Aile dostuna güvendi, 400 bin TL borçla karşı karşıya kaldı
 
MİT'e yapılan ihbarlar terör örgütlerine darbe vuruyor
 
Ziraat Bankası Simit Sarayı'nı alıyor
 
Bakan Koca'dan 120 bin dolarlık muza kalpli atıf
 
Bakanlıktan 'Aleyna Tilki'ye ödül' açıklaması
 
Nusret, duvara bantladığı pirzola için 7,2 milyar TL istedi Video
 
İşte 100 bin sosyal konut almanın detayları! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, depreme hazır değil

Milli Eğitim bakanlığına bağlı okullar depreme ne kadar hazır
27 Eylül 2019 01:00
Yazdır
MEB, depreme hazır değil

İstanbul'da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem sırasında okulların yoğun olduğu bir bölgedeydim.

Yıllarca eğitim yöneticiliği yaptım. Son 20 yıldaki (büyük Yalova ve Düzce dahil) tüm depremlerde İstanbul'daydım. Öncesini, anı ve sonrasını bir çok kez analiz etme fırsatı buldum.17 Ağustos 1999 depreminden sonra okullar açıldığı gün yaşadığımız dünkü şiddetteki artçı deprem sırasında birinci sınıfların başındaydım bir sınıf öğretmeni olarak. Derste tam da çocukları okula adapte etmeye çalışırken balonla oynarken ilk gün ağlamalarını oyunla çözmeye çalışırken yakalanmıştık depreme.

Veliler kapıya hücum etmişlerdi. Önce onlara yolu açmalarını hiçbir çocuğu vermeyeceğimi bağırarak söylemiştim.

Bir iki veli yardımıyla bahçeye güvenli bir yere vardıktan sonra tek tek velilere teslim etmiştik çocukları. Velisi gelmeyenleri de eve göndermemiş veli gelene kadar beklemiştik. Validen okul tatil talimatı da beklemedik. Çocuğu veli aldıktan sonra çok da sorun değil bu durumlarda. Cep telefonu da bu kadar yaygın değildi. Olsa da dün de telefon adeta yoktu.

O büyük depremler sonrasında çok planlar yapıldı, eğitimler verildi. Her an teyakkuzda idik o yıllarda.

Çantalarımızda fener, düdük. Toplanma alanı, okul deprem planı, aile deprem planı ... vs. Çok tatbikat yaptık yıllarca. Yöneticilik sürecimde o yıl (1999) başladı.

Dün gördük ki her şey unutulmuş. Deprem anında binadan çıkılmaması gerektiği, depreme dayanıklı sıra altına girmeyi hep unuttuk Bunları kişisel övünme için değil dün yaşanan tecrübedeki yanlışların görülmesi için anlatıyorum.

Dün bir ilkokul çocuğu okuldan 500 metre ilerde ağlar bir vaziyette yola çıkarken gördüm. Konuşmaya çalıştım sakinleştirdim derken okula kadar götürüp ailesini öğretmeninin yanında beklemesini tembih ettim.

Deprem önerileri...

1- Okulun bina olarak deprem güvenliği bilinmelidir. Yeni binalar sokaktan hatta okul bahçesinden daha güvenli olabilir.

Öncelikle deprem anında yapılacaklar okulda belirlenmeli öğrenci, öğretmen, veli bilgilendirilmelidir.

2- Tatbikatlar mutlaka yapılmalıdır.

3- Okul içi en güvenli yer ise okul içinde kalınması sağlanmalı ama bahçede binalardan uzak bir toplanma alanı belirlenmesi en doğrusu olur.

4- Tüm öğrencilerin iletişim bilgileri öğretmen ve idarede mutlaka bulunmalı. Hem de yazılı olarak. İnternet çalışmaması, elektrik kesilmesi düşünülmelidir. Veliler güncellemeyi mutlaka yapmalı.

5- Çocukların nerede toplanacağı, nerede teslim edileceği velilere mutlaka anlatılmalı. Okul bahçesi güvenli değilse yakındaki bir park vs de seçilebilir. En az iki alternatif olmalı.

5-Çocuklar veliye teslim edilmeden gönderilmemeli, öncelikle ilk gelen velilere teslimat yapılıp rahatlama sağlanmalı.

6- Çocuklar veli onayı olmadan başka birine verilmemeli. Çünkü çocuğu gideceği yerde neyin beklediği belli değildir. (Evleri yıkılmış olabilir, yol kapanmış olabilir... vs)

7- Çocuklar veli tarafından bildirilen diğer kişilere veli bilgisi dahilinde verilmelidir.

Som olarak; MEB mutlaka bu konuda tedbir almalı ve tüm yöneticilerden başlamak üzere öğretmen, veli ve yöneticileri bilinçli hale getirmelidir.

Ailelerin de depremde krizi nasıl yönetecekleri, buluşma noktası, deprem çantası, A,B,C ihtimallerine karşı buluşma noktaları ve hareket tarzı gibi konularda bilinçlendirilmelidirler.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:50 - Aile dostuna güvendi, 400 bin TL borçla karşı karşıya kaldı18:49 - Kocaeli'de FETÖ operasyonunda 11 şüpheli serbest18:42 - Bu hafta hangi yatırım aracı kazandırdı18:39 - HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlama davasında sanıklara ceza18:37 - Kılıçdaroğlu'ndan, Erdoğan'a tank palet fabrikası sorusu18:34 - Taşımalı eğitim gören 9 öğrencide, gıda zehirlenmesi şüphesi18:27 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:25 - Adana'daki FETÖ davasında eski polislere ceza verildi18:22 - Milli Muharip Uçak ilk uçuşunu 2026-2027'de yapacak18:10 - TBMM'de 'ÖSO' tartışıldı
18:00 - Sosyal medyada terör örgütü propagandası yapan kişi yakalandı17:51 - MİT'e yapılan ihbarlar terör örgütlerine darbe vuruyor17:49 - Kullandığınız akıllı telefonlar her an hayatınızı karartabilir17:43 - Güleda'nın katiline, ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istendi17:39 - Ziraat Bankası Simit Sarayı'nı alıyor17:36 - 2828 sayılı kanun kapsamında 1561 kişi atanacak17:33 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı17:27 - Adli Tıp: Fatih'teki 4 kardeşin ölümü siyanür zehirlenmesinden
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam