1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

9 öğretim görevlisi kadro ilanının 6'sı kişiye özel!

Balıkesir Üniversitesi tarafından ilan edilen öğretim görevlisi kadroları kişiye özel şartlar içeriyor!
11 Ekim 2019 11:05
Yazdır
9 öğretim görevlisi kadro ilanının 6'sı kişiye özel!

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNDEN KİŞİYE ÖZEL ÖĞRETİM GÖREVLİSİ İLANLARI

Balıkesir Üniversitesi tarafından 09 Ekim 2019 tarihli ve 30913 sayılı Resmi Gazete'de 9 adet Öğretim Görevlisi kadrosu ilan edilmiştir.

Aşağıdaki tabloda yer alan değerlendirmelerimizden görülebileceği üzere; 6 öğretim görevlisi kadrosunun ilan edildiği programla başvurabilecek bölümler arasında doğrudan ilişki olmadığı, birçoğunun belirli bir adayı tarif eder nitelikte özel şartlar içerdiği, lisans alanı uygun olmasına rağmen yüksek lisans alanlarının alan dışı olduğu ve öğrenciler tarafından tercih edilmeyen programlar da ilanların verildiği görülmektedir.

Bu kapsamda, Balıkesir Üniversitesi tarafından aşağıda sunduğumuz gerekçeler dikkate alınarak ilanlarda düzeltme ya da iptal yoluna gidilmesi tavsiye edilmektedir.

BİRİMİ

BÖLÜM/ANABİLİM DALI/PROGRAM

UNVAN

İLANDA ARANAN ÖZEL ŞART

DEĞERLENDİRME

Sağlık Bilimler Fakültesi

Ebelik Bölümü Ebelik ABD

Öğr. Gör.

Ebelik lisans mezunu olup, Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanında yüksek lisans yapmış olmak. Alanında en az 10 yıl tecrübeye sahip olmak.

-Ebelik lisans bölümünde ilgili bölüm sayfası üzerinden baktığımızda; 2 Doktor Öğretim Üyesi ve 4 Öğretim Görevlisi bulunmaktadır. Halihazırda bu bölüm YÖK tarafından Ebelik için belirlenen asgari öğretim üyesi şartını taşımamaktadır.

-İkinci olarak, Ebelik Bölümüne alınacak öğretim görevlisinin öncelikle lisansüstü eğitim gördüğü alanın Ebelik alanında olması en doğalıdır. Üniversite tarafından Ebelik alanında yüksek lisans mezunları tamamen kapsam dışı tutularak Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanı yazılması ilanı tamamen kişiye özelleştirmektedir.

İlave olarak, YÖK tarafından Sağlık alanında belirlenen asgari kriterlerde Ebelik bölümüne alınabilecek öğretim elemanları arasında Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanı da bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, bu ilanın ivedilikle düzeltilmesi gerekmektedir.

Sındırgı MYO

Muhasebe ve Vergi Bölümü Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı

Öğr. Gör.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri lisans mezunu olup, İktisat anabilim dalında yüksek lisans yapmış olmak.

Kişilerin lisans mezunu alanda lisansüstü eğitim görmesi esastır. Ancak, adaylar mezun olduktan sonra başka alanlara ilgi duyabilir, master ve doktora eğitimi yapabilir.

Balıkesir Üniversitesinin bu ilanındaki temel sorun; Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programına alınacak ÇEKO lisansı mezunu adayın yüksek lisansın İktisat olarak belirlenmesi, diğer ÇEKO mezunu olup bu alanda yüksek lisans yapan adaylara başvuru şansı verilmemesidir.

İlan bu haliyle belirli adayı/adayları tarif etmektedir.

Ayrıca, diğer bir önemli husus ise 2019 YKS Yerleştirme sonuçlarına baktığımızda; 40 kontenjanı olan bu programa sadece 7 öğrenci yerleşmiştir. Ek yerleştirmede ise 2 öğrenci yerleşmiştir. Bu haliyle toplamda 10 öğrenci bile yerleşmeyen bir programa, öğretim görevlisi ilanına çıkılması aynı zamanda kamu kaynağının israf edilmesi anlamına gelmektedir.

Susurluk MYO

Gıda İşleme Bölümü Gıda Kalite Kont. ve Analizi Programı

Öğr. Gör.

Fen Bilgisi Eğitimi alanında yüksek lisans yapmış olup; alanında en az 5 yıl deneyimli olmak.

Gıda İşleme Bölümü Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programında öncelikle "GIDA MÜHENDİSLİĞİ" alanında yetişmiş insan kaynağının istihdam edilmesi gerekirken, Eğitim Fakültesi altında yer alan Fen Bilgisi Eğitimi alanında öğretmenlik eğitimi almış bir adayın alınması alan uyumu açısından doğru değildir.

Ön lisans düzeyinde yetişmiş ara eleman ihtiyacını karşılayan bu programlarda öncelik programın derslerini doğrudan verebilecek kişilerde olmalıdır.

Bu haliyle ilana birçok kişi başvurabilir, ancak alınacak kişinin programla uyumu tam bir soru işaretidir.

Balıkesir MYO

Tasarım Bölümü Grafik Tasarımı Programı

Öğr. Gör.

Geleneksel Türk Sanatları bölümü mezunu olup; Seramik anasanat dalında yüksek lisans yapmış olmak. Yükseköğretim Kurumunda ders vermiş olmak.

Bir önceki ilana benzer olarak; Tasarım Bölümü Grafik Tasarımı programına alınacak öğretim görevlisinde öncelik Grafik, Grafik Tasarımı lisans programları olması gerekirken, bu bölümlere başvuru şansı tanınmayıp Geleneksel Türk Sanatları Bölümü mezunu olup, Seramik alanında master eğitimi görmüş adayın alınması doğru değildir.

İlgili bölümün ders kataloğuna bakıldığında; "TÜRK SANAT TARİHİ" dışında alınacak kişinin verebileceği fazlaca bir derste görülmemektedir.

İlan bu şekliyle belirli bir adayı tarif etmekte ve programla doğrudan uyumlu da değildir.

Kepsut MYO

Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Böl. Özel Güvenlik ve Koruma Programı

Öğr. Gör.

Spor Bilimleri Fakültesi veya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği alanından mezun olmak. Boks 1.kademe yardımcı antrenör belgesine sahip olup; en az 3 yıl tecrübeye sahip olmak.

Kadronun ilan edildiği Özel Güvenlik ve Koruma Programı YÖK tarafından ALES'ten muaf olarak belirlenen alanlardan birisidir. Dolayısıyla, bu ilana müracaat edecekler kişiler de ALES şartı aranmamaktadır.

Ancak, YÖK'ün kararında da belirtildiği üzere bu kadroya başvuracak adayların tecrübelerinin muafiyet alanıyla ilgili olması gerekmektedir.

Dolayısıyla ilanda aranan 3 yıllık tecrübenin "Özel Güvenlik ve Koruma" alanında olduğunun açıkça belirtilmesi zorunludur.

Edremit MYO

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Böl. Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Programı

Öğr. Gör.

Biyoloji alanında enzim ve protein konusunda yüksek lisans yapmış olmak. Yükseköğretim Kurumunda en az 2 dönem ders vermiş olup, alanında 5 yıl tecrübeye sahip olmak.

Bölgeye yönelik olarak açılan ve ön lisans düzeyinde eğitim veren Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi programına "Biyoloji" alanında eğitim görmüş, ayrıca "Enzim ve protein" konusunda tez yazmış kişilerin başvurması istenmiştir.

Halbuki, ülkemizde birçok Ziraat Fakültesi mezunu da bulunmaktadır.

İlanda yer alan ders verme ve diğer alan tecrübesine de bakıldığında belirli bir aday tarif edilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:29 - Vergi Konseyi Yönetmeliği Yayımlandı03:22 - 12 Kasım 2019 tarihli atama kararnamesi yayımlandı00:20 - Rabia Naz Vatan'ın babası, DNA örneği vermeyi kabul etmedi00:07 - İBB Hukuk Kom. Başkanı, seçimden sonra kaç kişinin çıkarıldığını açıkladı00:03 - Engelli çocuğu olan memur, ne kadar çocuk yardımı alır?00:01 - 12 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları23:54 - Türkiye Avrupa'da en çok erken yaşta evlilik olan ülke23:49 - İstanbul'da barajların doluluk oranı alarm veriyor23:44 - Tansiyon hastası sanıldı tümör çıktı23:38 - OYAK, British Steel'i almaktan vazgeçti
23:32 - Aracını internetten satmak isterken dolandırıldı23:26 - Sosyal medyadan bekçilere hakarete gözaltı23:20 - 'Her yıl Kıbrıs kadar arazi erozyona kurban gidiyor'23:14 - Barış Yarkadaş, Kasım'da fidan dikilmez dedi, Orman Genel Müdürü yalanladı23:08 - Kastamonu'da kayıp kadın 22 gün sonra ölü bulundu23:02 - İBB'den su zammı açıklaması22:56 - Ak Parti'li yetkilinin sözlerinin ardından iki isim istifa etti22:50 - Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin davada cezalar onandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam