1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay, FETÖ'den ihraç edilen hakimin başvurusunu karara bağladı

Danıştay, FETÖ'den ihraç edilen bir hakimin açtığı davada, Devlete sadakat yükümlülüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle, davanın reddine karar verdi.
04 Eylül 2019 17:12
Yazdır
Danıştay, FETÖ'den ihraç edilen hakimin başvurusunu karara bağladı

15 Temmuz 2016 yılındaki FETÖ darbesi sonrasında meslekten çıkarılan bir hakim, daha sonra itirazda bulunmuş ancak bu itirazı da HSYK Kurulunda reddedilmiştir.

Anayasada yer alan, Kanunilik ve özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğini belirten eski hakim, göreve dönmek için Danıştay nezdinde dava açmıştır.

Danıştay yaptığı incelemede, hakimin, daha sonra kanunlaşan KHK ile ihraç edildiğini belirtmiş ve kanunilik şartının ihlal edilmediğine karar vermiştir.

Özel hayata saygı hakkına ilişkin olarak ise AİSH'in 15. maddesinde yer alan maddeye dikkat çekmiştir. AİHS'in 15. maddesinin birinci fıkrasında, savaş veya ulusun varlığını tehdit eden bir genel tehlike halinde sözleşmeci devletlerin durumun gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek koşuluyla bu sözleşmede öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabileceği belirtilmiştir; ikinci fıkrasında ise bu hallerde dahi AİHS'te öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirlerin alınamayacağı hak ve özgürlükler sayılmıştır.

Türkiye, AİHS'ın 15. maddesinin verdiği yetki doğrultusunda, 23/07/2016 tarihinde Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine, sözleşmeden doğan yükümlülüklerini bağlamında daha az güvence sağlanabileceğine ilişkin olarak derogasyon bildiriminde bulunulmuştur.

Danıştay 5. Dairesi, AİHS'in 15. maddesini gerekçe göstererek, Bylock kullanıcısı olan ve birden fazla tanık tarafından örgütle ilişkisi olduğu iddia edilen eski hakimle ilgili olarak, özel hayata saygı hakkının ihlal edilmediğini ancak FETÖ'yle ilişkisi nedeniyle dava açan eski hakimin Devlete sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiğine karar vermiştir.

Danıştay'ın 4 Eylül 2019 tarihli kararı için tıklayınız.

AİHS'in 15. maddesi şu şekildedir:

"Savaş veya ulusun varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde her Yüksek Sözleşmeci Taraf, durumun kesinlikle gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek koşuluyla, bu Sözleşme'de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilir"

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:08 - Akkuyu NGS'den trafik kazası açıklaması21:03 - Kars Lojistik Merkezi'nde sona doğru20:58 - Semazenlerden Mehmetçik'e asker selamı20:53 - Başkentte metro ve Ankaray personeline güvenlik eğitimi20:48 - TESK Genel Başkanı Palandöken:20:43 - 2,5 saatlik mesafe 40 dakikaya inecek!20:38 - Pitbull'a tasma ve ağızlık zorunluluğu önerisi20:33 - Devrilen traktörün altında kalan muhtar öldü20:28 - Atina'daki tıp kongresine Türkler damga vurdu20:23 - Ünlü şef hayran kaldı; şalgam Peru yolcusu
20:18 - Kalitesi tescillendi! Kilosu 100 liradan satılıyor20:13 - 20 dönümlük alan üzerine kurulu 'Kedi Kasabası'20:08 - 'Öğretmenler arasında ayrımcılık olmaz, olmamalıdır'20:03 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumasından cinayet romanı19:58 - Gri listede 300 bin TL ödülle aranan terörist öldürüldü19:53 - Meteoroloji'den kritik uyarı! Dışarı çıkarken dikkat edin19:48 - 9 yaşındaki çocuğu bu hale getirdi! Gözaltına alındı19:43 - 11 sivilin şehit olduğu Nusaybin'de hasar tespiti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam