1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK denetlemediği için, Üniversiteler kadro ilan süreçlerini suistimal ediyor

Yükseköğretim kurumları akademik kadro ilanlarında denetimsizlikten doğan süreci suiistimal etmeye devam ediyor!
22 Eylül 2019 14:00
Yazdır
YÖK denetlemediği için, Üniversiteler kadro ilan süreçlerini suistimal ediyor

Bilindiği üzere, 09 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadro ilanları da Üniversiteler tarafından doğrudan Resmi Gazete'de ilan edilmeye başlamıştır.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan bu yetki devri bürokraside zaman tasarrufu oluşturmasına katkıda bulunmasına rağmen yönetmelik hükümlerini devre dışı bırakan ilanların giderek arttığına maalesef birlikte şahit olmaktayız.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından 18 Eylül tarihli Resmi Gazete'de 50 adet öğretim üyesi ile birlikte 1 adet aşağıda belirtilen öğretim görevlisi ilanı yayımlanmıştır.

SIRA NO

BİRİM

BÖLÜM

PROGRAM

UNVAN

ALES

DERECE

ADET

AÇIKLAMA

1

Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı

Radyo ve Televizyon Programcılığı

Öğretim Görevlisi (Ders Verecek)

70

6

1

Dil öğretimi alanında yazılı ve görsel materyaller hazırlamış olmak, yükseköğretim kurumlarında en az 15 yıl çalışmış olmak.

Söz konusu ilanı dikkatlice incelediğimizde;

1) İlgili yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 5 inci fıkrasında belirtilen; "Yükseköğretim kurumları, bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadro ilanlarında lisans veya lisansüstü mezuniyet alanları ile ilan edilen alana ait bilimsel, nesnel ve denetlenebilir koşullar dışında belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar koyamazlar." hükmüne aykırı olduğu, "Dil öğretimi alanında yazılı ve görsel materyaller hazırlamış olmak" şeklinde özel bir şartın yer aldığı, ilan metnine göre başvuracak adaylardan "ayrıntılı onaylı ders dökümü" istendiği, ancak sadece bu belgeye göre adayların ilanda yer alan "Dil öğretimi alanında yazılı ve görsel materyaller hazırlamış olmak" şartını karşılayıp karşılamadıklarının tespitinin nasıl yapılacağı hususu bilinmemektedir.

2) Aynı yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 6 ncı fıkrasında yer alan "İlanlarda, alanında tecrübe sahibi olmak şartının, hangi öğrenim düzeyinden sonrasına ait olduğu, belirli bir adayı tanımlamayacak şekilde belirtilir." hükmüne göre, ilandaki "YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA EN AZ 15 YIL ÇALIŞMIŞ OLMAK." şartının hangi öğrenim düzeyinden sonra istenildiği açıkça belirtilmediği gibi, tecrübe süresinin 15 yıl yazılarak belirli bir adayı tanımlayacak şekilde ilan edilmiştir. Üstelik ders verecek öğretim görevlisi kadrolarının eğitime yönelik hizmet vereceği düşünülerek, akademik deneyim, ders verme deneyimi vb. gibi ilanda istenilen tecrübenin niteliğinin de belirtilmesi daha doğru olacaktır.

3) Son olarak belirtilen yönetmeliğin 7 nci maddesinin 3 üncü fıkrasındaki "Öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır." hükmü gereği öğretim görevlisi alımlarında asgari zorunluluk gerektiren tezli yüksek lisans mezuniyet durumu da ilanda belirtilmemiştir.

Öğretim görevlisi alımlarına düzenleyen mevzuat çerçevesinde yer verdiğimiz yukarıdaki açıklamalar dikkate alınarak, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından Lisans ve Yüksek Lisans öğrenim düzeyi belirtilmeden belirli bir adayı tarif eden bu ilanda düzeltme/iptal yoluna gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:59 - RTÜK Başkanından, 'Küçük Reis' iddiasına tepki00:29 - DKMP 5. bölge müdür vekili görevden alındı00:23 - İnfaz Koruma Memurunun yeni şiir kitabı çıktı00:05 - Şehir Üniversitesi'ne yapılanları tarih yazacak!00:02 - 5510'a tabi memur, emekli olurken son satüsü memurluk değilse, emekli ikramiyesi alamaz00:02 - 24 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları23:53 - Anadolu Gençlik Derneği'nden o afişle ilgili açıklama23:47 - Zabıta ekiplerine taş, sopa ve satırlı saldırı: 5 yaralı23:43 - Yağ aldırma ameliyatında bağırsağı delinen hasta öldü23:38 - Kamu binalarının etkin kullanımı için harekete geçildi
23:33 - Pakdemirli, makam aracından inip Başkentray'a bindi23:28 - Tunç Soyer'den Kıbrıs ile ilgili yeni açıklama23:23 - Erciyes Dağı'na mevsimin 4. kar yağışı oldu23:17 - Mobilyacı çırağıydı, dünya 4'üncüsü oldu23:12 - Eski SSK Hastanesi, 65 yıl sonra emekliye ayrılıyor23:07 - Boydak Holding'in ismi değiştiriliyor23:04 - Hem cerrah hem hukukçu hem dekan hem müdür23:00 - CHP'li eski vekil: CHP, FETÖ tarafından teslim alınmıştır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam