1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ömer Halisdemir'in ismini taşıyan üniversiteye yakışmayan ilan

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrolarında yer alan özel şartlar dikkat çekiyor!
05 Eylül 2019 10:03
Yazdır
Ömer Halisdemir'in ismini taşıyan üniversiteye yakışmayan ilan

Memurlar.net olarak üniversitelerin kişiye özel şekilde ilan ettiği öğretim elemanı kadrolarını gündeme taşıyarak bu konuda yaşanan adaletsizlikler hakkında bir nebze olsun farkındalık yaratmaya gayret ediyoruz.

Ancak, sıklıkla dile getirmemize rağmen kişiye özel ilanlar azalmak bir yana her geçen gün yeni üniversiteler ve yeni örneklerle istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Bu konuda en yakın örneklerden birisi de maalesef Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. İlgili üniversite tarafından 03 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen ve aşağıdaki tabloda yer verdiğimiz Öğretim Görevlisi kadrolarını incelediğimizde;

1- "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 6 ncı 5 inci maddesine aykırı olarak belirli bir adayı tanımlayan ilan şartlarına yer verildiği, (Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümüne alınacak Öğretim Görevlisi ilanına; Tekstil Mühendisliği, Moda Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü mezunu varken sadece yıllar önce kapatılmış Gemoloji (Değerli Taşlar Bilimi) lisans bölümü mezunu şartı konulması, ilave olarak başvuracak adayın "Anadolu Türk kültüründe süs taşlarının kullanımı alanında çalışmalar yapmış" ve takı tasarımı alanında en az 1 (bir) eğitim - öğretim dönemi ders vermiş olma şartlarına da haiz olması birlikte değerlendirildiğinde bu şartların bütünüyle bir adayı tarif ettiği apaçık ortadadır.)

2- Bazı programlara alan dışı bölümlerin başvurmasına imkan verilerek ilgili alandaki bölüm mezunlarına müracaat hakkı tanınmadığı, (Fizyoterapi programına Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu birçok aday varken, Biyoloji alanında lisans, Tıp (Anatomi) üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamış, Radyolojik Anatomi üzerine çalışmalar ve Temel Plastinasyon Eğitimi Sertifikasına sahip olmuş bir aday aranmaktadır. Zaten bu şartları birlikte sağlayan ülkemizde ancak bir kişi vardır.)

3- Altı ay gibi kısa süreli deneyim şartlarına yer verildiği, (Rektörlük Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezine alınacak Öğretim Görevlisi 6 ay gibi kısa süreli bir deneyim şartı konmuştur. Halbuki üniversitelerin genel uygulamasında tecrübenin 1 yıldan az olmaması önemli bir husustur. Bu denli kısa bir süre ancak belirli bir adayın tarif edilmesi ve deneyimi olmayan adayları eleme yoluna gitmek için ilana yazılmış bir şart olarak değerlendirilebilir.)

4- Öğretim görevlisi kadrolarına çalışma alanları yazıldığı, (Öğretim görevlisi kadrolarına "Finansal raporlama standartları alanında çalışmalar" yapma şartı eklenerek başvuran aday sayısını sınırlandırılmak istenmiştir.)

5- Nereden/hangi kurumdan alındığı belli olmayan ve güvenilirliği tartışılacak düzeyde sertifika/yetkilendirme belge şartlarının ilana eklendiği (Temel Plastinasyon Eğitimi Sertifikası, Elektrik Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Mühendis Yetkilendirme Belgesi, film yapımı, yönetmenlik, kurgu ve senaryo eğitimleri konusunda sertifikası olmak gibi.)

Görülmektedir.

Bu açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından ilan edilen öğretim görevlisi kadrolarının şartlarının yukarıda yer verdiğimiz açıklamalar ışığında Üniversite yönetimi tarafından yeniden değerlendirilerek; ilan şartlarının bir adayı değil birçok farklı adayın başvurusuna imkan verecek şekilde düzeltilmesi en doğru ve yasal olanı olacaktır!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:44 - 'Şortlu polis mi olur deyip inanmıyorlar'11:40 - MEB 'LGS 2020' yerleştirme çalışmalarına başladı11:34 - Çiftçilere 200 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek11:32 - 141 bini aşkın adayın katıldığı ALES başladı11:27 - Darbeciler cephaneliğin kapısını spiral makinesi ve balyozla kırmış11:18 - İYİ Parti kurultay çalışmalarına hız verdi11:16 - 'Faiz indiriminin otomotiv satışlarına pozitif etkisi olacak'11:12 - Ülke genelinde havalar ısınıyor11:11 - TOKİ'nin ikinci indirim kampanyası yarın başlıyor11:08 - Komiser yardımcısı alımı için başvuruda son günler
11:04 - Terörden temizlendi, bal üretim merkezi oldu10:54 - Hakkari'de kiralar memurların tutamayacağı düzeye yükseldi10:50 - Doğu'da 4 ilde sağanak bekleniyor10:39 - Üniversite atık suyu arıtıp yeniden kullanıyor10:35 - Gelin adayı düğün gününü nezarette geçirdi10:32 - İHA'lar buldu, savaş uçakları 5 teröristi etkisiz hale getirdi10:25 - KOSGEB, KOBİ'lerin karnesini çıkardı10:21 - Kadın esnaf her gün bu yeminle dükkanlarını açıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam