1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim üyesine 'FETÖ'cü' iftirasına tazminat kararı

Selçuk Üniversitesinde yaşanan olayda, 4 yıl önce kopya çektiği için yakalanan bir öğrenci, 15 Temmuz sonrasında hocasını FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle şikayet etmiştir. Konya Bölge İstinaf Mahkemesi, asılsız ve kişinin bireysel kininden dolayı iftira niteliğinde suç uydurduğu için 3 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. İftira atan öğrenciyle ilgili ceza yargılamasında da 10 ay hapis cezası verildi.
01 Ekim 2019 14:42
+Aa- Yazdır
Öğretim üyesine 'FETÖ'cü' iftirasına tazminat kararı

Selçuk Üniversitesinde yaşanan olayda, Ahmet Ali Sertkaya adlı öğretim üyesi hakkında, bir ihbara binaen Savcılık terör bürosunda soruşturma açılmıştır. Darbenin hemen sonrasında yapılan soruşturma hakkında, 1 yıl sonra, FETÖ'yle herhangi bir ilişkisi olmadığı tespiti yapılarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

FETÖ'cü olmakla itham edilen öğretim üyesi, bu iftiradan dolayı sıkıntılı günler geçirmiş, sağlık rapoları almak zorunda kalmıştır. İftira atılan öğretim üyesi, iftirayı atanan, 4 yıl önce kopya ile yakaladığı öğrencisi olduğunu tespit edince dava açmıştır.

İlk derece mahkemesi tazminat istemli davayı reddetmiştir. Bölge İdare Mahkemesi, öğrencinin dersten geçemediği için kişisel husumet beslediği öğretim üyesini ihbar ederek iftira kasdıyla hareket ettiğine kanaat getirmiş, ihbarın şikayet ve hak arama özgürlüğü sınırlarını aştığını belirtmiş ve 3 bin TL tazminata karar vermiştir.

Ayrıca, İftira atan öğrenciyle ilgili, Cumhuriyet Savcılığının düzenlediği iddianame sonrasında yapılan yargılamada da 10 ay hapis cezası verildi.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:22 - Vefa Salman gitti, sürgüne yolladığı memur döndü08:11 - Belediye Başkanı, sevgilisinin heykelini yaptırmış08:05 - Gazete bayilerinin ön ödeme isyanı07:56 - Oyuncakta yerli ve milli atak07:48 - Dereli dehşeti! Bizden izinsiz yıkım yapılamaz, devlet biziz07:39 - Ege Denizi'nde 4,6 büyüklüğünde deprem
07:30 - Vekillerin korona ile imtihanı07:21 - Bozuk gıdalar online alışveriş sepetinde!07:12 - Ülke genelinde yağış beklenmiyor-Haritalı07:00 - Türkiye virüsle mücadelede model ülke06:52 - Avrupa'nın saatli bombaları: Müslümanlara saldırabilirler06:41 - Seçim öncesi Trump'la ilgili yeni iddia: 10 yıl hiç vergi ödememiş
06:30 - Modern kamu yönetiminde Ömer'in açtığı yoldan yürümek06:20 - Oyuncu Ali Sürmeli ameliyattan çıktı04:00 - Ankara Emniyeti'nden Ayhan Bilgen'in sağlık durumu hakkında açıklama00:48 - Prof. Ahmet Şimşirgil'den tepki çeken açıklama00:44 - Sağlık Bakanı Koca, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını kınadı:
00:43 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam