1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim üyesi ilanında 'halen üniversitede çalışıyor olmak' şartı

Dicle Üniversitesi öğretim üyesi ilanına halen üniversitede çalışıyor olmak şartını koydu.
09 Ağustos 2019 15:30
Yazdır
Öğretim üyesi ilanında 'halen üniversitede çalışıyor olmak' şartı

Bildiğiniz gibi, Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadro ilanları genellikle o üniversite içerisinde görev yapan ve ilgili mevzuatında aranan koşulları taşıyan adaylar için belirli periyodlarla ilan edilmektedir. Üniversiteler haliyle yasal olmayan bir şekilde kendi personeline öncelik sağlamak amacıyla başvuracak adayın çalışma alanı, uzmanlık alanı ve daha da ileri giderek doktora tezine kadar özel şart yazabilmektedir. Bu durum oldukça eleştirilse, mahkeme kararlarıyla iptal edilse bile günümüz ortamı bunun kolay kolay değişebilecek bir durum olmadığını göstermektedir.

Öte yandan, Dicle Üniversitesi tarafından 08 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de çok sayıda öğretim üyesi kadrosu ilan edildi. İlanların genelinin kişiye özel bir durumu olmamakla birlikte bazı Profesör kadrolarında yer alan "HALEN ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞIYOR OLMAK" şartı ile tam anlamıyla nasıl bir kriter konulduğu anlaşılamamaktadır.

Burada başvurusuna imkan verilen kişiler olarak Dicle Üniversitesinde çalışıyor olanlar mı yoksa ülkemizde diğer yükseköğretim kurumlarında çalışan kişiler mi kastedilmektedir, bu tam olarak anlaşılamamaktadır. İki haliyle de usule aykırı olan bu durum tam da yukarıda ifade ettiğimiz üzere yasal olmayanı yasal hale getirmektir.

Bu nedenle, fazla gecikmeden Dicle Üniversitesinin "HALEN ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞIYOR OLMAK" şartının açıklamasını ya tam olarak yapması ya da ilandan tamamıyla kaldırması en uygun olanıdır!

Söz konusu ilan:

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı-Haritalı00:20 - Öğretmen, yönetici görevlendirmeye esas puanı ile başka bir ile yönetici olarak atanabilir mi?00:05 - 18 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - HDP'nin kalesi yıkıldı, ziyaretler sürüyor23:40 - Diş sıkmak dişleri bitiriyor23:34 - Hobi olarak başladı, seri üretime geçti23:28 - Yunanistan'a kaçmaya çalışan 7 FETÖ'cü tutuklandı23:22 - Polisler Türk Bayrağını yerde bırakmadı23:16 - 'Siyaset kavgayla, polemikle değil üreterek olur'23:10 - Şaşırtan görüntü! Ağustos ayında beyaza büründü
23:04 - Tumblr satılıyor22:58 - İstanbul Havalimanı'nda 3. pistin yapımı sürüyor22:51 - Kızılay'dan Marmara depremi eleştirilerine yanıt22:46 - Xanthos Antik Kenti'nde yangın çıktı22:41 - Bartın'da araç baraja uçtu: 5 kişiden 4'ü kayıp22:36 - Veteriner: Pitbull saldırıyorsa kabahat sahibindedir22:31 - Kılıçdaroğlu: Adaleti sağlamak hepimizin ortak görevi22:26 - Vadi'de mahsur kalan Fransız müsteşar kurtarıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam