1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Patent ve marka bilinci, anaokulundan başlamalı'

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, mesleki ve teknik eğitimde 2019-2020 eğitim öğretim yılının teması 'patent, faydalı model ve tasarım' olarak belirlenmesi üzerine açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, "Fikri sınai ve mülkiyet hakları konusundaki bilinci anaokulundan itibaren vermeye başlarsak, Birçok alanda belirlenen hedeflere rahatlıkla ulaşabiliriz" dedi
10 Eylül 2019 16:03
+Aa- Yazdır
'Patent ve marka bilinci, anaokulundan başlamalı'

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, mesleki ve teknik eğitimde 2019-2020 eğitim öğretim yılının teması belirlendi. "Patent, faydalı model ve tasarım" olarak belirlenen temada Bakanlık, tüm meslek liselerinde patent, faydalı model ve tasarım geliştirilmesi sürecine destek olacak. Ayrıca bu kapsamda okullarda tanıtım ve eğitim programları düzenlenecek.

"Fikri sınai ve mülkiyet hakları konusundaki bilinci anaokulundan itibaren vermeye başlamalı"

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, konu ile ilgili değerlendirmesinde; 2019-2020 eğitim-öğretim yılı temasının patent, faydalı model ve tasarım olarak belirlemesinin, fikri sınai ve mülki haklar konusunda atılan önemli bir adım olduğuna işaret ederek, "Fikri sınai ve mülkiyet haklar alanındaki konuların ders olarak verilmesini de isteriz. Şu anki mevcut düzendeki eğitim sistemi pratikten çok teorik sisteme dayanıyor. Çeşitli atölyeler ve tasarım merkezleriyle, öğrencileri teknolojiyle buluşturmaya yönelik çalışmalar yapılsa da bu çalışmaların Milli Eğitim müfredatı içerisinde ana sınıfından başlayarak, öğrencilere verilmesi gerekiyor. Böylece, üretimin içerisinde yer alan; ezberden ziyade, bilime katkı sağlayacak bir sistem oluşturulabilir. Fikri sınai ve mülkiyet hakları konusundaki bilinci anaokulundan itibaren vermeye başlarsak, Birçok alanda belirlenen hedeflere rahatlıkla ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı.

"Cari açıkta verilen kayıpları minimum seviyeye indirebiliriz"

Yerli malı üretimlerde bu tarz uygulamaların önemine değinen Akbulut, "Adres Patent olarak bizim bir sloganımız var; 'Bir buluş yap ülken kazansın', 'Bir buluş yap firman kazansın', 'Bir buluş yap sen de kazan' şeklindedir. Bu kültürleri temelde oturttuğumuz zaman, cari açık konusunda verdiğimiz kayıpları da minimum seviyeye indirebiliriz. Sadece patentlerin teorik olarak öğretilmesi değil, bunun sonucunda patentlerin ticarileştirilmesi konusuna da dikkat edilmeli. Fikri sınai ve mülki haklar konusunda belirlenen hedeflemelere bağlı olarak; ihracat kanallarının açılması, ülkemiz açısında oldukça önemli. Bu tarz uygulamalar ayrıca yerli üretim politikamızı da destekliyor nitelikte" açıklamalarında bulundu.

"Yüzlerle belirtilen hedefler, binlerle revize edilebilir"

Akbulut, mesleki ve teknik eğitimde 2020'ye kadar 100 patent ve faydalı model hedefine ilişkin de açıklamalarda bulunarak, "Fikri sınai ve mülki haklar konusundaki bilinci ne kadar erken yaşlarda aşılarsak, yüzlerle belirtilen hedefler binlerle revize edilebilir. Bu konuda herkes elini taşın altına koymalı ve bu bilinçle hareket ederek, ülke sermayesinin içeride kalması konusunda seferberlik ilan etmeli" şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
18:41 - Arabuluculuk Uzmanlık alanlarina ilişkin duyuru18:40 - Oğlunun kestiği ağacın dalı başına düşen adam öldü18:36 - Gizemli hayırsever borçları ödedi18:32 - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay sayesinde internete kavuştu18:29 - Borsa, günü düşüşle tamamladı18:27 - EBA Destek Noktasında görevlendirilen öğretmene ek ders ücreti verilir mi?
18:14 - Türkiye ilk 8 ayda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi ağırladı18:09 - Jandarmanın yol kontrolünde tarihi eser ele geçirildi18:01 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Giresun'da öğretmenlerle buluştu17:57 - Darp ederek kolundaki 267 bin liralık saati çaldılar17:55 - Bülent Arınç koronavirüsü yendi17:51 - Felaketin boyutu yangın söndürülünce ortaya çıktı
17:47 - Türkiye'nin ilk termal uygulama oteline ödenek17:41 - Çeyrek altın ne kadar oldu?17:32 - Döviz kurlarında son durum17:29 - Sinop'ta komşusu tarafından tüfekle vurulan kadın öldü17:27 - Adnan Oktar suç örgütü davasına devam edildi
17:24 - Yeni Ekonomi Programı yarın açıklanıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam