1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özel eğitim okul türlerine, alan öğretmenleri de yönetici olarak atanabilir mi?

Özel eğitim okul türlerine yönetici olarak hem özel eğitim öğretmenleri hem de bu okullara haftalık ders çizelgesinde yer alan alanların alan öğretmenleri atanabilir.
09 Eylül 2019 00:04
+Aa- Yazdır
Özel eğitim okul türlerine, alan öğretmenleri de yönetici olarak atanabilir mi?

Özel eğitim okul türlerinin haftalık ders çizelgelerinden "İlköğretim Haftalık Ders Çizelgeleri" ile "Ortaöğretim Haftalık Ders Çizelgelerini" incelediğimizde Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik Ve Beden Eğitimi şeklinde alan derslerinin olduğu gözükmektedir.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğini incelediğimizde ise özel eğitim okul türlerinin haftalık ders çizelgesinde yer alan; Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimi alanlarına ilişkin dersler ile meslek dersleri ilgili alan öğretmenleri tarafından okutulur. Alan öğretmeni tarafından okutulan derslere özel eğitim öğretmenleri dersin işlenişine destek vermek üzere katılacağı görülmektedir.

Buna göre Özel eğitim okul ve kurumlarına yönetici olarak özel eğitim öğretmenleri mi? Yoksa bu okullarda okutulan alan derslerinin öğretmenleri mi atanabilir?

Özel Eğitim öğretmenleri şu alanlarda bulunmaktadır;

-Özel Eğitim Öğretmenliği,

-Özel Eğitim Bölümü,

-Zihin Engelliler Öğretmenliği,

-Görme Engelliler Öğretmenliği,

-İşitme Engelliler Öğretmenliği,

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar eki çizelgeyi incelediğimizde hemen hemen her alanın okutacağı dersler bölümünde; Özel eğitim programının uygulandığı özel eğitim okul ve sınıflarında okutabileceği kendi alanıyla ilgili dersler yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar" başlıklı 5. maddesinin 1.fıkrasının (c) bendinde; "Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak." hükmü bulunmaktadır.

Dolayısıyla alan öğretmenlerinin özel eğitim okul türlerinin haftalık ders çizelgelerinde alanı var ise bu okullara yönetici olarak atanabilecektir.

Özel eğim öğretmenlerine ise alan öğretmenlerinden farklı olarak aşağıdaki durumlarda ilave puanlar verilmektedir.

Dolayısıyla Özel eğitim okul türlerine yönetici olarak hem özel eğitim öğretmenleri hem de bu okullarına haftalık ders çizelgesinde yer alan alanların alan öğretmenleri atanabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Müdürlüğe ilk defa görevlendirme" başlıklı 24. maddesi 2. fıkrası (g) bendindeki; "(2) Müdür olarak ilk defa görevlendirilmek isteyen adaylardan; ğ) Özel Eğitim alan öğretmenlerinden özel eğitim kurumlarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, bu maddenin birinci fıkrasına göre belirlenen görevlendirmeye esas puana beş puan daha ilave edilir." hükümlerine,

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Müdürlüğe yeniden görevlendirme" başlıklı 27. maddesi 2. fıkrası (g) bendindeki; "(2)Müdür olarak yeniden görevlendirilecek adaylardan; ğ) Özel Eğitim alan öğretmenlerinden özel eğitim kurumlarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, Ek-1'de yer alan Form üzerinden yapılan değerlendirme sonucu belirlenen puana beş puan daha ilave edilir." hükümlerine,

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar" başlıklı 29. maddesi 4. fıkrasındaki; "özel eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri Özel Eğitim alan öğretmenleri arasından; görevlendirme yapılabilir." hükümlerine göre Özel Eğitim alan öğretmenlerine ilave olarak puanlar verilmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:16 - Yurt dışına kaçma hazırlığındayken yakalanan 6 FETÖ zanlısı tutuklandı23:11 - Bakan Ersoy 'aşılama programı' için tarih verdi23:08 - Ceren Damar Şenel'in adı Ankara'da hatıra ormanında yaşayacak23:05 - İçişleri Bakanı Soylu'dan 'Osman Şiban' açıklaması22:55 - Demir Grup Sivasspor, UEFA Avrupa Ligi'nde deplasmanda galip geldi22:41 - Eşi koronaya yakalanan Belediye Başkanı, karantinaya alındı
22:40 - Yargıtay: Yazışmalar örgütsel nitelikte değilse, Bylock suç delili olmaz22:37 - Üç ilimizde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı22:33 - AFAD'dan İzmir depremi açıklaması: 2 kişinin tedavisi sürüyor22:29 - Ukrayna, Türkiye'den 5 adet Bayraktar İHA satın alacak22:26 - ABD'de geliştirilen Kovid-19 aşılarının yan etkileri açıklandı22:21 - Eski Belediye Başkanı Sirmen'e 'haksız ödeme'den tazminat
22:19 - Ankara Büyükşehir: Mamak Belediyesi yalan söylüyor22:14 - Vali uyardı: Yoğun bakım doluluk oranları zorlamaya başladı22:04 - Sağlık Bakanı Koca'dan 'zorunlu karantina' paylaşımı21:59 - Bu 'koronavirüs timi' şehri sabaha kadar dezenfekte ediyor21:48 - Vali Masatlı: Salgına karşı topyekün mücadele etmek zorundayız
21:38 - 974 yatırım teşvik belgesi düzenledi. 26 bin kişiye iş kapısı açılacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam