1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İade edilen akademisyen için geliştirme ödeneği verilir mi? İşte Bakanlık görüş yazısı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, OHAL kararnameleri ihraç edildikten sonra görevlerine iade edilen akademik personele geçmişe dönük geliştirme ödeneği verilmesinin uygun olmadığına dair görüş verdi.
29 Ağustos 2019 11:12
+Aa- Yazdır
İade edilen akademisyen için geliştirme ödeneği verilir mi? İşte Bakanlık görüş yazısı

Hatırlayacağınız üzere, 05 Ekim 2018 tarihli haberimizde; OHAL Komisyonu tarafından iade edilen akademisyenlerin geriye dönük haklarını hangi kurumdan almaları gerektiğine dair Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün görüşünü sizlerle paylaşmıştık.

Söz konusu görüşte, kamu görevinden ihraç edildikten sonra ihraç edildiği üniversite dışına başka bir yükseköğretim kurumuna atanan öğretim elemanlarının kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden aybaşından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının (fiilen çalışmaya bağlı olanlar hariç) kamu görevinden çıkarıldıkları eski kurumlarınca ödenmesi gerektiği ifade edilmişti.

Bu doğrultuda, OHAL Komisyonu tarafından iade edilen bir akademisyenin iade edilmesi halinde geçmişe dönük mali ve sosyal hakları hesaplanırken geliştirme ödeneğinin ödenip ödenmeyeceği hususu ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen görüşte özetle; "Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı"nın 2 nci maddesinin (a) bendinde yer alan; "Yükseköğretim kurumlarında geliştirme ödeneğinin; bu ödeneğin verilmesi öngörülen yerlerdeki yükseköğretim kurumlarına ait öğretim elemanı kadrosuna atanarak, atandığı yükseköğretim kurumunda fiilen çalışanlara görevin yapıldığı yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yerler için ekli cetvelde öngörülen oranlar üzerinden fiilen görev yaptıkları sürece ödeneceği; 3 üncü maddesinde geliştirme ödeneğinin, çalışmayı izleyen aybaşında ödeneceği. bu ödeneğe, ödeneğin verilmesi gereken yükseköğretim kurumlarında fiilen göreve başlanıldığı tarihten itibaren hak kazanılacağı, görevden ayrılma halinde, o ay içinde çalışılan günler itibarıyla hesap edilerek ödeneceği; 6 ncı maddesinde de yine geliştirme ödeneğinden yararlanabilmek için görevin ilgili yükseköğretim kurumlarında fiilen yapılmasının şart olduğu" hususlarına vurgu yapılarak fiilen görev yapılmayan tarihler için geliştirme ödeneğinin ödenmesine imkan bulunmadığı ifade edilmiştir.

Yavuz Selim KAPLAN

İŞTE HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞININ GÖRÜŞÜ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:53 - Sadece 6 ay doktorluk yapabildi... Koronavirüse yenildi01:03 - 25 yıl sonra doktor olmuştu, Kovid-19'a yenik düştü00:51 - Hafta sonu ücretsiz hizmet vereceğini duyuran BluTV çöktü00:43 - CHP'li 10 belediye başkanından ortak açıklama: Vefat sayısı 2-3 kat daha fazla00:11 - Emekli Deniz Astsubay maketten kendi donanmasını kurdu00:10 - Belediye, esnek çalışmaya son verdi
00:04 - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuştuk (2)00:03 - PTT personeli, pozitif veya temaslı kişiye de tebligat yapacak00:01 - 5 Aralık 2020'den önemli gündem başlıkları23:47 - Dışişleri Bakanlığı'ndan, Körfez bölgesi açıklaması23:43 - Bakan Selçuk'tan asgari ücret toplantısıyla ilgili açıklama23:32 - Kahramanmaraş'ta, polisi şehit eden katilin cenazesini kimse taşımadı
23:27 - Bakan Koca koronavirüs tablosunu paylaştı: Hızla artıyor23:22 - Polisle çatışan şüpheli, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edince de ekip otosuna ateş açmış23:09 - Yayaları beklemek zorunda olmadığını söyledi, 600 TL ceza yedi23:06 - DSÖ, Kovid-19 salgınının sona erdiğine dair oluşan algıdan endişeli22:57 - Türkiye'nin en yaşlı kadını hayatını kaybetti
22:49 - CSO yeni konser salonu ilk kez sanatseverleri ağırladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çin'den getirilen ve inaktif yöntemle üretilen aşıyı olmayı düşünüyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam