1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Toplu sözleşme görüşmelerinde, zaman daralıyor

5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde, 20 Ağustos 2019 Salı günü itibariyle ya anlaşma ya da anlaşmazlık yönünde bir karar alınması gerekiyor. Tarafların müzakere süresinin uzatılması konusunda mutabakat sağlamaması halinde, uzlaşmazlık tutanağı tutulacak ve Hakem heyetine başvuru süreci başlayacaktır.
19 Ağustos 2019 20:39
Yazdır
Toplu sözleşme görüşmelerinde, zaman daralıyor

5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri, Kurban bayramı tatilinin bitmesi sonrasında, dün gece yarısı ikinci teklifle devam etti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı için % 3,5+ 3 olan teklifi yüzde 4+4, 2021 yılı için ise %3+2,5 olan teklifi yüzde 3+3'e yükseltmişti. Ayrıca enflasyon farkı verilecektir.

Teklifi bugün ele alan Memur Sen Başkanlar Kurulu ise bu teklifin müzakereye uygun olmadığına karar vermiş ve yeni bir teklif beklediklerini açıklamışlardı.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, Başkanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerin sıkışık bir takvimde yürütüldüğünü, Hakem heyetine başvuru için 3 günlük süre tanındığını, bu sürenin uzun olduğunu, müzakerelere devam etmek için Hakem heyetine başvuru süresinin 1 güne indirilmesini ve 2 günlük sürenin müzakerelere ayrılmasını talep etmişti.

Hem 4688 sayılı Kanunda hem de toplu sözleşmelerin nasıl yürütüleceğini düzenleyen yönetmelikte, sürelere ait net bir belirleme yapılmamıştır. Kanunda, "Toplu sözleşme görüşmelerine, ağustos ayının ilk işgünü Kamu İşveren Heyeti Başkanınca belirlenen ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine dahil konfederasyonlara görüşmelerin başlamasından en az bir hafta önceden bildirilen yerde başlanır. Toplu sözleşme süreci, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının alınması da dahil olmak üzere en geç ağustos ayının son işgünü tamamlanır." hükmü yer almaktadır.

Kanunda yer alan bu hüküm gereğince, hakem kurulunun kararı da dahil tüm sürecin en son 30 Ağustos'ta bitirilmesi gerekmektedir. Yönetmelikte ise 3 gün içinde Hakem Kuruluna başvuru yapılabileceği, Hakem Kurulunun da 5 gün içinde karar alacağı belirtilmiştir.

Diğer taraftan, toplu sözleşmelerin başlangıcında, taraflar çalışma takvimi belirlemiş olup, bu takvimde, iki tarafın da onayıyla değişiklik yapılarak, müzakere süresinin biraz daha uzatılması mümkündür.

Eğer müzakere süresiyle ilgili olarak bir değişiklik kararı alınmadığı taktirde, yarın gece yarısına kadar uzlaşma veya uzlaşmama yönünde nihai kararın alınması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
43 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:02 - Balkondan düşen öğretmen yaşamını yitirdi14:59 - FETÖ'nün mahrem imamına hapis cezası14:58 - 5 alanda dünya listesine giren Türk Üniversitesi14:52 - Muş'ta bir köy 'geçici özel güvenlik bölgesi' ilan edildi14:49 - Bakan Ersoy'dan Thomas Cook açıklaması14:40 - NTV'den ayrılan Oğuz Haksever'in yeni adresi belli oldu14:36 - Hayatını kaybeden 2 üniversite öğrencisinin kaza anı14:33 - Eşini birliğine teslim edip dönerken çocuğu ile can verdi14:26 - Türk uçakları Suriye hava sahasında14:23 - 'Okul yöneticileri velilerle karşı karşıya getirilmemeli'
14:20 - Pomeranian Boo özellikleri, bakımı ve fiyatı14:14 - İşitme engellilere ve sağırlara yönelik dijital çözümler14:06 - Ardışık aranan 2 yüzbaşıya FETÖ'den tutuklama14:05 - MEB Hizmet Puanı ve Yer Değiştirme adaletsizliğine el atmalı!14:04 - Eski Yargıtay üyesi Aytaç'a hapis cezası13:58 - Engelli genç, aldığı eğitimle otel mutfağında aşçı oldu13:57 - Sakarya'da FETÖ soruşturması: 5 gözaltı13:54 - Bahçeli'nin hastaneye kaldırılma nedeni belli oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam