1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lisans bitirdikten sonra önlisans okuyan aday, KPSS'ye önlisans düzeyinden girebilir mi?

KPSS sınav kılavuzlarında yer alan düzenleme nedeniyle, 4 yıllık lisans programlarından mezun olanlar, üniversiteden sonra önlisans okusalar dahi, KPSS'ye önlisans düzeyinden girmemektedir.
19 Ağustos 2019 00:02
+Aa- Yazdır
Lisans bitirdikten sonra önlisans okuyan aday, KPSS'ye önlisans düzeyinden girebilir mi?

SORU: Bir lisans öğrenimi bitirmiş olan daha sonra önlisans bir bölüm okumaya başladığında, KPSS'ye önlisans düzeyinde girebilir mi?

CEVAP: Üniversite mezunu olanların, daha sonra önlisans okuyup bitirmeleri halinde KPSS'ye önlisans düzeyinden girip giremeyeceği sık sorulan sorulardan birisidir. Bu konuda yönetmelikte bir hüküm yer almamakta olup, düzenlemeler sınav kılavuzunda yer almaktadır.

Örneğin 2018 KPSS kılavuzunda yer alan açıklama şu şekildedir:

"Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından 21 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla ön lisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise veya dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar, KPSS'ye ortaöğretim/ön lisans düzeyinde girebileceklerdir. Bir lisans programından 21 Mayıs 2018 tarihi ve öncesinde mezun olanlar KPSS'ye, lisans düzeyinden girmek zorundadır. Bir lisans programından 21 Mayıs 2018 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS'ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir. Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde KPSS'ye girmeleri mümkün değildir. KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır."

2018 KPSS kılavuzunda yer alan bu açıklama, önceki yıllara ait KPSS kılavuzlarında yer almaktadır.

Bu açıklama dolaysıyla, KPSS sınavına başvuruların alındığı gün itibariyle, bir lisans programından mezun olmuş olanlar, önlisans veya lise düzeyinden sınava girememektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:05 - AK Parti'li Çelik: İsrail savaş uçaklarıyla çocukları öldürüyor10:04 - 73 sayılı CBK sonrasında, OHAL ve disiplin bildirimleri hangi kamu kurumuna yapılacak?10:00 - Borsa güne düşüşle başladı09:49 - Yargıtay: Eski sevgilinin fotoğraflarını saklamak ağır kusur09:41 - Aşı kartında yeni dönem: HES uygulaması üzerinden çıkarılabilecek09:37 - Dolar güne yükselişle başladı
09:31 - 17 Mayıs'tan sonra ne olacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı09:29 - Türkiye'de ilk kez görüldü, hem de İstanbul'da09:18 - Ford'dan açıklama: İki fabrikada üretime ara verilecek09:10 - İspanya Başbakanı: Sürü bağışıklığına 100 gün kaldı09:07 - MetroPOLL son seçim anketini paylaştı09:05 - 700 bin kamu işçisine bayram öncesi ödeme
09:00 - Hayriye öğretmen evlilik vaadiyle dolandırdı! 15 kişi şikayetçi08:58 - 4 parçaya bölündüler! FETÖ içinde 'taht ve rant' kavgası08:56 - Şenol Güneş: Lisansı olmayan hocalık yapmamalı08:51 - ABD'den BioNTech aşısına çocuklar için onay08:47 - Kılıçdaroğlu: Bayram öncesi bu iki sektör açılsın
08:43 - Barınakta hayvanların aç bırakıldığı iddiasıyla ilgili sorumlular görevden alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam