1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mevsimlik işçiler işsiz kaldı!

Uzatma yazısının gelmemesi yüzlerce tarım işçisini mağdur etti. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan 1.064 mevsimlik işçi uzatma yazısının gelmemesi nedeniyle işsiz kaldı.
10 Eylül 2019 14:24
Yazdır
Mevsimlik işçiler işsiz kaldı!

Söz konusu işçiler Türk İş Başkanı Ergün Atalay'ın mikrofon gafında da yer almıştı. Ayrıntılar şöyle:

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerle ilgili 'uzamatma' karmaşası yaşandı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, geçici işçilerin çalışma sürelerinin 5 Ay 29 günden 11 aya çıkarılması sözü verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un kamu işçileriyle yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde mevsimlik işçiler sorununun en kısa zamanda çözüleceğini bildirdi.

Ancak farklı sendikalara bağlı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerin bir kısmına uzatma yazısı gelirken bir kısmına gelmedi. Bu nedenle Tarım İş Sendikası üyesi 1.064 işçi için uzatma yazısı gelmedi. Bu nedenle, söz konusu işçiler 1 Eylül tarihi itibariyle işsiz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde Tarım-İş Sendikası da, uzatma yazısı gelmediği için işsiz kalan işçilirle ilgili bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama: "T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM bünyesinde ki yaklaşık 47 Araştırma Enstitüsünde çalışmakta olan 1064 mevsimlik tarım işçisi 5 ay 29 günlük çalışma sürelerini tamamlamış ve süre uzatımı verilmediğinden dolayı işlerine son verilmeye başlanmıştır. Yetkili sendika olan Tarım-İş Sendikasının ve ilgili bakanlığın defalarca sunulan görev sürelerinin 9 ay 29 güne çıkarılma talep yazısına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ne yazık ki olumlu ya da olumsuz cevap vermemiş, dolayısıyla da 29 Ağustos 2019 tarihi itibariyle mevsimlik işçilerimizin işlerine son verilmiştir.

İşsiz kalacak olan işçilerimizin İŞKUR aracılığıyla iş bulmaları, ya da işsizlik maaşı almaları gibi devletimizin sağladığı imkanlardan faydalanmaları kanunen mümkün değildir. Aynı şekilde Araştırma Enstitülerinde mevsimlik işçilerin çıkarılmasına bağlı olarak yarım kalacak işlerin başkası tarafından tamamlanması söz konusu olmayacaktır. Bu durum hem ülkemiz tarımına hem de iş yerlerine maddi anlamda büyük zararlar vermektedir. Mevcut durum hakkında işçi arkadaşlarımız bilgilendirilmiş ve yetkili sendika olan Tarım-İş Sendikası olarak süre uzatımına ilişkin vizelerin ivedilikle verilmesi; iş yerlerinin, işçilerimiz ve ailelerinin mağdur edilmemesi talebimizi yineliyoruz." ifadelerine yer verildi.

SGK Rehberi
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
04:30 - Elindeki silahla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde trafiği durdurdu04:28 - Oktay: Liderimizin kararlı duruşuyla Türkiye kazandı01:42 - Nükleer Düzenleme Uzmanlığı Yönetmeliği01:41 - Mevzuat Çalışma Komisyonları Hakkında Yönetmelik01:35 - Devlet Arşiv Hizmetleri Hakkında Yönetmelik01:26 - Adalet Bakanı Gül: Diplomatik başarıyı hazmedemiyorlar01:22 - 18 Ekim 2019 tarihli atama kararları yayımlandı01:13 - Cumhurbaşkanlığı Kararnemesiyle yeni bir 'üst kurul' kuruldu00:04 - Göreve başlamadan önce doğum yapan sözleşmeli öğretmene ücretsiz izin verilir mi?00:03 - 18 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları
00:02 - KKTC Cumhurbaşkanı tehditler nedeniyle polise başvurdu23:41 - Tunceli'de 83 yıllık askeri kışla, modern müze oldu23:36 - Hurda motosikletler silah endüstrisinde kullanılacak23:31 - Üniversite öğrencisi yaşam mücadelesini kaybetti23:26 - Pilotun 'Uçakta yolcuydum' yalanı jandarmaya takıldı23:21 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'a yanıt23:16 - Şehit Astsubay'ın naaşı İzmir'e uğurlandı23:11 - 11 kişilik iş ilanına, yoğun talep
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam