Ücretli öğretmenlere bir haftada en fazla kaç saat ek ders görevi verilebilir?

Ücretli öğretmenlere bir haftada en fazla 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 13 Ağustos 2019 00:04, Son Güncelleme : 13 Ağustos 2019 00:55
Ücretli öğretmenlere bir haftada en fazla kaç saat ek ders görevi verilebilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Ders ücreti karşılığında görevlendirme" başlıklı 9 .maddesine göre Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde ücretli öğretmen görevlendirilebilmektedir.

İşte o madde;

"Ders ücreti karşılığında görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate, kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir." /P>

Peki bir ücretli öğretmene bir haftada en fazla kaç saat ek ders görevi verilebilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Ders ücreti karşılığında görevlendirme" başlıklı 9. maddesi 1.fıkrası (a) bendi 2. fıkrasındaki; "(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde; a) Yükseköğrenimli olmak koşuluyla; 2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir." hükümleri gereğince ücretli öğretmenlere bir haftada en fazla 30 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

Ahmet KANDEMİR

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber