1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Boşanma halinde aile yardımı ödeneği kime verilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202. maddesine göre, boşanma halinde mahkemenin aile yardımının kime ödeneceği konusunda da karar vermesi gerekmektedir.
25 Ekim 2019 10:11
+Aa- Yazdır
Boşanma halinde aile yardımı ödeneği kime verilir?

SORU: İyi akşamlar boşanma sürecimdeki eşim de ben de öğretmeniz. Sanıyorum kanunen olması gerektiği gibi çocuk yardımını eşim alıyordu. Anlaşmalı boşanma protokolümüzde vekalet ben de (yani annede) olacak. Resmi olarak boşanma durumunda, çocuk annede kalacağı için çocuk yardımı alabiliyor muyum? Bunun için boşanma protokolündeki vekalet kısmı yeterli olur mu? Yoksa bunu ayrı madde olarak protokole eklememiz gerekir mi? Çok teşekkürler. İyi çalışmalar

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Aile Yardımı Ödeneği" başlıklı 202. Maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Madde 202 - Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Dul memurların çocukları için yukarıki fıkralar hükmü uygulanır.

Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.

Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir."

Söz konusu maddeye göre boşanma durumunda mahkemenin kararında yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini belirtmesi gerekir. Ancak bu durum özellikle belirtilmese dahi velayet hangi tarafa verilmişse yardımında o tarafa verilmesi gerekir.

Devlet Personel Başkanlığı 29/01/2014 tarihli ve 285 sayılı görüşünde "mahkemenin çocuğun bakımını bir tarafa bıraktığı ve yardımın oranına ilişkin karar vermediği durumlarda söz konusunu yardımın çocuğun bırakıldığı tarafa yapılması gerektiği" yönünde görüş bildirmiştir. Tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:28 - Kağıda emdirilmiş halde bulundu: Değeri 1,8 milyon lira19:25 - '2020'de engellenen siber saldırı sayısı 102 bini aştı'19:20 - Karavanda beş yıldızlı otellerin yanı başında izole yaşam19:17 - Su sümbülleri, Asi Nehri'ni kapladı19:15 - Tıp literatüründe bir ilk... Eskişehir'de başarıldı19:14 - Çakarlı magandaya 25 yıla kadar hapis istemi
19:07 - Şırnak'ta mesleki eğitim ile istihdam artışı hedefleniyor18:58 - TBMM Başkanı Şentop'un koruma polisi kalp krizinden hayatını kaybetti18:52 - Yılbaşı çekilişinin son talihlisi zaman aşımına 28 gün kala ortaya çıktı18:49 - Asgari ücrette zam pazarlığı yarın 'online' başlıyor18:40 - 2023 kişi kapasiteli yeni CSO binası açıldı18:32 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kapımız diyaloğa sonuna kadar açık
18:27 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:21 - 'Tüm hidroelektrik tesislerimizi tek merkezden kontrol edeceğiz'18:11 - Genel Kurulu'da çevre düzenlemesine ilişkin kanunun görüşmeleri başladı18:01 - Çeyrek altın 750 TL'ye yükseldi17:50 - Koronavirüs öksürüğü nasıl ayırt edilir? İşte cevabı
17:47 - Vaka sayısı yüzde 100 artan ilde polis ve jandarmadan ev ev denetim
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam