1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eğitimin kozmik odası: e-rehberlik

E-rehberlik sistemiyle çocukların her türlü sosyal, duygusal, bilişsel becerilerine ilişkin kayıtlar artık ilkokul birinci sınıftan itibaren tutulacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçen eğitim yılında 800 bin öğrencinin zeka taramasının yapılarak sisteme aktarıldığını söyledi ve ekledi: 2-3 yıl içerisinde bütün Türkiye'deki taramayı bitireceğiz.
09 Eylül 2019 10:06
+Aa- Yazdır
Eğitimin kozmik odası: e-rehberlik

Bugün başlayacak yeni eğitim öğretim yılında bir süredir çalışmaları devam eden "e-rehberlik" sistemi de hayata geçecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada öğrencilerin yetenek ve becerilerinin tespiti çalışmaları kapsamında 800 bin kadar öğrencinin zeka taramasının yapıldığını söyledi. Bakan Selçuk, "Asis dediğimiz yerli zeka ölçeğiyle ve başka tarama testleriyle bunu yaptık ve önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bütün Türkiye'deki taramayı bitireceğiz. Bu anlamda sadece bizim bir zeka taraması olarak değil ama rehber öğretmenlerimiz marifetiyle çocuklarımızın her türlü ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için e-rehberlik sistemini kurduk, pilotu yapıldı, bu eğitim-öğretim yılında e-rehberlik çalışması başlayacak, bunun da lansmanı yapılacak ve ilk kez bu sene başlayacak" dedi.

VELİLER DE GÖREBİLECEK

E-rehberlik sistemi ile tüm çocukların her türlü sosyal, duygusal, bilişsel becerilerine ilişkin kayıtların ilkokul birinci sınıfta itibaren tutulacağını söyleyen Selçuk, sistemle ilgili olarak, "Çocuk hangi okula, hangi şehre giderse gitsin, bu çocuğu tanımak için oradaki öğretmen kendisi yeniden, sıfırdan uğraşmayacak. E-rehberlik kaydına bakacak çocuğun, çocuğun becerileri, yatkınlıkları neymiş, ilgi alanı neymiş, hangi başarıları var, hangi ürünleri sergilemiş, bu çocukla ilgili sosyal, duygusal özellikler nelermiş, bunların hepsini orada görme imkanı olacak. Velilerin, öğretmenlerin de görme imkanı bulunuyor. Dolayısıyla bütün çocuklarımızı artık lise sona kadar bu şekilde bir izleme, değerlendirme, çocukları yönlendirmek için kanita dayalı, veriye dayalı bir sistem üzerinden rehberlik yapabilme fırsatımız olacak" dedi.

"BAŞARILIRSA BÜYÜK KATKI"

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "e-rehberlik" sistemine ilişkin çalışmaların başarılı olması halinde çok önemli bir adım olacağını söyledi. Haberde görüşlerine yer verilen Pehlivanoğlu, "Eğitim sisteminin önemli yanlış çıktılarından birisi çocukların kendi mizaçlarını ve arzularına doğru eğitime girmemeleri. Aile baskısı, popüler olanın peşinden gitme, çevre baskısı gibi unsurlar gelecekle ilgili mutluluğun belirleyicisi oluyor. Çocuğun okula başladığı günden itibaren mizaç takibi yapılması, bu yaklaşımla önerilerde bulunulmasını birçok gelişmiş eğitim sisteminde görüyoruz" dedi.

"Sınavda bir alanda örneğin sıfır çekeceğini bildiğimiz halde sınava sokup çocuğu mutsuz kılıyoruz" diyen Pehlivanoğlu, "Sonra öğrencinin başarısız olduğunu tartışıyoruz. Aslında bu önceden bilinebilir, belli alanlarda başarılı olup diğer alanda olmayabilir. Bunların önüne geçmek zorundayız. Portfolyo ve mizaç analizini Milli Eğitim Bakanlığı başarabilirse eğitime büyük bir katki olacaktır. Buna 'Fişleme' diyen olacaksa diyeceğim şu olur; yaşamda kazananların bir programı vardır ve kaybedenlerin de mazereti. Her alanda çocuğun ilgisi degerlendirilir. Sanatla ilgisi sporla ilgisi, sosyal alana beşeri akli nasıl tüm bunlar. Amerika'da meslek değiştirme oranı üçe geldi. Hayata atılıyor meslek değiştiriyor. Bunlara benzer durumların yaşanmaması için bireysel özeliklerin bütünleştirilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Milliyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:14 - Türkiye ilk 8 ayda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi ağırladı18:09 - Jandarmanın yol kontrolünde tarihi eser ele geçirildi18:01 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Giresun'da öğretmenlerle buluştu17:57 - Darp ederek kolundaki 267 bin liralık saati çaldılar17:55 - Bülent Arınç koronavirüsü yendi17:51 - Felaketin boyutu yangın söndürülünce ortaya çıktı
17:47 - Türkiye'nin ilk termal uygulama oteline ödenek17:41 - Çeyrek altın ne kadar oldu?17:32 - Döviz kurlarında son durum17:29 - Sinop'ta komşusu tarafından tüfekle vurulan kadın öldü17:27 - Adnan Oktar suç örgütü davasına devam edildi17:24 - Yeni Ekonomi Programı yarın açıklanıyor
17:22 - Zihni Göktay: İBB Şehir Tiyatroları 7 aydır maaşımızı ödemiyor17:21 - TBMM'deki 4 partiden ortak bildiri17:21 - Kokusu mahalleyi sardı herkes polisi aradı17:19 - İstanbul'da kademeli mesainin ilk gününde trafikte son durum17:13 - İzmir'de pazarcılar pazar yerlerine HES koduyla girecek
17:07 - Altının kilogramı 471 bin liraya yükseldi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam