1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Öldürülmesi talimatını veliaht prens verdi'

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili önemli bilgiler vereceğini söyleyerek Türkiye'nin Dublin Büyükelçiliği'ne başvuran Suudi Arabistan vatandaşı bir kişi: Öldürülmesi talimatını veliaht prens verdi.
11 Eylül 2019 08:31
+Aa- Yazdır
'Öldürülmesi talimatını veliaht prens verdi'

Cemal Kaşıkçı cinayeti işlendikten sonra Türkiye'nin Dublin Büyükelçiliği'ne başvurarak cinayete ilişkin önemli bilgiler paylaşacağını söyleyen gizli tanığın ifadeleriyle ilgili ayrıntılara ulaştı. Ulaştığımız bilgilere göre, kimliğini gizli tuttuğumuz Suudi Arabistan vatandaşı bu kaynak, cinayetin Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın talimatıyla işlendiği bilgisini verdi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin 'derin gırtlağı' olan bu kaynağın Dublin'de verdiği bu bilgiler Riyad'da planlanan ve İstanbul'da işlenen cinayetin bilinmeyen bazı ayrıntılarını gözler önüne seriyor. Kaynak, sonuç olarak önemli bilgiler veren biri olarak değerlendirildi ve bu bilgiler Milli İstihbarat Teşkilatı'na iletildi.

Kaynağın, görevi gereği Suudi İstihbarat Servisi'nde görevli yakın arkadaşları vardı, bu arkadaşları da kaynak ile Kaşıkçı cinayetine ilişkin bazı önemli detayları paylaşmıştı. Kaynak, bu bilgileri paylaşmak üzere görüşmenin dinlenme ihtimaline binaen ihbarı Dublin Büyükelçiliği'nde yapmayı tercih etti. Ve yine istihbari tedbir amacıyla doğrudan Dublin'e uçmadı, üçüncü ülke üzerinden İrlanda'ya gitti.

İLAÇ VERİLİNCE FENALAŞTI

SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün edindiği bilgilere göre kaynak ihbarında şu bilgileri verdi: Kaşıkçı'nın öldürülmesinden bir hafta önce Saleh Al Nashaa adlı Suudi Arabistan vatandaşı anestezi uzmanı sahte Ürdün pasaportuyla Türkiye'ye giriş yaptı. Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda Kaşıkçı'nın öldürülmesinde kullanılacak tıbbi malzemelerle ilgili hazırlıklar yaptı. Adı geçenden bir hafta sonra Seyf Saad el- Kahtani Türkiye'ye gitti. Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de Başkonsolosluğa girmesini takiben odaya sokuldu. Kendisine bayılmasını sağlamak üzere 100 mg Ketamine, ardından 5 mg Midazolam ve son olarak 200 mg Propofole enjekte edildi. Kaşıkçı anılan ilaçlara rağmen sakinleşmedi. Propofole enjeksiyonu sonrasında istifra etti. Arkadaşım olayın devamını bana anlatmadı, bu yüzden Kaşıkçı'nın cesedinin akıbetini de bilmiyorum."

'ÜRDÜN İSTİHBARATI BİLİYORDU' İDDİASI

Kaynak, Kaşıkçı'ya yönelik vahşi suikast operasyonunun Ürdün istihbaratının bilgisi dahilinde ve işbirliğiyle yapıldığını da ileri sürdü. Kaynak, Suudi Arabistan rejime muhalefet eden Avrupa'da mukim bazı kişilerin benzer operasyonlarla evvelce Suudi Arabistan'a götürüldüğünün bilindiğini, esasen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Kaşıkçı'nın tercihen bayıltılarak Suudi Arabistan'a getirilmesi talimatını verdiğini, ancak bunun yapılmadığını iddia etti.

Kaynak, Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak 'double' yani çifte ajanlık suçlamasında da bulundu. Bu iddiaya göre Kaşıkçı, hem Suudi Arabistan, hem Amerika Birleşik Devletleri hesabına çalışıyordu. Kendisine Müslüman Kardeşler grubuna sızma görevi verilmişti. Ancak Kaşıkçı zamanla gruba sempati duyarak Suudi rejimini eleştirmeye başlayınca Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından infaz emri verildi.

Kaynağın, Ürdün istihbaratını, herhangi bir kanıt sunmadan operasyona karıştırması ve Kaşıkçı'nın 'double ajan' olduğunu iddia etmesi Türk istihbaratçılar tarafından kuşkuyla karşılandı. Yine de verdiği bilgiler, teyide muhtaç bilgi olarak istihbarat arşivlerine konulmaya değer bulundu.

SUİKASTIN ÜST AKLI KORUNDU

Müzakere Grubu'nun üyelerinin Cemal Kaşıkçı cinayeti duruşmalarında sonraki süreçlere ilişkin verdiği ifadeler, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve İstihbarat Başkan Vekili Ahmed El Asiri'den başlayarak 'suikastın üst aklı'nı korumayı amaçlayan manipülasyonlar içeriyor. Müzakere Grubu üyeleri olaydan sonra Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluktan çıktığına dair Ahmed Al Asiri'ye yalan rapor sundukları yalanını ortaya atıyor. Bir başka deyişle yalan rapor sunulduğu ifadesi bizatihi bir 'kuyruklu yalan'. Grup üyeleri, bu raporda 'suçsuz birinin ölümüne sebep olduklarını, yalan bilgi vererek Suudi makamlarını yanılttıklarını, görevlerini kötüye kullanarak emanete hıyanet ettiklerini iddia ediyorlar. Doğrudan Selman ve Asiri'yi kurtarmaya yönelik bu ifadeleri, cinayetten yalnızca bir saat önce Mıtrib ve Tubeyki'nin Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolos-luğu'nda Kaşıkçı'yı nasıl öldürüp, cesetten nasıl kurtulacaklarını konuştukları ses kayıtları tekzip ediyor. Duruşmada ortaya çıkan ve Atatürk Havalimanı kamera kayıtlarının doğruladığı bilgi ise Mansur Osman M. Ebu Hüseyin'in cinayet operasyonun saha şefi olarak Suudi Arabistan istihbarat istasyon şefi El Muzeyni ile birlikte cinayetten bir gün önce İstanbul'a geldiğini doğrulamasaydı. Yine El Muzeyni'nin ekibinden olan sanık Müflih Shaya El Muslih, infaz timindeki üç kişiyi M. Otel'e götürdü. Muslih ifadesinde kendisine yerli işbirlikçinin yerinin bildirildiğini, yerli işbirlikçiye poşet ile verdiği şeylerin Kaşıkçı'nın cesedinin parçaları olduğunu bilmediğini iddia etti. Muslih, bunu sonradan öğrendiğini de ileri sürdü.

Abdurrahman Şimşek

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:36 - Bakan Selçuk devreye girdi, 'otizmli müzik dehası' güzel sanatları birincilikle kazandı19:27 - İki ilden yeni karantina haberleri geldi19:23 - 'Yeni Zigana Tüneli Avrupa'nın en uzun tünellerinden bir tanesi'19:15 - TBMM Başkanı Şentop'tan, Pelosi'ye kınama19:02 - Sahte internet sitesiyle tatilcileri dolandıran 13 kişi tutuklandı18:56 - Meteorolojiden il il sağanak ve kuvvetli rüzgar uyarısı
18:53 - Bilim Kurulu üyesi: Grip ve zatürre aşısı korumaz18:52 - Ankara ve İstanbul'da tedbirler işe yaradı, vaka sayısı düştü18:49 - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Pelosi Türkiye'ye karşı önyargılı bir siyasetçi18:38 - Bu hafta hangi yatırım aracı kazandırdı?18:36 - Açık cezaevlerindeki hükümlülerin korona izin süreleri uzatıldı18:35 - TBB, İstanbul'da ikinci baro kurulması için yetki verdi
18:31 - Tahliyesinden 3 gün sonra yeniden 'taciz'den gözaltında18:26 - Kılıçdaroğlu'ndan, Orhan Sarıbal ve Sezgin Tanrıkulu'na yeni görev18:21 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:11 - Kayseri'de 17 FETÖ sanığına hapis cezası18:02 - 'Gençlerin zekası, petrol ve doğalgazdan daha değerli'
17:57 - İYİ Parti'de liste krizi büyüyor! 'Koray Aydın bu hatanın bedelini ödemeli'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam