1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahkeme, Ankara'daki tarihi çarşının yıkılmasını durdurdu

Ankara İdare Mahkemesi, yenileme alanı içinde olan tarihi Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı'nın yıkılması planına iptal etti.
23 Temmuz 2019 15:17
Yazdır
Mahkeme, Ankara'daki tarihi çarşının yıkılmasını durdurdu

Ankara 2. İdare Mahkemesi 23 Ocak 2019 tarihinde görülen davada, Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı yönetimini haklı buldu.

Mahkeme kararında, bilirkişi raporlarına da atıf yaparak Anafartalar Çarşısı'ndaki Seramik eserlerin korunması gereken kültür varlığı olduğuna vurgu yaptı ve "Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanun'un 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına..." ifadeleriyle yıkım kararının yürütmesinin durdurdu. Karar oy birliği ile verildi.

YENİ MÜCADELE BAŞLATTILAR

Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı yönetimi, "yürütmeyi durdurma" kararının ardından, yıkım işleminin iptal edilmesi için mücadeleye başladı.

Mahkeme, 28 Haziran 2019'da verdiği kararda mahkeme yıkım planının iptaline karar verdi.

BİLİRKİŞİ HEYETİNDEN RAPOR DEĞİL UYARI: SERAMİK ESERLERİN YOK OLMASI MUKADDERDİR

Mahkeme kararında Anafartalar Çarşısı'nda yapılan keşfe ve bilirkişi raporuna yer verdi. Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin kararından atıf yaptığı Bilirkişi Kurulu Raporu'nda da dikkat çeken ifadeler yer aldı. Rapor, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi hocaları Prof. Dr. Ziya Kenan Bilici, Doç. Dr. Muharrem Çeken ve Doç. Dr. Tolga Bozkurt tarafından hazırlandı.Raporda, "Çarşı içerisinde sanatçılar Füreyya Koral, Saniye Fenmen, Cevdet Altuğ, Atilla Galatalı tarafından 1963 yılında yaptırılan seramik duvar panoları bulunmaktadır. Bu panolardan çarşısının giriş katından başlayarak 3 kat boyunca devam eden duvar panosu alanında dünyanın en büyük seramik panosudur ve yarım asra aşkın süredir bulunduğu yerde kent belleğine kazınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

"Çarşının yıkılması halinde anılan seramik eserlerin yok olması mukadderdir" denilen Bilirkişi Kurulu raporunun sonuç bölümündeki şu ifadeler dikkat çekti:

"Ankara-Ulus Anafartalar Çarşısı'nın çeşitli katlarında betonarme duvar yüzeylerine raptedilmiş ve Cumhuriyet Dönemi Seramik Sanatında öncü ve özgün sanatçılar olarak yer edinen Füreyya Koral, Atilla Galatalı, Seniye Fenmen ve Cevdet Altuğ'a ait ve tamamı 1963 tarihli olan dava konusu 27 adet seramik pano ve dava dosyasında yer verilmemekle birlikte bilirkişi heyetinin keşfi sırasında tespit edilerek belgelenen Nuri İyem, Arif Kaplan ve Adnan Turani gibi önemli Türk ressamları tarafından yapıldıkları anlaşılan soyut çalışmalar niteliğindeki dört adet duvar resmini, üslup ve stil özellikleri bakımından, 2863 sayılı Kanun kapsamında korunması gerekli kültür varlığı niteliğine haiz eserler olduğu kanaatine varılmıştır."

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:55 - FETÖ'nün gerçek yüzü Prizren'de anlatıldı22:45 - 14 yaşındaki Suriyeli çocuğa cinsel saldırı' şüphelisi tutuklandı22:37 - 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinin tam metni22:33 - Halkapınar'da yük treni raydan çıktı22:30 - 'İnekleri alıp İBB önüne götürürüm'22:11 - Barış Pınarı Harekatı bölgesine özel harekat desteği21:59 - Oktay'dan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın'a taziye ziyareti21:56 - Sosyal medyadan kara propaganda yapan 3 kişi tutuklandı21:44 - Bakan Akar, ABD'li mevkidaşıyla görüştü21:27 - Paraşüt dağlık alana düştü! 1 ölü, 2 yaralı
20:58 - Uluslararası dolandırıcılık operasyonunda 18 tutuklama20:50 - Erdoğan'dan, Trump'la görüşme açıklaması20:36 - İBB, tarihi garlar ihalesinden elendi20:30 - Dışişleri Bakanlığı'ndan kimyasal silah açıklaması20:24 - Sahte reçete operasyonunda 3 tutuklama20:13 - Hulusi Akar adına açılan hesaplar sahte20:07 - Uzmanından korkutan antibiyotik uyarısı19:59 - Başkandan "Canımız çekti" diyen öğrenciye pişmaniye
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam