam ediyor.
17 Temmuz 2019 10:05
Yazdır
Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Hatırlayacağınız üzere, 23 Ekim 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde; "Sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır." hedefi kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Aradan geçen süre sonrasında; Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran Eskişehir'de yaptığı konuşmada; "Öğretmenlerimiz arasında 300 bin civarında çok iyi bir kitle ve bunlar okullara dağılmış ve bir şekilde eğitimi götürüyor. Bunun dışında bir 300 binlik ikinci bir kitle var biz bu işi yaparız da şöyle böyle diyen; ancak başka bir 300 binlik kitle var ki bunlar tamamen umudu kesmiş. Tüm bunların ortalaması, kuma saplanan bir araç gibi patinaj yapıyor. Öğretmenlerimizin mesleki gelişim motivasyonlarını bir tık yukarı atabilirsek eğitimde kıpırdanma yaşayacağımıza inanıyoruz. Eğitim fakültesindeki arkadaşlarımızın pedagojik formasyona verdikleri emeğin yarısını öğretmen eğitimine vermelerini istiyoruz ve bayramdan sonra pedagojik formasyonu kaldırıyoruz." demişti.

Bu açıklamadan sonra geçen bir aylık zaman zarfında Pedagojik Formasyonun kaldırılması ile ilgili ne Milli Eğitim Bakanlığından ne de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Diğer taraftan, yetkililerden kaldırılacağına yönelik yakın tarihte açıklamalar yapılmasına rağmen; üniversitelerimizden bazıları pedagojik formasyon eğitimi vermek için ilana çıkmaya da devam ediyor. Buna bir örnek ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi. Söz konusu yükseköğretim kurumu tarafından 12 Temmuz 2019 tarihinde internet sitesinden yapılan duyuruya göre; 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Döneminden başlatılmak üzere 4. sınıfta öğrenim gören ve mezun olanlar için Pedagojik Formasyon Sertifika programına kayıtlar 22 Temmuz-02 Ağustos 2019 tarihinde alınacaktır. Kontenjan 1132 olarak belirlenmiş olup, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi kontenjanın %75'ini kendi son sınıf öğrencilerine ve mezunlarına ayırmıştır. Kontenjanın kalan %25'i ise diğer üniversitelerde okuyan son sınıf öğrencilerine ve diğer üniversitelerden mezun olmuş adaylara verilmiştir.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın bayram sonrası kaldırılacağını ifade ettiği formasyonun akıbetinin ne olacağı ile ilgili devam eden belirsiz bu süreç görüldüğü üzere farklı uygulamalara sebep olmuştur. Çünkü bazı üniversiteler, formasyon eğitimi kaldırılacağı için yeni sertifika programı açmaz iken, bazıları ise örnekte olduğu gibi öğrenci ve mezunlarına avantaj sağlayarak eğitimlere aynı şekilde devam etmektedir.

Bu bakımdan, gerek öğrenciler/mezunlar gerekse üniversitelerin önümüzdeki belirsiz süreci netleştirmeye ihtiyacı olup, konunun yetkilileri tarafından Pedagojik Formasyon Eğitiminin ne zaman kaldırılacağının resmi olarak ilan edilmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:00 - Bütçe açığına BES formülü07:49 - İYİ Parti: Amerika istediğini aldı07:47 - CHP'den ilk tepki: Türkiye için olumlu ancak iyi takip etmek lazım07:43 - 'PYD/YPG, ABD'nin dostu değil'07:30 - Cinnet getiren baba kendini, eşini ve kızını benzin dökerek yaktı07:05 - Avrupa mülteci göçü nedeniyle panikte06:40 - Milletçe başardığımız büyük zafer06:30 - Hava sıcaklığı bazı bölgelerde azalmaya başladı - Haritalı06:10 - 100 km'lik ilk cephe hattı tamam05:50 - AB'den Türkiye kararları
04:30 - Elindeki silahla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde trafiği durdurdu04:28 - Oktay: Liderimizin kararlı duruşuyla Türkiye kazandı01:42 - Nükleer Düzenleme Uzmanlığı Yönetmeliği01:41 - Mevzuat Çalışma Komisyonları Hakkında Yönetmelik01:35 - Devlet Arşiv Hizmetleri Hakkında Yönetmelik01:26 - Adalet Bakanı Gül: Diplomatik başarıyı hazmedemiyorlar01:22 - 18 Ekim 2019 tarihli atama kararları yayımlandı01:13 - Cumhurbaşkanlığı Kararnemesiyle yeni bir 'üst kurul' kuruldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam