1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu Sen Başkanı: 3600 ek gösterge masada yok!

Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci kamuda ek gösterge, vergi düzenlemesi gibi çok önemli başlıkların toplu sözleşme gündemine getirilmemesini eleştirdi.
08 Ağustos 2019 11:22
Yazdır
Kamu Sen Başkanı: 3600 ek gösterge masada yok!

Kahveci Kamuda ek gösterge, vergi düzenlemesi gibi çok önemli başlıkların toplu sözleşme gündemine getirilmemesini eleştirdi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci gündeme ilişkin Kanal B'ye önemli açıklamalarda bulundu. Kahveci 5. Dönem Toplu Sözleşmenin ilk toplantısına katılarak taleplerini Kamu İşveren Kurulu'na ilettiklerini söyleyerek bu süreçten memurun lehine kazanımlarla çıkmanın gerekliliğini dile getirdi.

Kahveci 3600 ek gösterge, memura bayram ikramiyesi, sözleşmeliler, yardımcı hizmetler sınıfı, ek ders, vergi düzenlemesi ile ilgili birçok başlıkta çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar....

KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARININ ÖNCELİKLİ SIKINTILARI VE 3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ TOPLU SÖZLEŞME GÜNDEMİNDE YOK.

BEKLENTİLER MUTLAKA KARŞILANMALIDIR.

Kamuda ek gösterge, vergi düzenlemesi gibi çok önemli başlıkların toplu sözleşme gündemine getirilmemesini eleştiren Kahveci, sözleşmelilerin de gözü kulağının bu masada olduğuna dikkat çekti. Kahveci, kamuda farklı statüde çalışanlara dair acilen bir düzenleme yapılması isteyerek şunları söyledi:

'KEŞKE MEMURA DA İKRAMİYE VERİLSEYDİ'

"Kamu çalışanlarının maaşlarının bayram öncesi ödenmesi noktasında atılan adıma teşekkür ederiz. Keşke 12 milyon emekli bayram ikramiyesi alırken memurlara da ikramiye verilse mutlu olurduk. Ama bu ısrarımızı masada sürdürmeye devam edeceğiz. Toplu sözleşme görüşmeleri başladı. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bir çalışma takvimi belirlendi, gerçi bize bilgi verilmedi bu takvim hususunda. Bu hafta boş geçiyor. 9 Ağustos Cuma günü bir toplantı yapılacak. 15-16 Ağustos'ta diğer toplantılar yapılacak.

'ANA GÜNDEM GÖRÜŞÜLMEDİ'

16 Ağustos'ta teklif verilecek ama ana gündem maddeleri de görüşülmeli. Çözüm bekleyen başlıklar var. Ek ders, ek gösterge nöbet ücretleri, vergi dilimleri gibi birçok başlık var. Kamu çalışanları ocak ayında aldıkları maaş artışlarını Nisan, Mayıs'ta kaybetmeye başlıyor. Vergi dilimleri bizim için önemli bir başlık, adaletli bir vergi sistemi istiyoruz.

'3600 EK GÖSTERGEDE HALA BİR ADIM YOK'

3600 ek gösterge konusunda taahhüt verildi ama hala bir adım atılmadı. Onlarca kanun çıktı ama bu konu hala gündemde yok. Biz konfederasyon olarak bu konuda çalışma yaptık TBMM' de duruyor. Bu başlıklar toplu sözleşme masasında bir takvime bağlanmalı, beklentiler karşılanmalı. İnsanlar emekli olmak için bu kanunun çıkmasını bekliyor. Alacakları emekli ikramiye ve maaşlarında nispeten artışlar olacak.

SÖZLEŞMELİLERİN GÖZÜ KULAĞI BU MASADA

Sözleşmeli çalışanların gözü kulağı bu masada. Farklı istihdam modelleri o kadar çok Türkiye'de. Bu sistemler çalışanında kamunun da yararına değil. Aile bütünlüğünün olmadığı bir ortamda çalışan rahat etmezse nasıl verimli olacak bu insanlar? Sözleşmeliler ile ilgili bir düzenleme yapıldı 4+2 yerine 3+1 şeklinde düzenlendi. Ama nihai hedef kadrolu olmaktır. Bu insanlara kadro verilmeli ve bu konu kapanmalıdır. Taşeron konusunda atılan adım bu taraf içinde atılmalıdır. Bu masada bu konuda çözüme bağlanmalıdır.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI

Yardımcı hizmetli olarak görev yapan insanlar yine bu masadan beklenti içinde. Memur işi yapıyor bu insanların çoğunluğu. Motivasyona ihtiyacı olan bu insanlara emeklerinin karşılığı olarak müjde verilmelidir. Bu düzenlemenin bütçeye herhangi bir yükü yoktur."

ENFLASYON ORTADA, GERÇEKLEŞENE BAKMAK GEREK

Kamu çalışanlarını yüzlerce çözüm bekleyen sıkıntısı olduğuna işaret eden Kahveci, geçmiş toplu sözleşmelerde olduğu gibi hareket edilirse kaybedenin kamu çalışanları olacağını söyledi. "Enflasyon rakamları ortada. Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyona bakmak ve hükümetin bu çerçevede masaya oturması gerekir" şeklinde açıklamada bulunan Kahveci şu şekilde konuşmasını sürdürdü:

"Masada birçok talep var, mesela belediyelerde sosyal denge sözleşmesi konusunda yaşananlar var. Belediye de çalışan bu insanların maaşlarının düzenli olarak ödenmesi konusunda adımlar atılmalı. Maaşları garantiye alınmalı. Toplu sözleşmenin anlamı olması için biz masada bunların hepsini konuşacağız. Biz o masada sadece maaş artışlarını konuşmak üzere toplanmıyoruz. Yüzlerce talep var ve bunlar konuşulmalı. Bunların çoğu rahatlıkla yapılabilecek şeyler. Bu süreç etkin ve verimli kullanılırsa çalışanların sorunlarına çözüm bulmak çok kolay olur.

'KAYBEDEN HEP KAMU ÇALIŞANLARI OLDU'

Geçmiş toplu sözleşmelerde atılan imzalar neticesinde kaybeden hep kamu çalışanları oldu. Öyle imzalar attılar ki, aldıkları zam oranından çok enflasyon farkı aldık. Biz taleplerimizi kamuoyuna açıkladık. Yaptığımız hesaplar neticesinde istediklerimizi ortaya koyduk. İstediğimiz tüm oranların dayanağı vardır. Geniş bir alan çalışması ve anketlerle taleplerimizi hazırladık. Burası pazarlık masası elbette biz isteyeceğiz, karşılıklı olarak oturup konuşacağız. Enflasyon rakamları ortada. Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyona bakmak ve hükümetin bu çerçevede masaya oturması gerekir."

KAHVECİ: ÇARŞI PAZARIN HAREKETLENMESİ İÇİN KAMU ÇALIŞANLARINE REFAH PAYI UYGULAMASI DA GETİRİLMELİDİR. YETKİLİ SENDİKALAR TÜRKİYE KAMU-SEN'İN GEÇMİŞTEKİ DİK DURUŞUNU ÖRNEK ALSINLAR.

Piyasalarda yaşanan sıkıntının giderilmesi için dar ve sabit gelirlinin mutlaka desteklenmesi gerektiğine işaret eden Kahveci, yetkili sendikaların masada bizden başka kimse olmasın anlayışını eleştirerek şunları söyledi:

"Artık refah payı uygulamasına geçilmeli. Kalkınmadan, büyümeden pay almalı kamu çalışanları. Bu adım atılırsa ekonominin döngüsüne de katkı sağlayacaktır. Çarşı, pazar en azından biraz hareketlenecektir. Bu konuda ısrarımız devam edecek. Masada bizden başka kimse olmasın yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Kimse bunlara engel olmuyor ama geçmişte attıkları imzalar ortada. İyi şeyler aldılar da bir ellerine mi vurduk. Mesele kamu çalışanlarının haklarını ileri götürmekse ona göre hareket edilmeli. Şayet maksadın, yaptıklarınız ifşa edilmesin ise Türkiye Kamu-Sen o masada oturacak ve kamu çalışanlarına yapılan haksızlıklara engel olacaktır. 14 temsilci var ama bir kişinin imzası yetiyor. Bu kabul edilemez. Bizim oraya oturmamıza onlar karar veremez. Kanun ve üyelerimizin gücü ile oradayız. Yetkili olduğumuz dönemde biz, kimse oturmasın masaya demedik. Bu sorunlara çare olacak bir yaklaşım değil. Yalan yanlış işler dışarıya yansımasın çabasındalar. Yetkili sendikaların başkanlarından birisi "geçmiş yıllarda kazanım elde edemedik" diyor. Bunu kendi başkanlarından birisi söylüyor. Dik dursunlar biz her zaman desteğe varız. Geçmiş yıllarda bizim yaptıklarımız, duruş ve tavrımıza baksınlar yeter. Türkiye Kamu-Sen bunu yıllardır yaptı ve başardı. Bizim derdimiz kamu çalışanları ve onların hakları.

ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANMAYA HAZIRIZ.

Toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarının kazanım elde etmediği kararlar alınması halinde geçmişte olduğu gibi üretimden gelen gücü kullanmaya hazır olduklarını ifade eden Genel Başkanımız, "grev hakkımız yok ama üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakma eylemlerini geçmiş yıllarda yaptık biz. Çalışanların haklarının korunması noktasında yapılacak eylemlerde cezai işlem uygulanamaz. Yargı kararı var bu konuda" dedi.

KAMUDAKİ İSTİHDAM MODELLERİ BİR DÜZENE GİRMELİDİR

Farklı statüde çalışan kamu çalışanları arasında çalışma barışının zedelendiğine dikkat çeken Kahveci şu şekilde konuştu:

"Aile hekimlerinin yanında gören yapan Kamu Dışı Aile sağlığı Elemanları var, vekil ebe ya da hemşireler var. Din görevlilerinde vekil imamlar var. Bu yüzyılda böyle istihdam olmaz. Bunlarla ilgili çalışma yapılmalı ve bir düzene sokulmalıdır. Üniversiteli işçiler konusunda bizim hassasiyetimiz ortadadır. Ziyaretimize gelenler de oluyor. Bu arkadaşların birikimlerinden faydalanmak lazım, taleplerimiz içinde onlarda var, masada sorunlarını elbette konuşacağız."

Kaynak: Kanal B

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:57 - Ücretsiz kart ile şahsi işlerini yürüten müdüre soruşturma11:52 - Yüzde 25 zam taksicileri memnun etmedi11:46 - Dünya'nın gözü Çankaya'daki toplantıda11:44 - Bakan Dönmez: TPAO, 20 yılın en yüksek üretimine ulaştı11:40 - Firari cinayet zanlısı, sosyal medyadan ailesine mesaj yolladı11:39 - Belediye hayali kereste ve yakıt almış, Başkan müfettiş istedi11:35 - OGM, Moleküler Biyoloji bölümü mezunlarını Biolog olarak kabul etmiyor mu?11:34 - E-5 karayolunda motosikletli magandanın yaşattığı dehşet kamerada11:31 - Atakum Belediye Başkanı, yetkilerinin yüzde 70'ini devretti11:26 - Bütçe 576 milyon lira fazla verdi
11:24 - Babacan ve Davutoğlu'nu partilerine davet etti11:19 - Bu ilçede çocuklara her şey ücretsiz11:08 - Diyarbakır ailelerine tehdide tutuklama11:05 - Sınavlarda hızlı okuma ve okuduğunu anlama teknikleri11:00 - Seçmeli dersler norm kadroya esas ders yüküne dahil edilir mi?10:51 - Türk sınırlarını Kangallar koruyacak10:47 - Sayıştay: Belediyeler, konaklamayı tanıtım giderlerinden gösteremez10:44 - Kabine değişikliğinde yeri sağlam olan 3 Bakan
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam