1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısının açıklamasına rağmen üniversiteler pedagojik formasyon ilanı vermeye devam ediyor.
17 Temmuz 2019 10:05
Yazdır
Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Hatırlayacağınız üzere, 23 Ekim 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde; "Sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır." hedefi kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Aradan geçen süre sonrasında; Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran Eskişehir'de yaptığı konuşmada; "Öğretmenlerimiz arasında 300 bin civarında çok iyi bir kitle ve bunlar okullara dağılmış ve bir şekilde eğitimi götürüyor. Bunun dışında bir 300 binlik ikinci bir kitle var biz bu işi yaparız da şöyle böyle diyen; ancak başka bir 300 binlik kitle var ki bunlar tamamen umudu kesmiş. Tüm bunların ortalaması, kuma saplanan bir araç gibi patinaj yapıyor. Öğretmenlerimizin mesleki gelişim motivasyonlarını bir tık yukarı atabilirsek eğitimde kıpırdanma yaşayacağımıza inanıyoruz. Eğitim fakültesindeki arkadaşlarımızın pedagojik formasyona verdikleri emeğin yarısını öğretmen eğitimine vermelerini istiyoruz ve bayramdan sonra pedagojik formasyonu kaldırıyoruz." demişti.

Bu açıklamadan sonra geçen bir aylık zaman zarfında Pedagojik Formasyonun kaldırılması ile ilgili ne Milli Eğitim Bakanlığından ne de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Diğer taraftan, yetkililerden kaldırılacağına yönelik yakın tarihte açıklamalar yapılmasına rağmen; üniversitelerimizden bazıları pedagojik formasyon eğitimi vermek için ilana çıkmaya da devam ediyor. Buna bir örnek ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi. Söz konusu yükseköğretim kurumu tarafından 12 Temmuz 2019 tarihinde internet sitesinden yapılan duyuruya göre; 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Döneminden başlatılmak üzere 4. sınıfta öğrenim gören ve mezun olanlar için Pedagojik Formasyon Sertifika programına kayıtlar 22 Temmuz-02 Ağustos 2019 tarihinde alınacaktır. Kontenjan 1132 olarak belirlenmiş olup, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi kontenjanın %75'ini kendi son sınıf öğrencilerine ve mezunlarına ayırmıştır. Kontenjanın kalan %25'i ise diğer üniversitelerde okuyan son sınıf öğrencilerine ve diğer üniversitelerden mezun olmuş adaylara verilmiştir.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın bayram sonrası kaldırılacağını ifade ettiği formasyonun akıbetinin ne olacağı ile ilgili devam eden belirsiz bu süreç görüldüğü üzere farklı uygulamalara sebep olmuştur. Çünkü bazı üniversiteler, formasyon eğitimi kaldırılacağı için yeni sertifika programı açmaz iken, bazıları ise örnekte olduğu gibi öğrenci ve mezunlarına avantaj sağlayarak eğitimlere aynı şekilde devam etmektedir.

Bu bakımdan, gerek öğrenciler/mezunlar gerekse üniversitelerin önümüzdeki belirsiz süreci netleştirmeye ihtiyacı olup, konunun yetkilileri tarafından Pedagojik Formasyon Eğitiminin ne zaman kaldırılacağının resmi olarak ilan edilmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:35 - Kovid-19 döneminde en çok tercih edilen şehir belli oldu19:31 - Yüz yüze eğitimin ilk gününde, ağlayarak dışarı çıktı19:22 - Tartıştığı kişiyi vuran eski belediye başkanı tutuklandı19:17 - 65 yaş ve üstüne belli saatlerde seyahat sinyali19:12 - TÜSEB Başkanlığına Prof. Dr. Erhan Akdoğan atandı19:11 - 'Bazı kurumlarda işlem yapmak için Maske cezasının ödenmesi gerekecek'
19:10 - CHP'li meclis üyesinin darbedildiği iddiasına suç duyurusu18:59 - Ayının saldırdığı yaşlı adamı köpek kurtardı18:53 - İkinci Emine Bulut olayı! Boğazını kesti eşarbıyla boğmaya çalıştı18:51 - Çocuklarına işkence yapan cani babanın ifadesi ortaya çıktı18:44 - Sergen Yalçın'ın koronavirüs testi negatif çıktı18:43 - CHP'den Bakan Koca'ya yoğun bakım doluluk oranı eleştirisi
18:39 - FETÖ'den gözaltına alınan eski askeri öğrenciler serbest18:30 - Erdoğan: BM'nin yapısı, adil olmadığı gibi sürdürülebilir de değil18:28 - İki ilden yeni karantina haberleri geldi18:23 - Borsa, günü düşüşle tamamladı18:19 - Yolda mahsur kalan sürücünün imdadına bekçiler yetişti
18:17 - Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde 16 kişi karantinaya alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam