1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ekonometri mezunları 'kaymakam olamaz' kararı

YÖK Başkanlığı, Ekonometri mezunlarının, yüzde 80 şartını taşımadığı gerekçesiyle, kaymakam adaylığı sınavına başvuramayacağına karar verdi.
24 Temmuz 2019 14:05
+Aa- Yazdır
Ekonometri mezunları 'kaymakam olamaz' kararı

29 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik düzenlemesi şu şekildedir:

"(4) Kaymakam aday adaylarının, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin (1) uluslararası ilişkiler, (2) siyaset bilimi, (3) kamu yönetimi, (4) iktisat, (5) işletme, (6) maliye ve finans, (7) sosyoloji, (8) halkla ilişkiler ve tanıtım, (9) psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir. Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar."

Bu düzenleme, 1 sayılı CBK'nın 274/A maddesindeki düzenlemeyle aynıdır.

Düzenlemeye göre, maddede sayılan 9 bölümün müferdatında yer alan derslerin en az %80'ine sahip olan diğer bölüm mezunları da başvurabilecektir.

Ekonometri bölümü mezunu bir aday, mezun olduğu bölümün bu şartı taşıyıp taşımadığı konusunda YÖK'e başvuru yapmıştır. YÖK, yaptığı incelemede 23 Ekonometri bölümü mezununun, belirtilen şartı taşımadığına karar vermiştir.

Bu düzenlemeye kadar Ekonometri bölümü mezunları kaymakam adaylığı sınavlarına başvurabilmekteydi. Ayrıca, şuan Ekonometri bölümü mezunu olan kaymakamlar bulunmaktadır.

Ekonometri bölüm mezunları, uygulamanın yanlış olduğunu belirtip, değiştirilmesini talep etmektedir.

İŞTE YÖK KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:55 - Sokağa çıkma kısıtlamasında nasıl seyahat edilir? THY'den açıklama07:40 - Gül ve Kalın'dan reform buluşması07:30 - Uydulardan sonra şimdi sıra 'konumlamada'07:13 - Düşük maaşa 'seyyanen' zam talebi07:05 - PKK, kadın cinayetlerini paravan olarak kullanıyor06:53 - Koronavirüs sonrası ilk nakil
06:40 - 2021 reform yılı olacak06:30 - Meteorolojiden kuvvetli rüzgar uyarısı - Haritalı06:15 - Türkiye'nin ekonomik büyümesi Dünyada bir numara05:09 - İstanbul'da izinsiz eğlenceye 120 bin lira para cezası05:00 - Kısa çalışma ödeneğine yeni başvurular bugün başlıyor02:03 - BM'de Finlandiya-Türkiye iş birliği Yunanistan'ı rahatsız etti
01:07 - Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği SETA etkinliğinde tartışıldı00:53 - Hakkari Valiliğinden sınır hattındaki olayla ilgili açıklama00:44 - İmamoğlu yapmayınca, yetki Hıfzıssıhha Kurullarına verildi00:31 - Seyahat İzin Kurullarından izin alınacak00:25 - TBMM Başkanı Şentop: Salgına karşı tedbirimiz kadar güçlüyüz
00:24 - Tüm işyerleri, hafta içi saat 20:00'de kapanacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam