1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir üniversite daha araştırma görevlisi alımında ALES puan türünü hatalı belirledi

Öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanlarında ALES puan türünün belirlenmesi ile ilgili YÖK tarafından yapılan yetki devri hatalara sebebiyet veriyor.
23 Eylül 2019 15:38
Yazdır
Bir üniversite daha araştırma görevlisi alımında ALES puan türünü hatalı belirledi

Hatırlayacağınız gibi, 30 Mayıs 2019 tarihli haberimizde; Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelere gönderilen yazıda; "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" uyarınca öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak başvurularda ALES puan türünün üniversite tarafından belirlenerek ilan edilmesinin uygun görüldüğü; ALES puan türünün belirlenmesine dair yetkinin tamamıyla üniversitelere bırakılmasının sorunlara yol açabileceği ve uygulamada çok farklı işlemlere de sebebiyet verebileceğini dile getirmiştik.

Bu doğrultuda, Aksaray Üniversitesi tarafından 23 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarını incelediğimizde; Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuracak adayların ALES puan türünün Eşit Ağırlık olarak belirlendiği görülmüştür.

Ancak, Yükseköğretim Kurulunun 23 Ağustos 2017 tarihli kararında yer aldığı üzere; Özel yetenekle öğrenci alan programlar ile yabancı dil puanı ile öğrenci alan programlardan mezun olanların öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda herhangi bir ALES puan türünün dikkate alınması gerekmektedir.

Antrenörlük Eğitimine de özel yetenek sınavıyla (Bknz: Aksaray Üniversitesi 2019-2020 Özel Yetenek Sınavı Sonuçları) öğrenci alımı yapıldığı için bu kadroya başvuracak adayların sadece Eşit Ağırlık puan türü üzerinden değerlendirilmesine imkan bulunmamaktadır. Adayların hangi puan türü en yüksekse başvurularında onu kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu bakımdan, ilgili üniversite tarafından söz konusu ilanda düzeltme yapılarak tüm ALES puan türlerinin ilana eklenmesinde fayda bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:59 - RTÜK Başkanından, 'Küçük Reis' iddiasına tepki00:29 - DKMP 5. bölge müdür vekili görevden alındı00:23 - İnfaz Koruma Memurunun yeni şiir kitabı çıktı00:05 - Şehir Üniversitesi'ne yapılanları tarih yazacak!00:02 - 5510'a tabi memur, emekli olurken son satüsü memurluk değilse, emekli ikramiyesi alamaz00:02 - 24 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları23:53 - Anadolu Gençlik Derneği'nden o afişle ilgili açıklama23:47 - Zabıta ekiplerine taş, sopa ve satırlı saldırı: 5 yaralı23:43 - Yağ aldırma ameliyatında bağırsağı delinen hasta öldü23:38 - Kamu binalarının etkin kullanımı için harekete geçildi
23:33 - Pakdemirli, makam aracından inip Başkentray'a bindi23:28 - Tunç Soyer'den Kıbrıs ile ilgili yeni açıklama23:23 - Erciyes Dağı'na mevsimin 4. kar yağışı oldu23:17 - Mobilyacı çırağıydı, dünya 4'üncüsü oldu23:12 - Eski SSK Hastanesi, 65 yıl sonra emekliye ayrılıyor23:07 - Boydak Holding'in ismi değiştiriliyor23:04 - Hem cerrah hem hukukçu hem dekan hem müdür23:00 - CHP'li eski vekil: CHP, FETÖ tarafından teslim alınmıştır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam