1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kişisel verilerin işlenmesi siber tehdit oluşturuyor

Kişisel verilerin amacı dışında işlenmesi, bunların siber tehdit oluşturmasına yol açıyor- Manipüle edilen hoparlörler, insanlarda belirli internet sayfalarına göz atma gibi basit fiziksel reaksiyonlara yol açabileceği gibi, ses boyutuna göre işitme kaybı veya psikolojik rahatsızlık da oluşturabiliyor- Kredi kartının okutulduğu cihazlara yerleştirilen "skimmer" adındaki donanımla yapılan bir hırsızlık yöntemiyle, bilgilerin ve şifrelerin kopyalanması mümkün oluyor
17 Ekim 2019 11:18
Yazdır
Kişisel verilerin işlenmesi siber tehdit oluşturuyor

- Günlük hayatta hemen her alanda hayatı kolaylaştıran yapay zeka, otonom sistemler, nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojilerle kişisel verilerin kötü amaçlarla işlenerek birer siber saldırı aracına dönüşmesi, güvenlik açıklarını beraberinde getiriyor.

AA muhabirinin STM ThinkTech'in temmuz-eylül dönemini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, internet ortamında yapılan her etkileşimle, kişiler ticari amaçlar veya siyasi emeller için kullanılan ve manipüle edilen birer siber araca dönüşüyor.

Depolanan bilgiler dijital bir ham madde gibi veri madenciliği, yapay zeka, makine öğrenmesi ve benzeri teknolojilerle işleniyor. Bu sayede kişilerin bireysel eğilimlerine dair profilleri içeren bir alt yapı elde ediliyor. Veriyi elinde tutanların niyetine göre ise politik ve toplumsal anlamda hedefi ve ölçeği değişkenlik gösteren ciddi tehditler oluşuyor.

- Akustik sistemlerle siber saldırı

Günlük hayatta kullanılan akıllı aletler zafiyetler barındırıyor. Bilgisayar, telefon, televizyon ve ses sistemleri gibi sıklıkla kullanılan cihazlarda bulunan hoparlörlerin insanların duyabildiği aralığın dışında da frekans yayabilmesi, bu özelliğin silah olarak kullanılabilmesi ihtimalini doğuruyor.

Yapılan araştırmalar, manipüle edilen hoparlörlerin insanlarda belirli internet sayfalarına göz atma gibi basit fiziksel reaksiyonlara yol açabileceği gibi, ses boyutuna göre işitme kaybı veya psikolojik rahatsızlık oluşturabileceğini de ortaya koyuyor. Bu tarz akustik saldırıların engellenmesi için hem donanım hem de yazılımla ilgili önlemler alınması gerekiyor.

Otonom sistemler, saldırganlar için yeni bir saldırı alanına dönüşüyor.

- Bluetooth kredi kartı bilgilerinin çalınmasını kolaylaştırıyor

Bluetooth teknolojilerinin kötü amaçlarla kullanılması, özellikle kredi kartı kullanıcılarını hırsızlık maksatlı saldırılara son derece açık hale getiriyor. Kredi kartının okutulduğu cihazlara yerleştirilen "skimmer" adındaki donanımla yapılan bir hırsızlık yöntemiyle, bilgilerin ve şifrelerin kopyalanmasına olanak verirken, tespit edilmesi zor olan bu zararlı donanımın bluetooth bağlantısına sahip olması, saldırgana uzaktan erişim imkanı vererek saldırıyı kolaylaştırıyor.

Giderek daha yaygın bir kullanım kazanan IoT teknolojisine sahip sistemlerin sahip olduğu güvenlik açıkları, cihazları birçok saldırıya karşı savunmasız bırakıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada 16 milyon hanede bulunan 83 milyon IoT cihazının yüzde 20 ila 50 erişim zafiyeti barındırdığı belirtiliyor.

Güvenlik açıkları, saldırganları dağıtık servis dışı bırakma yöntemleriyle evdeki yerel ağı ele geçirmek gibi düşük maliyetli kolay saldırılara özendiriyor. Uzmanlar, zayıf şifrelemelerle korunmaya çalışılan IoT cihazlardaki güvenlik açıklarına karşı daha titiz önlemler alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
13:53 - Ehliyetsiz alkollü genç, polisin dur ihtarına uymadı, dayak yedi13:49 - Sağlık harcamaları 2018'de 165 milyar lirayı geçti13:47 - Nejat İşler, Erdoğan'ın yeğeni mi? İlk kez açıkladı!13:45 - Altun: FETÖ konusunda Türk kamuoyu öfkelidir13:42 - Nöbetten dönen Özlem hemşire kazada hayatını kaybetti13:39 - Eski HSYK üyesi Berberoğlu'na, FETÖ'den hapis cezası13:36 - Yapay zekaya bağlı 143 yeni meslek geliyor13:32 - AK Parti'nin kaybeden adayı Muğla'ya müdür oldu13:28 - 9 yaşındaki çocuğun 397 suç kaydı çıktı13:22 - Bakıcı şiddetinden tedirgin olan ailelere çözüm önerisi
13:18 - Denizli'de terör operasyonları: 19 şahıs yakalandı13:15 - Muhtarlık maaşını mahallesine hizmet için harcıyor13:15 - Sağlık Bakanlığı, Kasım-Aralık bölge hizmet gruplarını güncelledi13:14 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi13:12 - 9 kişinin öldüğü tren kazası davası 13 Ocak'ta başlayacak13:07 - Uzungöl tıraşlanacak13:05 - 'Islak imza'da kumpas davasında sanık talepleri reddedildi13:02 - Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan 50 bin lira manevi tazminat kazandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam