1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim üyesine 'FETÖ'cü' iftirasına tazminat kararı

Selçuk Üniversitesinde yaşanan olayda, 4 yıl önce kopya çektiği için yakalanan bir öğrenci, 15 Temmuz sonrasında hocasını FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle şikayet etmiştir. Konya Bölge İstinaf Mahkemesi, asılsız ve kişinin bireysel kininden dolayı iftira niteliğinde suç uydurduğu için 3 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. İftira atan öğrenciyle ilgili ceza yargılamasında da 10 ay hapis cezası verildi.
01 Ekim 2019 14:42
Yazdır
Öğretim üyesine 'FETÖ'cü' iftirasına tazminat kararı

Selçuk Üniversitesinde yaşanan olayda, Ahmet Ali Sertkaya adlı öğretim üyesi hakkında, bir ihbara binaen Savcılık terör bürosunda soruşturma açılmıştır. Darbenin hemen sonrasında yapılan soruşturma hakkında, 1 yıl sonra, FETÖ'yle herhangi bir ilişkisi olmadığı tespiti yapılarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

FETÖ'cü olmakla itham edilen öğretim üyesi, bu iftiradan dolayı sıkıntılı günler geçirmiş, sağlık rapoları almak zorunda kalmıştır. İftira atılan öğretim üyesi, iftirayı atanan, 4 yıl önce kopya ile yakaladığı öğrencisi olduğunu tespit edince dava açmıştır.

İlk derece mahkemesi tazminat istemli davayı reddetmiştir. Bölge İdare Mahkemesi, öğrencinin dersten geçemediği için kişisel husumet beslediği öğretim üyesini ihbar ederek iftira kasdıyla hareket ettiğine kanaat getirmiş, ihbarın şikayet ve hak arama özgürlüğü sınırlarını aştığını belirtmiş ve 3 bin TL tazminata karar vermiştir.

Ayrıca, İftira atan öğrenciyle ilgili, Cumhuriyet Savcılığının düzenlediği iddianame sonrasında yapılan yargılamada da 10 ay hapis cezası verildi.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:05 - Siyasi partilerin mali denetimleri Resmi Gazete'de yayımlandı06:01 - Fransız polisi kauçuk mermiyle ateş etti, mermi kaskı deldi, AA muhabiri sol gözünden ağır yaralandı05:56 - Halk Bankası avukatlarının 'reddi hakim' talebi reddedildi05:43 - Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı personel alacak05:36 - Selamlama cezası veren başkan yardımcısı görevden alındı05:00 - Ermeni tasarısı, ABD Senatosunda üçüncü kez engellendi04:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü04:15 - Torba kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi00:05 - Girişte, bir dereceyi almayan mühendislik mezunu memur ne yapmalı?00:02 - 6 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları
23:46 - Denizli'nin 4 ilçesinde AK Parti İlçe Başkanları istifa etti23:41 - Belediye Başkanı maaşını derneklere aktarıyor23:36 - Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı23:30 - Bu okulda diploma alan kendi işinin patronu oluyor23:24 - Doktorların yurt dışı seyahat sıkıntıları için kanun teklifi23:19 - Türk narenciyesi ilk kez Uruguay pazarına giriyor23:14 - 'Derin dondurucularda satış patlaması var'23:09 - Sakarya Valiliği'nden 'siyanürle intihar' açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam